Wiadomości

stat

Jachimek o komunikacji miejskiej. Krótki przewodnik dla turysty

felieton w trojmiasto.pl

Komunikacja miejska ma swoje wady, ale też sporo zalet. Nie można o tym zapominać.
Komunikacja miejska ma swoje wady, ale też sporo zalet. Nie można o tym zapominać. rys. Tomasz Valldal Czarnecki

Drogi Turysto z Głębi Lądu, spragniony morza jak gimbaza lajków! My, mieszkańcy Trójmiasta, niezmiernie cieszymy się Twoją obecnością w naszej, że tak zażartujemy, metropolii. Doceniamy, że wybrałeś Bałtyk, a nie jakieś Morze Czerwone, chociaż woda tu zimniejsza, a ceny wyższe. A skoro część wazeliniarską mamy za sobą, zwracamy się do Ciebie z apelem: w trakcie urlopu zostaw samochód pod hotelem i użyj miejskiej komunikacji.Przeczytaj więcej felietonów Szymona Jachimka

Czy korzystasz z komunikacji miejskiej?

tak, codziennie 39%
w dni robocze 10%
od czasu do czasu 19%
bardzo rzadko 15%
nie, jeżdżę autem lub rowerem 17%
zakończona Łącznie głosów: 708
Rzecz jasna zdajemy sobie sprawę, że masz kupę fajnych rzeczy do zabrania na plażę: ręczniki, płetwy, takiego śmiesznego delfinka do pływania, nie mówiąc rzecz jasna o parawanie i kremach do opalania. Wiemy, że wsadzenie tego do jednej torby to jak streszczenie "Gry o tron" w dwóch zdaniach. Ale a nuż Ci się uda? Bowiem - co może Cię zaskoczyć - wraz z nastaniem sezonu urlopowego, życie nadmorskich tubylców nie ulega zawieszeniu. Trzeba zrobić jakieś zakupy, wyskoczyć z dzieckiem do lekarza, ba, czasem nawet pojechać do pracy. I jeśli jesteś w stanie nie powiększać naszych rodzimych korków, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni.

Dlatego apelujemy: wsiądź do autobusu, tramwaju, kolejki... Zwłaszcza że korzystanie z usług MZKZG (ten rozkoszny skrót skrywa kolejne fajne instytucje: ZTM, ZKM, MZK, SKM i PKM) jest naprawdę proste i intuicyjne! Żeby nie być gołosłownym: poniżej króciuteńki, wyjaśniający wszystkie wątpliwości przewodnik.

Zatem: mamy wspólny bilet. Chociaż nie: mamy wspólną taryfę. Chociaż nie, jeszcze inaczej:
bilety na autobusy i tramwaje mają wspólną taryfę. O, to się zgadza. Z biletami na kolejki (to te nasze lokalne pociągi) jest trochę inaczej. Więc właściwie jest to banalnie proste, tylko musisz być świadomy, do jakiego autobusu wsiadasz. Czy on jest z Gdańska, czy wprost przeciwnie, z Gdyni. Jeśli jesteś na Przymorzu bądź Grabówku, sytuacja jest jasna. Jeśli jesteś w Sopocie - zaczynają się schody. Na szczęście zawsze możesz poprosić bilet za 3.80 i wtedy przez godzinę jedziesz na luzaku. Chyba że to jest akurat linia pospieszna. Wtedy płacisz złotówkę więcej. Ale z tym nie ma większego problemu, bo tylko Gdynia ma pospieszne.

Takich ułatwień jest zresztą dużo więcej: tramwaje są tylko w Gdańsku, a trolejbusy w Gdyni. Bilet gdyńskiego ZKM nie działa w tramwaju, zaś bilet z Gdańska w trolejbusie przyda Ci się co najwyżej do wyplucia gumy. Bilety czasowe kosztują 3,80 i 4,80, w zależności czy to przejazd zwykły czy nocny, a jednorazowe 3,20 i 4,20 złote. Na wszelki wypadek kupuj bilety u kierowcy, będzie łatwiej. W Gdyni możesz się załapać na taki fajny 5-częściowy karnet. Tam są same bilety ulgowe, więc musisz skasować dwa. I tu uważaj, bo czasem są takie kasowniki, co robią dziurki, i jak włożysz taki zgięty karnet, będziesz miał nagle 16 dziur i przed mandatem się nie wymigasz.

A! I nie kupuj biletów w SKM-ce! To znaczy - śmiało kupuj, ale musisz wtedy dopłacić 2,80. Bilety na kolejkę lepiej kupić w kasie (wtedy musisz je skasować), albo w automacie (a wtedy nie możesz). W automacie musisz wiedzieć, że bilet jest ważny na najbliższy przejazd oraz z Wrzeszcza do Gdyni można dojechać prosto albo łukiem, i zaznaczyć interesującą Cię opcję. Pamiętaj, że jeśli chcesz jechać łukiem, przez lotnisko, to na dworzec we Wrzeszczu należy przyjść z obstawą. W przypadku PKM-ki obstawę rozstawia się po peronach. Osoba, która pierwsza dostrzeże gotowy do odjazdu skład, daje znać przez krótkofalówki reszcie. Plus jest taki, że za bilet kupiony w PKM-ce nie płacisz dodatkowych 2,80.

No... to tyle w skrócie. Mamy nadzieję, że cały Twój pobyt przebiegnie radośnie, a woda w Bałtyku będzie przejrzysta jak nasz system taryfowy. Serdeczności.

W imieniu mieszkańców Trójmiasta i pasażerów MZKZG,
Szymon Jachimek

Zobacz także: Latem więcej kursów na trójmiejskie plaże

Opinie (150) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

września

Zbliżenia: Festiwal Żydowsk... Gdańsk, Galeria Wnętrz City Meble, Nowa Synagoga, Republika...

07

września

Amber Fest 2019 Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

07

września

Retro Dolne Miasto Gdańsk, Reduty Wyskok

Kultura

Mozartiana: operowe "Śluby fan tutte" w Parku Oliwskim
Mozartiana: "Śluby fan tutte" w Parku
Gdynia ponownie Miastem Słowa. Przed nami finał Nagrody Literackiej Gdynia
Gdynia ponownie Miastem Słowa

Kulinaria

Nowe lokale: koktajle, pizza, frytki i burgery
Nowe lokale: koktajle, pizza, frytki i burgery
Lekkie koktajle na upalny weekend
Lekkie koktajle na upalny weekend

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Czytelnicy trójmiejskich bibliotek otrzymują: