Wydarzenie

IV Festiwal Kultur Świata Okno na Świat

UWAGA! Impreza już się odbyła
data:
11 - 14 września 2008
miejsce:
Gdańsk, Cafe Szafa, Klub Parlament, Scena na Targu Węglowym
organizator:
NCK
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT
IV Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"

Jak połączyć makatkę z tańcem brzucha? W czym szukać powiązań między światową legendą reggae a orkiestrą punkujących mandolinistów? Czy można amerykańskiego pioniera ambientu i twórcę imponujących wizualizacji skojarzyć z awangardowymi artystami serbskimi, którzy składają swoją sztukę z "niepotrzebnych skrawków"? Jak ma się kabaretowy country-punk do baśniowych połączeń muzyki jazzowej i elektronicznej?

A może nie ma sensu poszukiwać fałszywych linków i tropów?

Może nie warto tłumaczyć i teoretyzować?

Zderzenia. Zadziwienia. Zaskoczenia.

Festiwal Kultur to wielkie święto różnorodności - kulturowej i artystycznej. To celebracja przenikania - wpływów i form, radość spotkań - z muzyką, ze sztukami wizualnymi, z artystami z całego świata, ale i społecznikami z całej Polski.

Niczym nieograniczony przepływ wielobarwności i niejednorodności.

Nie zamierzamy pokazywać dialogu międzykulturowego jak hasła posiadającego początek i koniec - chcemy za to pokazać wielość form wyrazu, ich płynność i bezgraniczność. I udowodnić, że każda z nich to w istocie część tej samej opowieści, w której my sami żyjemy.

11 września (czwartek)

Baba Zula > Stambuł/Turcja > oriental dub/electro/roots > Centrum św. Jana > godz. 19:00 >wstęp wolny

Muzyka, egzotyczny taniec, wyrafinowane kostiumy, poezja, teatr, live-drawing - koncerty Baby Zuli nie mają w sobie nic z kameralności. To porywające uczty audiowizualne, obrządki łączące wiele dziedzin sztuki.
Bazą muzyczną BZ są tradycyjne instrumenty tureckie - saz, darbuka, drewniane łyżki, które zespół łączy z elementami elektroniki i bardzo nowoczesnych dźwięków, tworząc oryginalne brzmienie "orientalnego dubu".
Występy Baby Zuli to płomienne połączenie zabawy, wigoru, ekscytacji, ekscentryczności i osobliwości z bogatą i barwną tradycją muzyczną Turcji.MITCH&MITCH + BIG BAND > Warszawa/Polska > mitch style > Klub Parlament > godz. 21.00 >wstęp wolny

Duet - pięcioosobowy - "aus Mitch Kingom", który szerszej publiczności objawił się w 2003 roku wydając legendarny na swój sposób album "Luv Yer Country". Trzy lata później Mitchez popisali się eklektycznym hołdem dla swoich - czasami zapomnianych, czasami zignorowanych - mistrzów, publikując "12 Catchy Tunes (We Wish We Had Composed)". To właśnie tu ujawniły się Mitchów inspiracje: od gigantów muzyki filmowej, przez zapomnianych bardów, po japońskich mistrzów noise-bluesa. Fani zwariowali i tłumnie ruszyli na dancefloor...
Muzyka M&M to mix kabaretowego country-punka i elektroniki przesiąknięty dużą dawką autoironii i szaleńczej zabawy, "so watch out and beware. They WILL get you".

+
KAPAIKOS > Berlin/Niemcy > mandolina punk > Klub Parlament > godz. 22.00 >wstęp wolny

Elektryczna orkiestra mandolinistów z domieszką niepohamowanego basu i pięknie brzmiącego cajon - powitaj Kapaikos w swoim rozgorączkowanym koszmarze!
Najświeższy album zespołu - wydany jesienią '07 "Teerwalzer" ("Smolisty walc") - to piorunujący zestaw utrzymany w stylistyce alternatywnego rock-folku z dominującą nutą mandoliny.
Szalony temperament i niezwykły charakter grupy tworzy niesamowicie energetyczną i radosną strukturę, w której pobrzmiewają echa raggae i ska.Mitch & MitchKapaikos


12 września (piątek)

DJ SPOOKY > NY/USA > remix audiowizualny + spotkanie z artystą > Centrum św. Jana > godz. 19.00 > wstęp wolny

"Podróż. Duży obraz mała rama (...). Symbol i synekdocha, znak i znaczenie, wszystko razem, cyfrowe kody stają się odbiciem, lustrzaną kombinacją narodu... Dokąd iść? Co zrobić, żeby tam dotrzeć?"

DJ Spooky to eksperymentator, pionier muzyki ambient tworzący też dub, jazz, hip-hop, techno, laureat prestiżowych nagród artystycznych (np. Camera D'Or na festiwalu w Cannes czy Sundance Film Festival), autor projektów audiowizualnych stanowiących komentarz wybranych problemów współczesnego świata (np. dialog międzykulturowy, globalizacja, ocieplenie klimatu), postmodernistyczny poeta, autor tekstów drukowanych m.in. w "The Village Voice", "The Source", "Rap Pages", "Paper Magazine".
Jego twórczość dowodzi, że bycie DJ-em to prawdziwa sztuka, że za użyciem elektroniki, cyfrowych kodów i znaków kryje się spójna filozofia i konkretne przesłanie.

Podczas festiwalu DJ Spooky zaprezentuje jedną ze swoich głośniejszych prac - remix audiowizualny, przez niektórych nazywany też multimedialnym performance'em - "Rebirth of a Nation" ("Odrodzenie narodu") z 2004 roku.
Projekt oparty został o jeden z najpopularniejszych filmów kina niemego, "The Birth of a Nation" D.W. Griffitha z 1915 roku, do dziś budzącego kontrowersje ze względu na treść propagującą wyższość białej rasy oraz gloryfikującą działania Ku Klux Klan. W "Rebirth of a Nation" cyfrowo przetworzone sceny z filmu Griffitha przeplatają się z zapisem działań współczesnych artystów pochodzenia afrykańskiego - głównie muzyków i tancerzy. "Rebirth of a Nation" to współczesny komentarz do wciąż trwających nieporozumień i konfliktów na tle rasowym.DEAD COMBO > Lizbona/Portugalia > alternative/instrumental > Cafe Szafa > godz. 21.00 >wstęp wolny
+
GRUPA KAO TAKVA + FILIP TOYMAKER > Belgrad/Serbia > post-punk/indie > Cafe Szafa > godz. 23.00 >wstęp wolny

"Staramy się spajać emocje z energią w jedną gęstą i skondensowaną masę, tak, by spakowana zawartość była na skraju wybuchu - w tym wszystkim zawiera się też pewna doza dziwactwa, absolutna szczerość i nasze komentarze dotyczące codzienności".
Grupa kao takva to zespół opierający się prostej klasyfikacji - muzycy łączą minimalistyczną, gitarową bazę z szybkimi, energetycznymi utworami oraz zaangażowanymi tekstami o bardzo osobistym charakterze.

+
PROBA > Belgrad/Serbia > muzyczny performance > Cafe Szafa > godz. 24.00 >wstęp wolny

PROBA zbiera rozproszoną, ukrytą siłę twórczą...
Na bazie wcześniejszych doświadczeń twórców kolektywu (Škart + Horkeškart) PROBA rozwinęła swoją własną strategię otwartego uczestnictwa: performance staje się akcją publiczną, a akcja publiczna aktem rozbudzenia wewnętrznej siły twórczej każdego z uczestników. A wszystko w oparach absurdu, zabawy i muzyki.Dead Combo

Gitarowy duet ze wspomaganiem syntezatora i kontrabasu, o którym sami Portugalczycy mówią, że jest to pierwsza od dawna - świeża i niezwykła - formacja, z której są dumni.
Muzycznie Dead Combo raz oscyluje wokół nastrojowych dokonań Patta Metheny'ego, kiedy indziej zaś budzi rockabillowo-hawajskie skojarzenia - bardzo klimatyczna, ilustracyjna muzyka, dla wysmakowanego odbiorcy...
Duet ma już na swoim koncie kilka albumów; obecnie pracuje nad następną studyjną realizacją, a także oddaje się przyjemności muzycznego podróżowania. Ich koncert w Gdańsku będzie pierwszą wizytą w Polsce.Grupa Kao Takva


13 września (sobota)

Miasteczko festiwalowe > Plac Kobzdeja > godz. 10.00-18.00 > wstęp wolny

STREETWAVES vol. 2 > Targ Węglowy > godz. 16.00-19.00 > wstęp wolny
koncerty 5 grup z Liverpoolu: Aspen Grove, Beaker Folk of the Bronze Age, Systems DMC, The Little Hydes, The New Haze (Liverpool)
+ California Stories Uncovered

PLENER OKNO NA ŚWIAT 2008 > Targ Węglowy > wstęp wolny

IQ 48 > Białoruś > rock/hip-hop > godz. 19.00

Zespół z absolutnej czołówki białoruskiego rocka - przez wielu postrzegany jako najbliższy spadkobierca i następca legendarnego NRM-u.
Twórczość mińskiego kolektywu to połączenie rockowej stylistyki z elementami rap-core'u, które zadziwiać może charakterystyczną linią saksofonu oraz połączeniem gitarowego grania z rapowanym wokalem.
Teksty IQ48 komentują codzienność młodych ludzi na Białorusi, opowiadają o pokoleniu współczesnych dwudziestolatków, ich inspiracjach, problemach, niepokojach - i chociaż nie odnoszą się bezpośrednio do polityki, grupa szybko trafiła na listę zespołów zakazanych przez reżym Łukaszenki. Dzisiaj łatwiej usłyszeć ich na koncertach zagranicznych niż w rodzinnym kraju...Hypnotix > Czechy > afro beat/dub/electronic > godz. 20.00

Zespół zaczął się kształtować na długo, zanim w tej części świata usłyszano o "world music": w niezależnym środowisku muzycznym Pragi zawiązała się grupa twórców zafascynowanych afrykańskim, rytmicznym brzmieniem. Lata dogłębnych studiów i ciężkiej pracy nad wieloma nurtami muzycznymi przyniosły bezprecedensowy efekt w postaci Hypnotix - mikstury pulsującej rytmem, duchem śpiewanego słowa, siłą zderzenia wschodnich instrumentów i nowoczesnej technologii.
Można powiedzieć, że ich muzyka to afro, że dub, że trans, że elektronika, ale z całą pewnością nie można powiedzieć, że ociera się ona o Karela Gotta czy Helenę Vondráčkovą...Municipale Balcanica > Włochy > folk rock/roots/folk > godz. 21.00

Chociaż grupa istnieje zaledwie od 3 lat i wydała tylko jedną płytę, już dziś mówi się, że to jeden ze wschodzących gigantów world-fusion.
Wczesne inspiracje MB ogniskowały się wokół bałkańskich tradycji muzycznych - zawierały w sobie elementy muzyki cygańskiej, klezmerskiej, stanowiły syntezę dźwięków Europy Wschodniej z cieplejszymi brzmieniami południowych Włoch.
Bardzo szybko jednak młodzi muzycy przystąpili do eksperymentowania, reinterpretowania, unowocześniania, by ostatecznie nadać tradycyjnym dźwiękom nowe, specyficzne jedynie dla siebie brzmienie. W ich muzyce jazz, rock, eksperyment wplatają się niezauważalnie w egzotyczne melodie, a niekiedy przechodzą nawet w szalone, atonalne dźwięki.
Koncerty Municipale Balcanica to gorączkowa fuzja rytmów i zadziwiająco bogate połączenie brzmień. Gdański koncert to jedna z pierwszych możliwości usłyszenia utworów z najnowszej płyty zespołu "Road to Damascus", której oficjalna premiera przewidziana jest na październik.Ijahman Levi > Jamajka/Wielka Brytania > reggae > godz. 22.00

Ijahman Levi to niekwestionowana legenda raggae - twórca oryginalny, autentyczny, świadomy, którego niesłabnąca inspiracja od kilku dekad zjednuje mu coraz większe rzesze fanów na całym świecie.
Krytycy od lat podkreślają, że w jego muzyce nie ma miejsca na półśrodki, cenią go za wysoką jakość kolejnych albumów, za poruszające występy na żywo i jedyny w swoim rodzaju styl bycia na scenie, który zamyka się ponoć w trzech słowach: "przestrzeń, delikatność, siła".
Ijahman ma na swoim koncie ponad 30 albumów i 45 singli. Koncertował w całej Afryce, jest znany w Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, na Karaibach, w Nowej Kaledonii oraz Japonii. Współpracował z wieloma fantastycznymi muzykami, m.in. Chinna Smith, Sly & Robbie, Lloyd Parks, Ras Michael, Geoffrey Chang czy Eric Clapton.+
Kiss Me Kick Me Kill Me > Tczew > after party mix > Café Szafa > godz. 24.00 > wstęp wolny

KIME to kolektyw dj+gitara+obraz, atakujący klubowe parkiety mieszanką współczesnych, dynamicznych kawałków, łącząc takie gatunki jak nu rave, dance punk, synthpop, electro, 8bit, 80's, indie czy glam. Z setem połączony jest liveact na gitarze elektrycznej, a efektu dopełniają wizualizacje zsynchronizowane z muzyką.
Info dla rosnącej rzeszy fanów California Stories Uncovered - gitara KIME to jedna z gitar CSU.

14 września (niedziela)

Missa Flores/Msza Floresyjska > Indonezja/Polska > Centrum św. Jana > godz. 12.00 > wstęp wolny

"BARAKA" - film z muzyką na żywo > Centrum św. Jana > godz. 19.00 >

"Baraka" (1992 r.) Rona Fricke'a to filmowa refleksja ukazująca piękno różnorodności świata, pokazująca stan ludzkiej duchowości, cud narodzin, życia, śmierci, ale wskazująca także na ludzką skłonność do autodestrukcji; to podróż prowadząca do ponownego odkrywania Ziemi poprzez "zanurzenie się w naturze, w historii, ludzkim umyśle, aż po dążenie do sfery nieskończoności".
Niezwykłe, uduchowione dzieło Fricke'a w kościele św. Jana uzyska nową oprawę muzyczną, którą - specjalnie na tę okazję - przygotują jedni z najlepszych w Polsce wykonawców muzyki jazzowej, elektronicznej i improwizowanej.
Koncert stanie się naturalnym dopełnieniem obrazu - zarówno ilość instrumentów, jak i ich konfiguracje będą płynne, podporządkowane rytmowi i charakterowi poszczególnych scen. Skomponowany wcześniej i przemyślany motyw koncertu przeplatać się będzie ze swobodnymi improwizacjami.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego.

SKŁAD: MARCIN DYMITER - emiter, Polish Improvisers Orchestra, voice_electronic duo (elektronika, gitara), WOJCIECH JACHNA - Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Quintet (trąbka), PAWEŁ NOWICKI - Kobiety (wibrafon, marimba), TOMASZ CHOŁONIEWSKI (perkusjonalia).Kammerfilmmer Kollektief > Niemcy > grindcore/electro/jam > Klub Parlament > godz. 21.00 >wstęp wolny

"Wszystko zaczęło się w jasnym magazynie w muzeum nadreńskiego poety w Karlsruhe w połowie lat 90.: z oldskulowym sprzętem i z przedawkowania FMP (Free Music Production) i Wu-Tang (Wu-Tang Clan), poczęły się pierwsze szkice tego, co następnie ujrzało światło dzienne jako Kammerflimmer Kollektief ".
Takie były początki. Przez następne lata styl i skład KK zmieniał się, kształtował, stabilizował... Ich ostatnia płyta "Jinx" (2007) to baśniowe połączenie muzyki jazzowej i elektronicznej, w której kameralny klimat inkrustują elementy ambientu, folku, post-rocka, improwizacji, a nawet psychodelii. Zespół na początku sierpnia zagrał koncert na mysłowickim Off-Festivalu gdzie został niezwykle entuzjastycznie przyjęty.ŠKART > Belgrad/Serbia > warsztaty >KUVARICE/makatki > przestrzenie Gdańska >10-14.09

Istniejący od 1990 roku kolektyw artystyczny Škart (Skrawki) powołali do życia dwaj (niedoszli) absolwenci architektury belgradzkiej politechniki - Dragan Protić i Djordje Balzamović. Szybko stał się on jednym z lepiej rozpoznawalnych w świecie przedstawicieli sztuki zaangażowanej w ujęciu opartym na, często absurdalnym, humorze.

Jednym z najgłośniejszych i najdłużej działających projektów Škartu jest powołany przez grupę alternatywny HORKEŠKART - samoorganizujący się chór działający poza czyjąkolwiek jurysdykcją, rządzący się własnymi prawami i próbujący ziścić "utopijną ideę o nowej formie kolektywu". Od początku swojego istnienia chór angażuje się w akcje społeczne, a jednym z celów, który przyświeca jego istnieniu, jest umacnianie świadomości obywatelskiej i politycznej na Bałkanach.

Poza Draganem i Djordje skład kolektywu jest zmienny - podczas poszczególnych projektów rozszerza się on o muzyków, pisarzy, designerów, a nawet członków różnych grup społecznych (np. stowarzyszenie samotnych matek) - artyści wierzą, że interakcja, zarówno z publicznością, jak i wewnątrz samej grupy jest czymś, co daje prawdziwy obraz sztuki, otwiera, buduje i pozwala eksplorować.

Sukces Škartu polega na potężnej kreatywności, szczerości, ale też skromności jego założycieli, na umiejętności budowania więzi z ludźmi, poruszania ich, budzenia ciekawości, błyskawicznym przełamywaniu niewidzialnych barier, z którymi rozprawiają się również w swojej sztuce.

W ramach festiwalu Škart dokona polskiej odsłony jednego ze swoich ostatnich projektów: KUVARICE (makatki). Mieszkańcy Trójmiasta będą mieli okazję spotkać Serbów wraz z warsztatowiczami na ulicach, w kawiarniach, parkach i podpatrzeć ich wspólną pracę, a być może - również włączyć się w działanie.
Członkowie Škartu dostrzegli w zapomnianej sztuce wyszywania makatek nie tylko ich urocze piękno, ale też możliwość budowania osobistych manifestów, opisywania spraw istotnych, a zarazem spokój i skupienie obcowania z własnymi myślami, trud ubierania ich w krótkie frazy i okraszania odpowiednimi ilustracjami. Tu nie jest istotna technika wykonania czy umiejętności plastyczne - liczy się pomysł i szczerość.
Podczas wcześniejszych odsłon projektu artyści Škartu pracowali m.in. z kobietami w obozie dla uchodźców w Sarajewie czy z pracownicami zamykanych w Wojwodinie fabryk.

Podczas muzycznego performance'u PROBA (12.09, piątek, Cafe Szafa) festiwalowa publiczność będzie miała możliwość obejrzeć prace wykonane przez uczestników projektu z Serbii, Bośni, Albanii czy Węgier.
Na performatywną odsłonę gdańskich warsztatów oraz prezentację makatek zapraszamy też w sobotę (13.09, Plac Kobzdeja, Miasteczko Festiwalowe) oraz w tygodniu poprzedzającym festiwal, kiedy to prace powarsztatowe będzie można obejrzeć w kawiarniach Starego Miasta.

Przeczytaj także

  • Okno na muzykę wielokulturowej Europy
    10 września 2008 (7 opinii)

    Muzyczny eklektyzm, misz-masz gatunków, kultur, ludzi i dźwięków - taki w najbliższy weekend będzie cały Gdańsk. Wszystko to za sprawą czwartej edycji Festiwalu Kultur Świata "Okno na...

Dodaj zdjęcie

Opinie (19)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najbliższe podobne imprezy

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez