Wydarzenie

stat

Ikony Jazzu: Tomasz Stańko Band (5 opinii)

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
8 października 2017 (niedziela)
godzina:
20:00 - 23:00
miejsce:

Stary Maneż  mapa

adres:
Gdańsk, Juliusza Słowackiego 23
bilety:
88 - 129 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT

Zapraszamy na koncert z cyklu Ikony Jazzu, którego bohaterem będzie Tomasz Stańko z zespołem. Jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata odwiedzi Gdańsk już 8 października. Ogromną siłą Tomasza Stańko jest intuicja i talent przy dobieraniu składu swoich zespołów. Niedawno uwagę trębacza zwróciła grupa utalentowanych muzyków w składzie: Łukasz Ojdana na fortepianie, Maciej Garbowski na kontrabasie, Krzysztof Gradziuk na perkusji (na co dzień - RGG Trio), którzy wystąpią z Mistrzem na gdańskim koncercie. Bilety już w sprzedaży.Tomasz Stańko - trąbka
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

Partnerami koncertu są: Bawaria Motors Gdańsk - Dealer BMW, Dancing Anchor, Radcowie Prawni BGST.

Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak "Balladyna", "Soul of Things", "Dark Eyes" (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu "Homeland"), czy "Wisława" - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.
Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in: European Jazz Prize; nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu: honorową nagrodą krytyków muzycznych - 'Preis der deutschen Schallplattenkritik'; Złotym Fryderykiem; Paszportem Polityki; wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na równi z tymi znamienitymi nagrodami można postawić fakt, że Stańko i jego utwór "Suspended Night / Variation VIII" znalazł się w płytowej antologii / kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Na ponad 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu. Ale być może jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że muzykę Tomasza Stańko słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly'ego.

W powieści "Dziewięć smoków" Harry Bosch ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki. "Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (...) O szesnastej Bosch włączył płytę "Soul of Things" i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki".

Łukasz Ojdana - Pianista, przedstawiciel najmłodszej generacji muzyków europejskich. Inspiracje młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu. Laureat licznych nagród za wybitne osiągnięcia artystyczne, m.in. Stypendysta XIII edycji programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

Maciej Garbowski - Basista, reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej. Jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków polskiej jazzowej sceny oraz laureatem licznych nagród na najważniejszych festiwalach w Europie. Współzałożyciel tria fortepianowego RGG. W projektach sygnowanych jego nazwiskiem występowali europejscy muzycy o światowej renomie m.in: Thomas Gustafsson, Anders Jormin, Lena Willemark, Andrzej Bauer, Jon Fält czy Terje Rypdal.

Krzysztof Gradziuk - Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Laureat nagród na najważniejszych europejskich festiwalach. Współzałożyciel tria fortepianowego RGG. Artyści z którymi współpracował, nagrywał i występował na jednej scenie to m.in Andy Sheppard, Michel Benita, Eivind Aarset, Avishai Cohen, Thomas Gustafsson, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik i wielu innych.

PARTNERZY KONCERTU
Bawaria Motors Gdańsk - Dealer BMW
Dancing Anchor
Radcowie Prawni BGST

PATRONI MEDIALNI
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl
Jazz Forum
JazzSoul.pl

Organizator - Agencja Artystyczna Perspektywy
www.agencjaperspektywy.pl
Informacja o biletach:
stojące od 88 PLN
siedzące od 119 PLN

Dostępne on-line na InterTicket Polska
https://www.interticket.pl/program/ikony-jazzu-tomasz-stanko-band-3046/
oraz w punktach stacjonarnych

Gdynia InfoBox- GDYNIA GŁÓWNA - Świętojańska 30
Greckie Biuro Podróży Barkost - GDYNIA - ul. Świętojańska 100
Biuro Podróży El Globo - SOPOT - ul. Podjazd 9
Stowarzyszenie Turystyczne Sopot - SOPOT - Plac Zdrojowy 2
Biuro Turystyczne "Dunaj" - LĘBORK - ul. Targowa 11
Agencja Podróży i Turystyki Holidays - GDAŃSK - ul. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan)

Lista punktów sprzedaży stacjonarnej w całym kraju:
https://www.interticket.pl/partners

Przeczytaj także

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (5)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Najbliższe podobne imprezy

  Najczęściej klikane (7 dni)