Iluminacje i szopka z piasku w Oliwie. Start w sobotę

Kto szuka świątecznego klimatu, powinien w sobotę po południu wybrać się do Oliwy. W alejkach Parku Oliwskiego ruszą spektakularne iluminacje, a przy ul. Opata Rybińskiego odsłonięta zostanie bożonarodzeniowa szopka z piasku.Szopka z piasku to mała oliwska tradycja. Pomysł zainicjowała kilka lat temu Fundacja Wspólnota Gdańska, która zasłynęła z organizowanego wcześniej festiwalu piaskowych rzeźb na plaży w Brzeźnie. Szopka - jak co roku - stanie przed siedzibą organizacji przy ul. Opata Rybińskiego 25 zobacz na mapie Gdańska. Czworo artystów z gdańskiej ASP - Mariusz Ottaod, Maciej Krause, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz - od kilku dni pracuje już nad rzeźbą.

- Artyści do dyspozycji mają 90 ton piasku. Szopka będzie miała około czterech metrów i będzie można oglądać ją z trzech stron. W tym roku znajdą się na niej gdańskie elementy: Katedra Oliwska, stoczniowe żurawie oraz Dom Ławników. Postaci będą jak najbardziej tradycyjne: Święta Rodzina, Trzej Królowie oraz trzódka - mówi Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska.
Odsłonięcie i podświetlenie rzeźby zaplanowane jest na godz. 15 w sobotę. Po kilkuminutowej uroczystości organizatorzy zapraszają na otwarty dla wszystkich poczęstunek wigilijny (potrawę na stół może przynieść każdy z uczestników), a o godz. 16:30 odbędzie się półgodzinny koncert kolęd w wykonaniu chóru Empire Music School.

Pod siedzibą Fundacji Wspólnoty Gdańskiej w sobotę o godz. 15 odsłonięta zostanie szopka z piasku. Tak wyglądała w 2015 roku.
Pod siedzibą Fundacji Wspólnoty Gdańskiej w sobotę o godz. 15 odsłonięta zostanie szopka z piasku. Tak wyglądała w 2015 roku. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Zaraz potem warto wybrać się na spacer do sąsiedniego Parku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska, gdzie o godz. 17 odbędzie się premierowe odpalenie świątecznych iluminacji. Z inicjatywy Fundacji Gdańskiej i firmy Multidekor park udekorowany zostanie pół milionem światełek.

Spacerowicze będą mogli oglądać gigantyczne podświetlone figury i dekoracje, wysoką na pięć metrów fontannę świetlną i migocący białym światłem kwiat lilii. Wzdłuż szpaleru drzew zostaną rozwieszone kurtyny świetlne o wysokości dwunastu metrów, świecące dekoracje zostaną zawieszone również na słupach bramowych z głównego wejścia do parku. Ponadto fasada Pałacu Opatów stanie się wielkim ekranem, na którym wyświetlane będą animowane obrazy nawiązujące do architektury budynku.

- Przy tworzeniu projektu inspirowaliśmy się głównie architekturą tego miejsca, wyjątkowo skomponowanym ogrodem, który łączy dwa motywy: wody i roślinności - mówi Olga Mościcka-Taras, dyrektor kreatywny firmy Multidekor.
W programie imprezy "Odpalamy święta" znalazło się również nagrywanie życzeń wideo, fotobudka, wysyłanie pocztówek świątecznych oraz konkurs fotograficzny. Wstęp jest wolny.

Iluminacja Parku Oliwskiego będzie czynna do 31 stycznia, codziennie w godz. 16-21.

Warto dodać, że kilka dni temu ruszyły również iluminacje w części parkowych ogrodów folwarku Saltzmanna zobacz na mapie Gdańska, gdzie swoją siedzibę ma firma budowlana Doraco.

Już działające iluminacje koło siedziby DoracoZeszłoroczna szopka z piasku w Oliwie.

Opinie (47) 3 zablokowane

 • :)

  Kocham to miasto:)

  • 72 4

 • Szopka super!!!

  Dekoracyjne lampki zupełnie nie kojarzą się ze świętami a z promocją mięsa w tanim dyskoncie.
  A te serce z napisem Gdańsk to porażka. Z czym ma się kojarzyć z wyziewami ze spalarni odpadów Poretservice czy ze smrodem z Szadółek? A może z zakorkowaną obwodnica i dojazdami do niej bo prezydent z PO nie widzi potrzeby budowy dróg dla mieszkańców? A może z brakiem szkół przedszkoli ?

  • 5 115

 • masz na myśli Bartoszyce?

  • 6 9

 • Kwestia gustu.

  Jak dla mnie za dużo nadźgane i robi się plastik-fantastic.

  • 3 62

 • Weź pocałuj ścianę z rozpędu. Dużego rozpędu.
  Najlepiej narzekać, pluć jadem i jątrzyć. A może tak coś samemu zrobić i nie pierniczyć farmazonów?

  Szopka i iluminacja super. Będziemy w sobotę zobaczyć i jedno i drugie.

  • 30 0

 • Ile to bedzie kosztowało? nie lepiej dać na obiady dla dzieciaczków?

  • 5 73

 • Rząd daje bogatym 500+ na obiadki w knajpach. O co ci biega ?

  • 17 3

 • Omijam takie miejsca

  Będę obchodził Szczodre Gody, wróżył z sianka pod obrusem, kolędował i upiękę dla dzieciaków szczodraki.
  Bo cenię tradycję przodków.

  • 6 29

 • Prosba o info

  Czy z terenu Parku Oliwskiego przejde bezposrednio do ogrodów folwarku Saltzmanna, czy trzeba wybrac inne wejscie? Dziekuje z gory! :)

  • 3 3

 • Nareszcie!

  W końcu doczekaliśmy się informacji przed a nie po. Będę z dzieciakami:)

  • 40 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Craft Beer Fiesta
Craft Beer Fiesta
degustacja
sty 28-29
piątek - sobota, g. 15:00
Gdańsk, Pułapka
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Stand-uper pochodzący z Gdańska to: