Wiadomości

Imprezowanie w czasie Wielkiego Postu. Czy frekwencja w klubach spada?

Wielki Post to zgodnie z chrześcijańską tradycją czas wyciszenia i zadumy, w którym wierni powinni wstrzymać się od hucznych zabaw. Czy w związku z tym frekwencja w trójmiejskich klubach spada? Postanowiliśmy to sprawdzić.W tym roku Wielki Post rozpoczął się 6 marca (środa popielcowa) i potrwa do Wielkiego Czwartku (18 kwietnia). Przedstawiciele trójmiejskich klubów nie narzekają jednak na pustki na parkietach.

Różnica była, ale kilka lat temuCzy imprezujesz w czasie Wielkiego Postu?

tak, to dla mnie czas jak każdy inny 53%
wychodzę do klubów, ale staram się bawić spokojniej 4%
ograniczam się do wydarzeń kulturalnych, np. spektakli 16%
nie, to dla mnie czas wyciszenia i zadumy 27%
zakończona Łącznie głosów: 495
- Naszym zdaniem, jako obserwatorów, spory spadek frekwencji w klubach w okresie Wielkiego Postu można było zauważyć jeszcze kilka lat temu. Natomiast teraz różnica w liczbie gości uległa zatarciu. Mamy wrażenie, że to nie okres przedwielkanocny przynosi nam mniejszą frekwencję, a zwiększona liczba dni wolnych na uczelniach oraz te przeklęte, hipnotyzujące zjadacze czasu, czyli komputery i telefony - śmieją się przedstawiciele klubu studenckiego Ygrek.
O tym, że różnica we frekwencji była bardziej zauważalna kiedyś, wspomina też Tomasz Tołoczko z klubu Kwadratowa.

- Z roku na rok różnica zainteresowania imprezami pomiędzy karnawałem a okresem postnym, potrafi się bardzo mocno zmieniać. W ubiegłym roku można było dostrzec wyraźny spadek, natomiast obecnie jest on praktycznie niezauważalny. Oczywiście podczas samych ostatków każdego roku odnotowuje się zdecydowanie większe zainteresowanie, natomiast później wszystko wraca do normy - mówi Tomasz Tołoczko.
O niewielkim spadku frekwencji mówi też Jacek Kida, manager klubu Metro.

- Różnica we frekwencji podczas postu jest, ale nieduża. Planując imprezy w Klubie Metro nie bardzo możemy sugerować się czasem trwania postu, ponieważ mamy zbyt dużo wydarzeń cyklicznych. Wdaje nam się, że imprezy organizowane w okresie postu są tak samo uczęszczane i oblegane oraz cieszą się takim samym powodzeniem jak te, które organizujemy poza tym czasem - mówi Jacek Kida.

Imprezy taneczne w Trójmieście


Więcej imprezowiczów?Co ciekawe, niektóre kluby zauważają nie spadek, ale wzrost liczby imprezujących.

- Wieki Post nie ma żadnego wpływu na frekwencję lub sposób zabawy w Bunkrze. Paradoksalnie, najsłabszy ze wszystkich miesięcy w roku jest zwykle styczeń, choć to początek karnawału. Niestety, to również miesiąc trudny z uwagi na wydatki, które wszyscy ponosimy w grudniu - święta, impreza sylwestrowa, wyjazdy itp. Dopiero w lutym i w marcu stan portfeli wraca do normy i można się beztrosko bawić - mówi Sylwia Pryzińska, współwłaścicielka Bunkra.
- Wielki Post w branży gastronomicznej od kliku lat przybiera nieco luźniejszą formę i nie jest już tak restrykcyjnie przestrzegany. Ze względu na charakter prowadzonej działalności zawsze staramy się, aby przygotowane wydarzenia były bardziej wyważone, dając jednocześnie możliwość wyboru wszystkim, którzy mimo tego wyjątkowego okresu planują weekendowe wyjście z przyjaciółmi do klubu. Patrząc z perspektywy czasu, zainteresowanie imprezami tanecznymi w poście jest podobne, a czasami nawet większe w stosunku do tego, które można było zaobserwować w karnawale - mówi Filip NowakowskiNowego Haremu w Gdyni.
Większość miejsc potwierdza jednak, że parkiety w czasie postu wyglądają podobnie jak poza nim.

- Wielki Post to święto katolickie, które nakazuje powstrzymanie się od hucznych zabaw, jednak od kilku lat różnica we frekwencji się zaciera. Myślę, że w tej chwili post nie jest dla wielu osób przeszkodą do imprezowania, choć to kwestia bardzo indywidualna. Wydarzenia w naszym klubie odbywają się zgodnie z ustalonym wcześniej planem, w którym nie sugerujemy się czasem trwania postu - mówi Monika Orlik z klubu Autsajder.

Koniec karnawału i czas WielkanocySpecyficznym czasem okazuje się nie tyle sam Wielki Post, co czas przed jego rozpoczęciem i przed zakończeniem. Bywa, że imprezy organizowane na koniec karnawału cieszą się trochę większą frekwencją. Niektóre kluby rezygnują też z organizowania imprez w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

- Klub w okresie trwania postu funkcjonuje normalnie, z wyjątkiem ostatniego tygodnia, gdy odwołujemy wszystkie imprezy. Wielki Piątek oraz Wielka Sobota to mimo zmieniających się w dużych miastach od lat obyczajów, w naszym mniemaniu nie są dni przeznaczone do imprezowania. Organizujemy za to Wesele Wielkanocne, które cieszy się dużym powodzeniem - mówi Artur FrankowskiGorzko Gorzko Sopot.
- Faktycznie, ostatnia impreza przed postem oraz ta w Wielkanoc cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem, ale ogólnie sam post nie jest u nas zbyt zauważalny. Gości jest sporo, a i alkoholu sobie nie odmawiają - mówią przedstawiciele klubu Wtedy.

Do klubu, ale nie na imprezęCzęść rozmówców zwróciła też uwagę na to, że wizyta w klubie nie musi wiązać się z piciem alkoholu i huczną zabawą.

- Imprezy w naszym klubie mają charakter wydarzeń muzycznych, a nie dyskoteki - mówi Łukasz Zieliński z klubu Sfinks700. - Stawiamy na występy konkretnych artystów, dlatego sporo osób przychodzi do nas posłuchać muzyki, niekoniecznie imprezując i pijąc alkohol.
- Święta Wielkanocne są jak najbardziej istotne dla nas, jak i zapewne dla naszych gości. Post to czas kontemplacji, oczekiwania i zadumy, a Ygrek idealnie się do tego nadaje. Nasi goście spędzają czas w miłej atmosferze, na wygodnych kanapach, spędzając czas głównie na rozmowach z przyjaciółmi, grach planszowych, lekturze książek czy pracy na laptopie - mówią przedstawiciele Ygreka.

Imprezowanie w Wielkim Poście to indywidualny wybór każdego. Dla niektórych jest to taki sam czas jak każdy inny, z czego doskonale zdają sobie sprawę trójmiejskie kluby.

- W dzisiejszych czasach wszyscy mają dużo obowiązków. Praca często przeciąga się do późnego wieczora, do tego nadgodziny, wyjazdy służbowe, obowiązki domowe, sport i inne zajęcia. Gdy nadchodzi weekend, wiele osób chce spędzić czas ze znajomymi, "zresetować" się, odreagować emocje z całego tygodnia. Taniec, zawieranie nowych znajomości, czasem odrobina alkoholu im w tym pomagają - mówią przedstawiciele klubu Wtedy.
- A jeśli chodzi o same imprezy... to czy możemy zabronić młodzieży zabawy? Czy będziemy protestować albo krytykować kogoś, kto ma powód do świętowania? Absolutnie nie! To tak, jakby zabronić drugiemu człowiekowi cieszyć się życiem - kwitują przedstawiciele Ygreka.

11

lipca

22

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Kultura

To zdjęcie czy obraz? Malarstwo Janusza Kulikowskiego
To zdjęcie czy obraz?
Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem
Podróże po Gdańsku z przewodnikiem

Kulinaria

Ile zapłacimy za rybę w smażalni? Ceny w Trójmieście
Ile zapłacimy za rybę w smażalni?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Na Fląder Festiwalu prezentowana jest muzyka: