Wiadomości

stat

Joga dla rowerzystów. Przydatna czy nie?

Najnowszy artukuł na ten temat

Rolki trójkołowe - droższe, ale szybsze

Joga może być fantastycznym narzędziem ogólnorozwojowym dla rowerzystów.
Joga może być fantastycznym narzędziem ogólnorozwojowym dla rowerzystów. epicstockmedia/123rf.com

Zarówno z jazdy na rowerze, jak i z praktyki jogi płynie wiele prozdrowotnych korzyści dla naszego organizmu. Kombinacja tych dwóch aktywności jest w stanie wzmocnić ciało i pomóc pozbyć się z niego zbędnych napięć.


Czy kiedykolwiek uczestniczyła(e)ś w zajęciach jogi?

tak, praktykuję regularnie 33%
tak, kilka razy 22%
nie, ale mam zamiar spróbować 24%
nie, na ten moment to nie dla mnie 21%
zakończona Łącznie głosów: 137


Joga to całościowy system pracy z ciałem i umysłem. Dotyczy zarówno tego, co zewnętrzne (ciało), jak i tego, co wewnętrzne (myśli). Zwraca uwagę na pracę poszczególnych obszarów naszego ciała i ma za zadanie utrzymać nas w zdrowiu przez regularną praktykę. Zdrowie rozumiane przez pryzmat jogi dotyczy również dobrostanu psychicznego. Radzenie sobie z codziennym stresem jest jedną z form praktyki, np. poprzez ćwiczenia oddechowe lub odpowiednie pozycje redukujące napięcia w ciele. Jest to narzędzie do codziennej higieny ciała szczególnie dla rowerzystów, którzy przez jazdę mogą nabawić się przykurczów mięśniowo-powięziowych w specyficznych miejscach. Ponieważ w jodze w większej mierze chodzi o praktykę, aniżeli teorię, warto sprawdzić jej działanie na własnej skórze. Szybko można odkryć, jakie ograniczenia zbudowaliśmy przez lata w ciele i w jaki sposób można z nimi popracować, by poczuć się lepiej.

Korzyści płynące z praktyki jogi dla rowerzystów- Rowerzyści wykonują powtarzające się ruchy kończynami dolnymi w ograniczonym zakresie ruchu, gdzie nogi ani nie są do końca zginane, ani prostowane - wyjaśnia nauczyciel jogi, Maciej Komorowski, prowadzący studio MoyaYoga w Gdyni. - Do tego jazda na rowerze nie jest tak naturalnym ruchem dla naszego ciała - jak chociażby chodzenie, przez co możemy nabawić się dysbalansu mięśniowego lub nawet zmian posturalnych. U wielu rowerzystów obserwuję pozycję z tendencją do skracania i nadmiernego napinania zginaczy stawu biodrowego. Słaba mobilność w biodrach i lędźwiach będzie natomiast wpływała na wydajność i efektywność ruchu przenoszenia siły z dużych mięśni pośladkowych. Świetnym pomysłem dla rowerzystów będzie zadbanie o jak najbardziej elastyczne biodra i mobilny kręgosłup. Joga może być pomocna w redukcji bólu lub nawet poprawieniu wyników sportowych. W naszym studiu rowerzyści mogą doświadczyć również zajęć na hamakach. Dzięki odwróconym pozycjom, które dekompresują krążki między kręgami, można je lepiej odżywić i zachować zdrowy kręgosłup na całej jego długości.
- Joga pomoże w poprawieniu jakości pracy mięśni poprzez zwiększenie ich długości, powinna poprawić również zakresy ruchu w stawach, co ostatecznie przełoży się na wzrost siły. Możliwość relaksu i regeneracji powysiłkowej idzie w parze ze spokojną praktyką. Dynamiczne formy jogi poleciłabym dla sztywniejszych osób, a statyczna może okazać się dobra dla gibkich i hiperelastycznych osób - dodaje właścicielka Studia Joga Park z Gdańska, Patrycja Bernacka-Rubik. - Ćwiczenia oddechowe zaczerpnięte z jogi na pewno pomogą rowerzystom zwiększyć pojemność płuc oraz poprawią cyrkulację krwi. Praca nad głównym mięśniem oddechowym, jakim jest przepona, zwiększy świadomość jej działania. Zaczniemy zauważać, co się dzieje podczas oddechu, żeby podczas wysiłku mieć lepsze rezultaty. Dzięki temu możemy zacząć lepiej oddychać na co dzień, co przełoży się na funkcjonowanie całego organizmu. Praca z oddechem wydaje się zatem kluczowa, a w naszym studiu można zapisać się na kurs rozwijający umiejętność prawidłowego oddechu.

Jak zacząć?Wybór szkoły jogi (metody) to kwestia indywidualna. Niektórzy wolą bardziej dynamiczne formy ruchu, takie jak Vinyasa czy Ashtanga, a niektórym potrzebna jest powtarzalność i bezpieczeństwo metody Shivanandy czy Iyengara. Niezależnie od tego, na którą jogę ostatecznie się zdecydujesz jako pierwszą, warto jest popróbować jej różnych form. Któraś z nich na pewno będzie odpowiednia dla twojego ciała w danym momencie.

Sekwencją, którą możesz kojarzyć, nie będąc jeszcze adeptem zajęć, jest powitanie słońca. Wykonywanie tej sekwencji ma na celu pobudzenie energetyki naszego ciała i poruszenie kręgosłupa w różnych płaszczyznach. To dobra sekwencja dla początkujących, jednak należy uważać na nadmierne wygięcia kręgosłupa. Jeśli chcesz spróbować, pamiętaj, że zawsze najlepiej jest zacząć od zajęć z nauczycielem, a domową praktykę z internetem, artykułem lub książką zostawić na czas, kiedy poznasz już podstawowe odruchy i pozycje, by nie zrobić sobie krzywdy.

Jeśli planujesz jogę przed wyjściem na rower, wówczas najlepiej skupić się na dynamicznych sekwencjach skupionych na mobilizacji. Należy pamiętać, że wolne i statyczne rozciąganie wycisza układ nerwowy, co powoduje, że nasze mięśnie stają się słabsze i gotowe do wypoczynku. Z kolei po wysiłku, kiedy mięśnie przez dłuższy czas wykonywały ten sam ruch w jednej płaszczyźnie, mogą być one przykurczone. Wówczas statyczne ich rozciągnięcie może być zasadne. Nie należy natomiast wówczas wchodzić w graniczne zakresy, w których odczuwasz ból - wówczas dochodzi już do mikropęknięć włókien mięśniowych, co nie jest korzystne.

Podstawowe asanyMogłoby się wydawać, że pozycja góry - czyli stanie w wyprostowanej pozycji - to nic trudnego. Oczywiście różnica tkwi w szczegółach. Kiedy dostajesz polecenia o "podwinięciu pępka do środka" lub "domykaniu żeber" na początku niekoniecznie możesz wiedzieć, co konkretnie masz zrobić. Te małe odruchy zmieniają jednak bardzo wiele. Najczęściej joga kojarzy się z rozciąganiem, a to głównie właśnie praca na odruchach i praca z mięśniami głębokimi oraz posturalnymi, które - pracując odpowiednio - wpływają na energetykę naszego ciała, zmieniając "zwykłą pozycję" w wyzwanie.

Po konsultacji z naszymi ekspertami prezentujemy kilka bezpiecznych pozycji do wypróbowania w domu po rowerze:

1. Pozycja otwierająca biodra i rozciągająca wnętrza ud. Jeśli nie posiadasz wałka do jogi, możesz zwinąć w rolkę koc i podłożyć go pod kręgosłup.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów. Victor Koldunov/123rf.com

2. Pozycja psa z głową w dół, wyciągająca całą tylną taśmę mięśniową; uczy prostować plecy.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów. Victor Koldunov/123rf.com

3. Bardzo bezpieczna dla pleców pozycja wyciągająca tył nóg i odciążająca staw krzyżowo-biodrowy.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów. Victor Koldunov/123rf.com

4. Pozycja gołębia, skupiająca się na rozciągnięciu mięśni pośladkowych.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów.
Asana jogi przydatna dla rowerzystów. Victor Koldunov/123rf.com

Pamiętaj, że "każdy, kto praktykuje dostaje to, czego potrzebuje". Zadbaj o swój aparat ruchu poprzez jogę czy inne świadome ćwiczenia usprawniające już dziś, by móc cieszyć się jazdą na rowerze i innymi aktywnościami przez lata.

Opinie (33) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28

lutego

InShort Film Festival - The... Gdańsk, Stacja Orunia GAK Dworek Artura

29

lutego

Tribute to Dirty Dancing - ... Gdynia, Gdynia Arena

29

lutego

Five Stars Hip-Hop Festiwal Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Nowe twarze w trójmiejskich teatrach
Nowe twarze w trójmiejskich teatrach

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Najsłodszy dzień w roku. Dziś tłusty czwartek
Tłusty czwartek, najsłodszy w roku

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Największy teatr w Gdyni to: