Wiadomości

Dropkick Murphys w Gdańsku. Relacja z koncertu na scenie Plener 33 w stoczni

Dropkick Murphys nie litowali się, odgrywali przebój za przebojem.
Dropkick Murphys nie litowali się, odgrywali przebój za przebojem. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Plener 33, nowa przestrzeń koncertowa zobacz na mapie Gdańska, przeszła w niedzielę chrzest bojowy i to nie byle jaki, bo od razu musiała zmierzyć się z ponad trzema tysiącami fanów i fanek najpopularniejszego celtic punkowego zespołu w historii - Dropkick Murphys. Trudno jednak wyobrazić sobie lepiej pasującą przestrzeń do tego wydarzenia.O wydarzeniu informowaliśmy w cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10

Początkowo Amerykanie o irlandzkich korzeniach mieli wystąpić w B90, ale koncert wyprzedał się tak szybko, że zapadła decyzja o przeniesieniu go w plener, na tyły klubu. Scena usytuowana pomiędzy halami i żurawiami wyglądała fenomenalnie i na pewno wielu zgromadzonym od razu przypomniał się utwór "Boys on the Docks" Dropkick Murphys, choć tym razem "chłopcy" znaleźli się w dokach gdańskich, a nie bostońskich. Akurat tego kawałka - zaskakująco aktualnego, bo opowiadającego o losach irlandzkich emigrantów i ich trudach w odnalezieniu nowego domu po drugiej stronie Atlantyku - w rozpisce zabrakło, za to na początek można było usłyszeć "The Boys Are Back" i chociaż "chłopcy" nigdy wcześniej tutaj nie grali, zdaje się, że naprawdę czuli się, jakby wrócili w doskonale znane im strony.

Koncerty rockowe w Trójmieście


W tej dotąd nieprzetestowanej przestrzeni kluczową kwestią było okiełznanie nagłośnienia. Warunki akustyczne nie były łatwe, a bostończycy poza klasycznym dla punk rocka instrumentarium (gitary oraz perkusja), korzystają z szeregu dodatkowych, dość hałaśliwych instrumentów, chociażby akordeonu, dud czy banjo. Na szczęście obyło się bez utrudnień, a osoby, które obawiały się, że przeniesienie koncertu z warunków klubowych na plenerowe odbędzie się kosztem jego jakości, nie powinny być rozczarowane. Nie powinny, o ile w ogóle znalazły w tym szaleństwie czas na refleksję.

Dropkick Murphys nie litowali się, odgrywali przebój za przebojem, od niemal pop-punkowego "Sunshine Highway" przez reinterpretację celtyckiej ballady folkowej "Fields of Athenry" po zadziorne, pubowe "Barroom Hero". Oczywiście nie mogło zabraknąć utworu, dzięki któremu Dropkick Murphys znają nawet ci, którzy punk rocka na co dzień w ogóle nie słuchają.

"I'm Shipping Up to Boston" można usłyszeć w filmie "Infiltracja" Martina Scorsese, w jednym z odcinków "Simpsonów", a także podczas wielu rozgrywek sportowych. To sztandarowy kawałek zespołu, a kiedy został wykonany jako pierwszy bis, rozszalały tłum zdzierał gardła, nie bacząc na coraz chłodniejszą aurę (całe szczęście koncert nie odbywał się noc wcześniej, kiedy nad Trójmiastem szalała burza).

Wygląda na to, że nie tylko publiczność dobrze spędziła ten czas, ale również sami muzycy czuli się w Gdańsku komfortowo. Zachwalali przestrzeń, w której przyszło im występować, a także pracę ochroniarzy, którzy mieli pod sceną mnóstwo pracy z przechwytywaniem "surfujących" fanów. Niby to drobnostka i coś, co powinno być standardem, ale dosłownie kilka dni temu Strachy na Lachy przerwały występ w Świebodzicach, ponieważ ochrona nie była w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom i uczestniczkom imprezy wpadającym do fosy przed sceną bez asekuracji.

O tym, że Dropkick Murphys naprawdę zależy na dobrym samopoczuciu ich publiczności można było zresztą dobitnie przekonać się pod koniec wykonywania "I'm Shipping Up to Boston", kiedy pierwsze rzędy nagle przeniosły się pomiędzy muzyków, całkowicie niwelując dystans tworzony przez barierki.

Dropkick Murphys grają na żywo - fragment z Dublina:Przestrzeń za klubem B90 - wykorzystywana dotąd głównie jako parking - okazała się kolejnym świetnym miejscem ożywiającym stoczniowe tereny. Takich inicjatyw trzeba w tym miejscu jak najwięcej - wystarczająco długo było odgrodzone płotami, zamknięte dla mieszkańców i pozbawione życia. Na pewno dałoby się tu i ówdzie coś poprawić (na przykład nieco zwiększyć strefę gastronomiczną), ale chłopcy z doków doskonale wpisali się w ten nowy rozdział w historii naszych Doków.

05

sierpnia

Octopus Film Festival 2020 Gdańsk, różne lokalizacje

09

sierpnia

Kwiat Jabłoni Sopot, Opera Leśna

19

sierpnia

Nowe idzie od morza do Wrze... Gdańsk - Wrzeszcz,

Kultura

Znikająca wystawa trwała pięć minut
Znikająca wystawa trwała pięć minut
Kobieca moda w czasach II wojny światowej
Kobieca moda w czasach II wojny światowej

Kulinaria

Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Ranking: najlepsze bistra w Trójmieście
Do restauracji z pupilem. Lokale przyjazne zwierzętom
Lokale przyjazne zwierzakom

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Cappella Gedanensis wykonuje muzykę: