Raperzy z Trójmiasta. Starzy wyjadacze i niedawne odkrycia

Kizo - AKWEN (prod. Duit) // Miasto Muzyk:

Hip-hop jest bardzo zróżnicowanym gatunkiem muzycznym, który w zależności od artysty może mieć zarówno inny przekaz, jak i brzmienie. Na rynku trójmiejskiej sceny muzycznej znajduje się wielu artystów, wykonujących taką muzykę. Część z nich dała się już poznać na szerszą skalę, inni są obiecującymi przedstawicielami młodego pokolenia. Przedstawiamy kilku raperów z Trójmiasta i ich twórczość.  Nadchodzące imprezy w Trójmieście


Czy słuchasz polskiego rapu?

tak, to mój ulubiony gatunek 24%
tak, czasami 26%
raczej nie, ale mam kilka ulubionych piosenek 15%
nie, to nie dla mnie 35%
zakończona Łącznie głosów: 2298
Patryk Woziński to gdańszczanin znany jako Kizo. Jest 26-letnim autorem tekstów, tworzącym rap i afro trap. Na swoim koncie ma współpracę z takimi wykonawcami jak Tymek, Malik Montana czy Margaret.

Pierwsze piosenki Kizo mogliśmy usłyszeć już w 2009 roku, gdy wówczas jako 15-latek, Patryk zaczął wypuszczać swoje pierwsze utwory. Jednak jego kariera zaczęła nabierać rozpędu, gdy zaangażował się w projekt "Troya", z którym wydał album o tej samej nazwie. Po roku pojawiła się jego pierwsza solowa płyta - "Ortalion", a następnie, już po kilku miesiącach, światło dzienne ujrzał kolejny krążek: "Czempion", na którym gościnnie wystąpił m.in. wspomniany wcześniej Malik Montana.

Raper jest mocno związany z Trójmiastem - w wielu jego teledyskach możemy dostrzec znane lokalne kadry, takie jak sopockie molo albo gdańskie Śródmieście.

HuczuHucz - Jak nie teraz, to kiedy?

HuczuHucz, czyli gdynianin Leszek Szwed. Raper współpracował m.in. z formacją Koty Katz, nagrywa również solowo. Leszek zadebiutował w 2008 roku, a ostatni jego album, na którym znajdują się m.in. utwory "Jak nie teraz, to kiedy?" i "Pauza" nagrany został w wytwórni muzycznej Prosto. Współpracował z takimi muzykami jak: Gedz, W.E.N.A, a także z Izą Lach.

Szczyl - Banda

Jednym z młodych twórców, związanych z tym gatunkiem muzycznym jest mieszkający w Gdyni Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek.

- Bardzo lubię tę ksywę. Trochę symbolizuje, że w jakimś stopniu ciągle jestem dzieckiem, dzięki czemu mój świat ma trochę bujniejsze kolory i wyobraźnię - opowiadał Tymoteusz w jednym z wywiadów.
Raper należy do składu SB Starter, który ma na celu promowanie młodych twórców. Szczyl, mimo że urodził się w Katowicach, to od dziecka mieszka i żyje w Gdyni. Chociaż dopiero startuje na rynku muzycznym to jego utwory uzbierały już pokaźną liczbę wyświetleń w serwisach muzycznych.

Czytaj więcej: Poznajcie Szczyla, młodego rapera z Gdyni

Segi - ZSPX

Kolejnym głosem młodego pokolenia jest Mateusz Malesa, raper z Gdańska, występujący pod pseudonimem Segi. Co ciekawe, swoją przygodę muzyczną rozpoczął od zupełnie innego gatunku muzycznego - punku. Jednak to rap stał się tym, "co dało mu swobodę" - jak podkreślał w jednym z wywiadów.

Artysta ma na swoim koncie dwa albumy, a ostatni nosi tytuł "Trzy Kropki". Segi w rapie skupia się na rzeczywistości i tematyce "zwykłego" życia, która w świecie hip-hopu określana jest mianem "real talku". Dlatego w jego muzyce nie znajdziecie wzmianek o bogactwie, którego nie posiada, czy - jak sam mówi - "wyuzdanych pannach", z którymi nie chadza.

Czytaj więcej: Segi: Nie znalazłem się tu przypadkowo

Brahu - Wieża babel (prod. Brahu)

Brahu, właściwie Bartłomiej Wawrzyniak to polski raper i producent muzyczny pochodzący z Gdańska, a dokładniej z Przymorza. Jego historia zaczęła się w 1996 roku. Podczas wieloletniej kariery na rynku muzycznym współpracowała m.in. z wytwórniami Vabank Records, Prosto Label, a także z wieloma innymi twórcami. Raper jest wyjątkowo przywiązany do Gdańska, co pokazał w piosence "Mój rap".

Edzio - Gadaj

Edzio mimo stosunkowo młodego wieku, osiągnął dużo na "podwórku" lokalnego freestyle'u, a zdaniem niektórych jest jednym z najlepszych freestylowców w Polsce. Hip-hopem zaczął interesować się w czasach szkoły podstawowej, w której to założył pierwszą "grupę", z którą po lekcjach wymyślał rymy.

Oprócz osiągnięć w bitwach freestylowych, artysta ma na swoim koncie również kilka płyt, jak choćby "Mimo wątpliwości" oraz "Płyta dekady" (nagrana wspólnie z innym znanym freestylowcem - Filipkiem).

"Mały, ale wariat" idzie na rekord wyświetleńBokser - Sztywniutko

Bokser to raper, który dopiero startuje na rynku muzycznym. Mimo to jego piosenka "Sztywniutko" osiągnęła już prawie 600 tys. wyświetleń na platformie Youtube. Bokser ma już na swoim koncie współpracę m.in z Kizo czy Lubinem. W jego stylu można wyczuć nowe i modne ujęcie gatunku, charakterystyczne dla młodego pokolenia raperów.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (306)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Letnie Brzmienia: Fisz Emade Tworzywo
Letnie Brzmienia: Fisz Emade Tworzywo
muzyka alternatywna
lip 30
piątek, g. 20:00 - 22:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Letnie Brzmienia: Paweł Domagała
Letnie Brzmienia: Paweł Domagała
pop
lip 30
piątek, g. 18:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
Letnie Brzmienia: Baranovski
Letnie Brzmienia: Baranovski
pop
lip 31
sobota, g. 20:00 - 22:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Za symboliczne narodziny bigbitu uważa się gdański koncert: