Wiadomości

stat

Karnawał - tradycja żywa czy martwa?

Karnawałowy przemarsz ulicami Gdańska.
Karnawałowy przemarsz ulicami Gdańska. fot. Anna Szczodrowska / trojmiasto.pl

Czy słowo "karnawał" ma dla nas jeszcze jakieś znaczenie? Czy między świętem Trzech Króli a Środą Popielcową bawimy się inaczej niż w pozostałe dni roku? Czy imprezy przed Wielkim Postem mają większy rozmach?Czy karnawał ma dla ciebie znaczenie?

tak - najlepsze imprezy są w karnawale 22%
nie - karnawał czy post, bawię się tak samo 78%
zakończona Łącznie głosów: 120
Choć karnawałowa tradycja wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej (przede wszystkim katolickiej), to przebieg i charakter zabaw ma ścisły związek z wierzeniami przedchrześcijańskimi. Karnawał włoski według antropologów ma wiele wspólnego z Saturnaliami, które odbywały się w tym samym okresie. To właśnie w Wenecji odbywały się najbardziej huczne i pełne przepychu imprezy w tym okresie. Przynajmniej do czasu, gdy karnawał zaczęli organizować Brazylijczycy.

- W okresie karnawału mamy zdecydowanie więcej gości - mówi Weronika KoszałkaKlubu Pokład. - Obserwujemy zdecydowany wzrost rezerwacji, zwłaszcza grupowych. Ludzie stęsknili się za przyjaciółmi i znajomymi przez okres świąt i teraz jest czas, żeby to nadrobić. Specjalnie dla nich organizujemy karnawały w stylu brazylijskim i weneckim, a nasi goście bardzo chętnie się przebierają.

W tym roku Środa Popielcowa wypada 18 lutego, więc do ostatków zostało już niewiele ponad miesiąc.Słowo "karnawał" prawdopodobnie pochodzi od włoskiego "pożegnanie z mięsem". Zgodnie z tradycją trzeba było się porządnie nasycić mięsnymi pokarmami przed nadejściem surowego Wielkiego Postu. Wydaje się jednak, że katolickie tradycje coraz mniej widoczne są w naszym życiu.

- Od kilku lat okres karnawału ma coraz mniejsze znaczenie - mówi Dariusz Wojciechowski odpowiedzialny za PR klubów Dream Club czy Makahiki. - Kiedyś ksiądz mówił, że można się bawić, to ludzie szli się bawić. Teraz ludzie się bawią cały rok, a ich zaangażowanie i energia zależą bardziej od jakości propozycji klubów. A wiadomo, że najlepsze kluby są w Sopocie, reszta świata nie istnieje - śmieje się menadżer.

Tradycje całkiem nieźle trzymają się z dala od miejskich ośrodków. Podczas kaszubskich zapustów stoły uginają się od jedzenia - co ciekawe podaje się m.in. zupę z brukwi czy świeżo pieczone drożdżówki. Stałym elementem zapustów jest oczywiście także Tłusty Czwartek (o tej tradycji pamiętamy bardzo dobrze). Po jedzeniu gra się w karty w Baśkę, organizowane są pokazy haftowania, ubijania masła i skubania pierza.

Stałym elementem zapustów jest także Tłusty Czwartek.- Owszem, frekwencja wzrasta w okresie karnawału, by spaść w okresie postu i Wielkanocy, ale "karnawał" to raczej hasło komercyjne. Dawno nie słyszałem rozmowy w stylu: "O, jest karnawał, fajnie, że można się pobawić". Jeszcze kilka lat temu faktycznie w trakcie karnawału było takie grono osób, które nie bawiło się w innych terminach, ale czy dziś tak jest? - zastanawia się Oskar Pryczyniec z klubu Bunkier.

Żadnych wątpliwości nie pozostawia za to Michał TysarczykCafe Szafa: - Zaciera się granica między postem a karnawałem. Myślę, że ten podział mamy już za sobą.

Jedne tradycje umierają, inne się rodzą. Na to już nie mamy wpływu. A na pytanie, czy to dobrze, czy źle, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Władysław Broniewski, "Tłusty czwartek"

Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.

Przez dzień cały się zajada,
a wieczorem maskarada:
Janek włożył ojca spodnie,
choć mu bardzo niewygodnie,

Zosia - suknię babci Marty
I kapelusz jej podarty,
Franek sadzy wziął z komina,
Bo udawać chce Murzyna.

W tłusty czwartek się swawoli,
później czasem brzuszek boli.

Opinie (15) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

lipca

Scorpions Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

25

lipca

Koncerty z widokiem na świa... Gdynia, Muzeum Emigracji

27

lipca

Kultura

Nietypowy koncert na schodach Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Nietypowy koncert na schodach GCF
W potrzasku. O spektaklu "Pan Schuster kupuje ulicę"
O spektaklu "Pan Schuster kupuje ulicę"

Kulinaria

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Do 2012 r. Opera Bałtycka w Gdańsku nosiła nazwę: