Wiadomości

Juwenalia UG bez alkoholu

Co roku podczas dwóch dni koncertów na Neptunaliach bawi się kilkanaście tysięcy osób. W związku z tegorocznym zakazem sprzedaży i spożywania alkoholu frekwencja może być niższa.
Co roku podczas dwóch dni koncertów na Neptunaliach bawi się kilkanaście tysięcy osób. W związku z tegorocznym zakazem sprzedaży i spożywania alkoholu frekwencja może być niższa. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Pierwszy raz w historii juwenaliów Uniwersytetu Gdańskiego koncertów na terenie oliwskiego kampusu studenci posłuchają bez piwa w ręku. Pomimo starań organizatorów, władze uczelni nie wydały zgody na spożywanie i sprzedaż alkoholu w czasie imprezy.Aktualizacja godz. 15:21 Uniwersytet Gdański przesłał nam stanowisko w tej sprawie:

- W poprzednich edycjach Neptunaliów, w czasie imprez odbywających się na terenie uczelni, również nie można było spożywać wysokoprocentowego alkoholu, zgodnie z obowiązującymi ustawami o bezpieczeństwie imprez masowych oraz o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W tym roku władze UG zdecydowały o wprowadzeniu zakazu spożywania także niskoprocentowego piwa na terenie kampusu podczas koncertów. Przede wszystkim koncerty te odbywają się na terenie kampusu UG, podczas gdy inne uczelnie organizują je poza swoim terenem. Wpływ na tę decyzję mają także tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie studenckiej imprezy na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Nie można zapominać o tym, że zginęli studenci i że to właśnie umożliwienie sprzedaży alkoholu było jedną z przyczyną tych tragicznych wydarzeń - informuje Beata Derkacz, rzeczniczka prasowa UG. - Szacujemy, że na koncertach na terenie kampusu UG będzie bawiło się około sześciu tysięcy osób i ze względu na ich bezpieczeństwo zdecydowaliśmy się na taki zakaz. Teren, gdzie będą się odbywały koncerty będzie oddzielony barierkami, będą wzmożone kontrole w bramkach przejściowych i zwiększona liczba ochrony. Nie możemy jednak wykluczyć, że ktoś na teren koncertu alkohol wniesie, ale postaramy się wzmocnić bezpieczeństwo.Czy zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu na juwenaliach to dobry pomysł?

tak, brak alkoholu zwiększa porządek i bezpieczeństwo 23%
nie, studenckie koncerty bez piwa to nieporozumienie 57%
tylko częściowo, niskoprocentowe piwo powinno być dostępne w zamkniętych strefach 20%
zakończona Łącznie głosów: 1201
Neptunalia organizowane przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego zamykają majowe juwenalia na trójmiejskich uczelniach. Na piątkowych i sobotnich koncertach na terenie kampusu w Oliwie zobacz na mapie Gdańska wystąpią m.in. takie zespoły jak Lady Pank, Pidżama Porno, Vavamuffin i Hurt. Jak co roku, organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy widzów. Po raz pierwszy w historii obejrzą jednak oni koncerty bez piwa w ręku.

"Pomimo naszych usilnych starań władze Uniwersytetu Gdańskiego nie wyraziły zgody na sprzedaż i spożywanie alkoholu na terenie kampusu w czasie koncertów. Władze nie wyraziły zgody nawet na sprzedaż piwa o zawartości alkoholu do 3,5 proc." - czytamy w komunikacie przesłanym przez organizatorów z Parlamentu Studentów UG.

Jak dodaje w rozmowie jeden z nich, taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii Neptunaliów.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby był to pierwszy raz w historii imprez juwenaliowych w Polsce w ogóle. Obawiamy się, że wpłynie to negatywnie na frekwencję na koncertach.
Każdy uczestnik koncertu przed wejściem na teren kampusu będzie rewidowany przez ochroniarzy.

W jaki sposób uczelnia uzasadnia decyzję o zakazie? Tego oficjalnie nie udało nam się dowiedzieć. Rzeczniczka prasowa nie posiadała informacji na ten temat, a zastępca kanclerza ds. administracyjnych, który brał udział w rozmowach z organizatorami, był nieosiągalny.

Od organizatorów dowiedzieliśmy się jednak, że władze uczelni w rozmowach z nimi uzasadniały zakaz "przepisami prawnymi oraz tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w październiku 2015 roku".

Chodzi o imprezę otrzęsinową, podczas której uczestnicy wpadli w panikę i zaczęli się tratować. Kilkanaście osób zostało poszkodowanych, trzy zmarły. Warto jednak przypomnieć, że bydgoskie zdarzenia miały miejsce w zamkniętym łączniku między dwoma budynkami, a nie na otwartej przestrzeni, na której odbędzie się gdańska impreza.

Tak się bawili kilka tygodni temu studenci Politechniki Gdańskiej.

Opinie (140) 3 zablokowane

 • to przyjdą tak nagrzani ze ledwo będą stać

  • 270 10

 • Jaki sponsor, takie trunki

  Miłego odrdzewiania ;)

  • 70 5

 • Kononowicz by tego lepiej nie wymyślił.

  • 72 8

 • Każdy z "soczkiem" w papierowej torebce?

  No ale jak przychodzą po to, aby się rozerwać, to nie muszą chlać. Chlanie mogą realizować w dziesiątkach innych miejsc.

  • 44 13

 • No to wpadne juz po spozyciu.

  I wszystko bedzie legalnie :)

  • 89 8

 • Ale mnie rozbawili...

  Przewiduję słabą frekwencję

  • 80 11

 • Nie dosc

  Ze neptunalia w Gdyni w tym roku znacznie lepsze, to jeszcze zakazali piwa

  • 35 22

 • Dobra Zmiana!

  • 37 13

 • władze ug

  to stare dziady i babsztyle, co to nie pamiętają już lat młodości

  • 69 28

 • neptunalia w Gdyni?

  • 19 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

grudnia

02

grudnia

06

grudnia

Kultura

Kulinaria

Złociste i chrupiące. Skąd dobre frytki w Trójmieście?
Smaczne frytki w Trójmieście
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i dla smaku
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i smaku

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Związany z Gdynią, polski saksofonista jazzowy, to: