Wiadomości

stat

Karnawał - tradycja żywa czy martwa?

Karnawałowy przemarsz ulicami Gdańska.
Karnawałowy przemarsz ulicami Gdańska. fot. Anna Szczodrowska / trojmiasto.pl

Czy słowo "karnawał" ma dla nas jeszcze jakieś znaczenie? Czy między świętem Trzech Króli a Środą Popielcową bawimy się inaczej niż w pozostałe dni roku? Czy imprezy przed Wielkim Postem mają większy rozmach?Czy karnawał ma dla ciebie znaczenie?

tak - najlepsze imprezy są w karnawale 22%
nie - karnawał czy post, bawię się tak samo 78%
zakończona Łącznie głosów: 120
Choć karnawałowa tradycja wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej (przede wszystkim katolickiej), to przebieg i charakter zabaw ma ścisły związek z wierzeniami przedchrześcijańskimi. Karnawał włoski według antropologów ma wiele wspólnego z Saturnaliami, które odbywały się w tym samym okresie. To właśnie w Wenecji odbywały się najbardziej huczne i pełne przepychu imprezy w tym okresie. Przynajmniej do czasu, gdy karnawał zaczęli organizować Brazylijczycy.

- W okresie karnawału mamy zdecydowanie więcej gości - mówi Weronika KoszałkaKlubu Pokład. - Obserwujemy zdecydowany wzrost rezerwacji, zwłaszcza grupowych. Ludzie stęsknili się za przyjaciółmi i znajomymi przez okres świąt i teraz jest czas, żeby to nadrobić. Specjalnie dla nich organizujemy karnawały w stylu brazylijskim i weneckim, a nasi goście bardzo chętnie się przebierają.

W tym roku Środa Popielcowa wypada 18 lutego, więc do ostatków zostało już niewiele ponad miesiąc.Słowo "karnawał" prawdopodobnie pochodzi od włoskiego "pożegnanie z mięsem". Zgodnie z tradycją trzeba było się porządnie nasycić mięsnymi pokarmami przed nadejściem surowego Wielkiego Postu. Wydaje się jednak, że katolickie tradycje coraz mniej widoczne są w naszym życiu.

- Od kilku lat okres karnawału ma coraz mniejsze znaczenie - mówi Dariusz Wojciechowski odpowiedzialny za PR klubów Dream Club czy Makahiki. - Kiedyś ksiądz mówił, że można się bawić, to ludzie szli się bawić. Teraz ludzie się bawią cały rok, a ich zaangażowanie i energia zależą bardziej od jakości propozycji klubów. A wiadomo, że najlepsze kluby są w Sopocie, reszta świata nie istnieje - śmieje się menadżer.

Tradycje całkiem nieźle trzymają się z dala od miejskich ośrodków. Podczas kaszubskich zapustów stoły uginają się od jedzenia - co ciekawe podaje się m.in. zupę z brukwi czy świeżo pieczone drożdżówki. Stałym elementem zapustów jest oczywiście także Tłusty Czwartek (o tej tradycji pamiętamy bardzo dobrze). Po jedzeniu gra się w karty w Baśkę, organizowane są pokazy haftowania, ubijania masła i skubania pierza.

Stałym elementem zapustów jest także Tłusty Czwartek.- Owszem, frekwencja wzrasta w okresie karnawału, by spaść w okresie postu i Wielkanocy, ale "karnawał" to raczej hasło komercyjne. Dawno nie słyszałem rozmowy w stylu: "O, jest karnawał, fajnie, że można się pobawić". Jeszcze kilka lat temu faktycznie w trakcie karnawału było takie grono osób, które nie bawiło się w innych terminach, ale czy dziś tak jest? - zastanawia się Oskar Pryczyniec z klubu Bunkier.

Żadnych wątpliwości nie pozostawia za to Michał TysarczykCafe Szafa: - Zaciera się granica między postem a karnawałem. Myślę, że ten podział mamy już za sobą.

Jedne tradycje umierają, inne się rodzą. Na to już nie mamy wpływu. A na pytanie, czy to dobrze, czy źle, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Władysław Broniewski, "Tłusty czwartek"

Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.

Przez dzień cały się zajada,
a wieczorem maskarada:
Janek włożył ojca spodnie,
choć mu bardzo niewygodnie,

Zosia - suknię babci Marty
I kapelusz jej podarty,
Franek sadzy wziął z komina,
Bo udawać chce Murzyna.

W tłusty czwartek się swawoli,
później czasem brzuszek boli.

Opinie (15) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07

marca

Varius Manx i Kasia Stankie... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

08

marca

Poeci Rocka Gdynia, Gdynia Arena

09

marca

Dobrze się kłamie Gdynia, Teatr Muzyczny

Kultura

Kaligrafia nowoczesna: nietypowa pasja Olgi Grochowskiej
Kaligrafia nowoczesna: wywiad

Kulinaria

Charytatywna kolacja z Marcinem "Różalem" Różalskim
Różal wspierał zwierzaki w Oliwie

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Skrót ECS oznacza: