- 1 Jak szybko poprawić sobie humor? (89 opinii)
- 2 Niecodzienna kolacja w Otominie (20 opinii)
- 3 Popularni raperzy na jednej scenie (49 opinii)
- 4 Doda czy nie Doda? Znana drag queen (156 opinii)
- 5 Studniówka 2023: Gdańskie XV i XIX LO (49 opinii)
- 6 Ogród Świateł w Gdyni do końca miesiąca (27 opinii)
Jantar i Bursztynka. Jarmarkowe maskotki znalazły imiona
Jantar i Bursztynka - takie imiona dla dziadków do orzechów wybrali czytelnicy Trojmiasto.pl. Maskotki są nowością tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.
Jarmarki świąteczne w Trójmieście
Na drugim miejscu znalazła się propozycja Maurycy i Klara - 53 głosy (14 proc.), a na trzecim Zimosław i Świętosława - 49 głosów (13 proc.).

Imiona dla maskotek wymyślili i wybrali czytelnicy Trojmiasto.pl
Przypomnijmy: najpierw czytelnicy Trojmiasto.pl mogli podsyłać propozycje imion dla państwa Orzechowskich. Następnie z niemal 400 par imion wytypowano 10 najlepszych, na które można było oddawać głosy w naszej ankiecie.
Bardzo dziękujemy za tak liczny udział w zabawie i gratulujemy autorom 10 najlepszych pomysłów, a w szczególności autorowi/autorce zwycięskiej propozycji, który zostanie nagrodzony dwoma biletami do Wielkiej Fabryki Elfów i jarmarkowymi gadżetami.
Dziadki do orzechów kontynuacją obyczaju z I Rzeczpospolitej
"Państwo Orzechowscy", czyli ożywione dziadki do orzechów, to nowość na tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym. Maskotki stanęły na Targu Węglowym
Dziadki do orzechów swoimi strojami nawiązują do mundurów gdańskich żołnierzy miejskich z XVIII wieku, odtworzonych przez Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk. W czasach przedrozbiorowych miasto utrzymywało stały garnizon miejski. Pośród dzielnych obrońców miasta spotkać było można muszkieterów i grenadierów w granatowo-białych mundurach, artylerzystów w granatowo-czerwono-słomkowych, kawalerzystów w granatowo-słomkowych, załoga Twierdzy Wisłoujście nosiła mundury czerwono-białe.
Pilnowali bram i wałów miasta, pełnili funkcję dzisiejszej straży miejskiej i policji. W 1734 r. bronili przed Rosjanami i Sasami polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. W 1793 r. walczyli przeciw Prusakom. Wielu gdańszczan ustawiało w swoich ogrodach naturalnej wielkości drewniane figury gdańskich żołnierzy. Jarmarkowe dziadki do orzechów to swoista kontynuacja tego obyczaju z czasów I Rzeczpospolitej.

Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 23 grudnia. Na 155 stoiskach można kupić przeróżne drobiazgi, upominki, dekoracje, grzane wino i smakołyki z różnych stron świata. Jak co roku z jarmarkowej sceny wybrzmiewają różne rodzaje muzyki, jest też cykl wydarzeń przeznaczony dla najmłodszych. W piątek, 2 grudnia, otwarto też dodatkową przestrzeń Jarmarku Bożonarodzeniowego ze sztuką i rękodziełem w Wielkiej Zbrojowni.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-12-06 17:21
Bardzo ładne nazwy:)
- 4 7
-
2022-12-06 15:17
Na myśl mi przychodzą pewne "bursztyny". (1)
Nie wiem czy to ładne imię?
- 3 1
-
2022-12-07 01:01
To na czesc amber gold
Też z Gdańska
- 4 0
-
2022-12-06 15:49
...czyli gdańskiej tradycji....
....staje się zadość , najpierw mikołaj niczym bolek motorówką przypływa rozświetlić nam świat a jantar i bursztynka to też długoletnia patologiczna tradycja nielegalnego wypłukiwania złóż bursztynu ,jedynie czego jeszcze brakuje to jakiś elementów lpg no bo jak to ,w końcu miasto wolności i równości co nie ?
- 9 8
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.