• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Impreza osiemnastkowa. Jak zorganizować? Ile kosztuje?

Aleksandra Wrona
3 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (43)
Osiemnaste urodziny to ważne wydarzenie w życiu każdego nastolatka. Większość z nich chciałaby świętować ten dzień w gronie przyjaciół i znajomych. Osiemnaste urodziny to ważne wydarzenie w życiu każdego nastolatka. Większość z nich chciałaby świętować ten dzień w gronie przyjaciół i znajomych.

Wraz z początkiem roku kolejny rocznik licealistów rozpoczął erę "osiemnastek". Tym razem przed wyzwaniem zorganizowania imprezy osiemnastkowej stanęli rodzice nastolatków urodzonych w 2005 r. Sprawdziliśmy gdzie w Trójmieście można zorganizować tego typu wydarzenie i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.
Sposobów na świętowanie osiemnastych urodzin jest wiele. Jedni decydują się na skromną imprezę dla rodziny, inni organizują zabawę na miarę wesela. Sprawdzając ceny i możliwości jakie mają trójmiejscy licealiści założyliśmy, że chcemy zorganizować imprezę dla dwudziestu osób w wieku nastoletnim.

LokalGdzie świętowałe(a)ś swoje osiemnaste urodziny?

Choć klubów, pubów i dyskotek w Trójmieście nie brakuje, to zdecydowana większość z nich nie podejmuje się organizacji imprez osiemnastkowych. Oczywiście, jeśli urodziny wypadają pod koniec roku, a wszyscy goście będą już pełnoletni, to nie będziemy mieli problemu z zarezerwowaniem loży czy stolika. W przeciwnym wypadku - lepiej poszukać innych możliwości.

- Ze względu na duże prawdopodobieństwo chęci uczestniczenia osób niepełnoletnich nie organizujemy imprez osiemnastkowych. Wyjątkiem mogą być imprezy, w których organizator zapewnia, że każdy gość będzie osobą pełnoletnią, co udokumentuje poprzez okazanie dokumentu tożsamości przed wejściem. Takie wyjątki w ostatnich latach jednak nie miały miejsca - mówi Tomasz Tołoczko, Akademicki Klub PG Kwadratowa.
Podobny problem zgłosiła też nam Dagmara, mama dwójki nastolatków, z których jeden w tym roku będzie świętował swoje osiemnaste urodziny.

- Chcieliśmy wynająć salę w jednym z pubów, ale niestety wszędzie spotkaliśmy się z odmową. Troje z gości mojego syna jest niepełnoletnich, więc nie mogłoby uczestniczyć w imprezie. Jedyne możliwości jakie nam zostały to domówka lub domek imprezowy - mówi Dagmara.
Impreza na własnych warunkach. Moda na domki imprezowe trwa Impreza na własnych warunkach. Moda na domki imprezowe trwa
Popularne ostatnio domki imprezowe to sposób na obejście restrykcji obowiązujących w klubach. Tutaj odpowiedzialność za lokal oraz gości spoczywa na osobie, która podpisała umowę wynajmu. Tego typu miejsca wynajmuje się zazwyczaj na jedną noc, można wnieść do nich własne jedzenie i alkohol, a także podłączyć swój sprzęt muzyczny (na miejscu na ogół dostępne są nagłośnienie oraz oświetlenie). Domki imprezowe najczęściej składają się z sali z miejscami do siedzenia, parkietu i łazienki. Czasem posiadają też zaplecze z lodówką. Sprawdziliśmy ceny wynajmu (ze sprzątaniem sali po imprezie) w kilku trójmiejskich domkach:
 • Gramofon (trzy lokale - ul. Morska, Gdynia Grabówek, Gdynia Chylonia) - w piątki i soboty 1100 zł
 • Party House - w piątki i soboty 1300 zł
 • Event Night & Day - w piątki i soboty 1300 zł
 • Biorę To! - piątki i soboty 1350 zł
 • Imprezowe Studio - piątki i soboty 900 zł
 • Ludo - w piątki i soboty 2000 zł (imprezy dla osób poniżej 24 r.ż. z obowiązkową ochroną)
 • Fiu Bździu - piątki i soboty 1300 zł (imprezy dla osób poniżej 25 r.ż. z obowiązkową ochroną)
 • Stacja Impreza - piątki i soboty 1350 zł (promocja do końca marca) (imprezy dla osób poniżej 20 r.ż. z obowiązkową ochroną)
 • Fiu Bździu VIP - piątki i soboty 1500 zł (imprezy dla osób poniżej 25 r.ż. z obowiązkową ochroną)

Osoby, które chciałby zorganizować osiemnastkę w eleganckim stylu mogą zdecydować się np. na ofertę Progres Event & Conference. W pakiecie oprócz wynajmu lokalu jest pełna obsługa kelnerska i kuchenna, podstawowe dekoracje, przekąski zimne i ciepłe, desery oraz napoje bezalkoholowe. W zależności od wybranej opcji koszt takiej imprezy waha się od 190 do 230 zł za osobę, co przy 20 osobach daje koszt od 3,8 tys. do 4,6 tys. zł.

CateringCatering na imprezie osiemnastkowej to opcja dodatkowa. Część rodziców decyduje się na samodzielne przygotowanie i zakup ciast i przekąsek, które znajdą się na stołach. Jeśli jednak chcemy odjąć sobie obowiązków, możemy skorzystać z usług firm cateringowych lub cateringu oferowanego przez salę. W Ludo cena zaczyna się od 45 zł za osobę (przy imprezie na 20 osób będzie to więc dodatkowe 900 zł). Catering oferuje też gdyński Gramofon - menu bankietowe z ciepłym posiłkiem i zakąskami to koszt od 75 zł za osobę (oferta od minimum 24 osób, przy 24 osobach koszt wyniesie 1800 zł).

Trójmiasto: firmy cateringowe


Inną możliwością jest skorzystanie z oferty zewnętrznych firm cateringowych - catering obejmujący jedno ciepłe danie oraz przekąski typu finger-food to koszt 60-100 zł za osobę. Firmy, które zajmują się obsługą osiemnastek to m.in. Catering & Event 3City, Vica Catering czy Agis.

Catering od Progres Event & Conference dostępny jest w dwóch opcjach za 130 lub 170 zł za osobę (przy 20 osobach koszt to od 2,6 do 3,4 tys.).

 • Tort osiemnastkowy dla dwudziestu osób to wydatek rozpoczynający się od 200 zł
 • Tort osiemnastkowy dla dwudziestu osób to wydatek rozpoczynający się od 200 zł
 • Tort osiemnastkowy dla dwudziestu osób to wydatek rozpoczynający się od 200 zł
 • Tort osiemnastkowy dla dwudziestu osób to wydatek rozpoczynający się od 200 zł
 • Tort osiemnastkowy dla dwudziestu osób to wydatek rozpoczynający się od 200 zł
 • Tort osiemnastkowy dla dwudziestu osób to wydatek rozpoczynający się od 200 zł

TortKulminacyjnym momentem imprezy urodzinowej jest zazwyczaj tort. Większość cukierni wykonujących torty na zamówienie liczy sobie ok. 10-20 zł za porcję, co przy imprezie na 20 osób daje 200-400 zł za tort. Cena zależy od wybranych smaków i dekoracji.

Kosztują nawet kilka tysięcy zł. Nietypowe torty artystyczne Kosztują nawet kilka tysięcy zł. Nietypowe torty artystyczne

MuzykaKwestię muzyki na imprezie możemy rozwiązać bardziej lub mniej budżetowo. Większość domków imprezowych wyposażona jest we własne światła i nagłośnienie, jeśli więc zdecydujemy się na samodzielne ułożenie playlisty i puszczanie muzyki to nie poniesiemy żadnych kosztów. Drugą możliwością jest skorzystanie z didżeja, z którym współpracuje wynajmowany przez nas lokal. Koszt takiej usługi to ok. 500-700 zł. Najdroższą opcją jest wynajęcie didżeja i wodzireja, który nie tylko dostarczy na salę swój sprzęt, ale zadba też o całościowe poprowadzenie imprezy. Jak wygląda to cenowo? Od 1,5 do 2,5 tys. zł.


- Koszt didżeja z pełnym nagłośnieniem oraz oświetleniem to wydatek rzędu 2 tys. zł wzwyż w zależności od rodzaju usług (konkursy karaoke, dodatkowy sprzęt jak np. projektor, a także dodatkowe atrakcje w postaci fotobudki, barmanów, itp.). W cenie poza wymienionym wyżej sprzętem można liczyć na 6 godzin zabawy, prowadzenie imprezy przez konferansjera, a czasem dodatkowe zabawy integracyjne dla uczestników. Tego typu imprezy to jednak jest pewna nisza, na którą nie decyduje się wielu rodziców - mówi Dj Woolf, Jakub Klimkiewcz.
Niektórzy didżeje zgadzają się obsługiwać tylko imprezy, na których będą osoby dorosłe.

Koszt całkowityCałkowity koszt zorganizowania imprezy osiemnastkowej jest trudny do oszacowania, ponieważ zależy od wielu czynników - czy zdecydujemy się na profesjonalnego didżeja, catering, barmana, fotografa. Możemy pokusić się jednak o oszacowanie minimalnych kosztów. Wynajmując w tym celu domek imprezowy, zapewniając podstawowy catering i tort, impreza na 20 osób wyniesie nas ok. 2,5 tys. zł. plus koszt alkoholu. Najtańsza sala i najtańszy tort to ok. 1,1 tys. zł, jednak należy doliczyć do tego nie tylko alkohol, ale też przekąski. Decydując się na salę, tort, catering, didżeja i barmana wydamy ok. 4 tys. zł. plus koszt alkoholu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
Kup bilet
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który trójmiejski klub został podpalony?