• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Karta turysty w Sopocie kusi zniżkami

27 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Karta Turysty uprawnia do zniżek turystów przyjeżdżających, by odpocząć w Sopocie. Karta Turysty uprawnia do zniżek turystów przyjeżdżających, by odpocząć w Sopocie.

Karta Turysty w Sopocie uprawniająca do zniżek w instytucjach kultury, ośrodkach SPA i restauracjach, a także wejścia z 20-procentową zniżką na molo cieszyła się sporym zainteresowaniem. Mogą z niej korzystać osoby, które uiszczają w mieście tzw. opłatę uzdrowiskową.



Program rozpoczął się w lipcu zeszłego roku. Od początku miał zachęcić turystów do płacenia opłaty uzdrowiskowej, której wysokość w tym roku to 4,3 zł za dzień pobytu. Zbierają ją właściciele hoteli, pensjonatów i innych miejsc świadczących usługi noclegowe, a nawet mieszkańcy wynajmujący pokoje latem. Dzięki tym funduszom miasto może realizować działania promocyjne oraz zmieniać oblicze kurortu. Turyści w zamian przez cały rok otrzymują szereg zniżek m.in. do instytucji kultury, ośrodków SPA i restauracji. Największą atrakcją jest 20-procentowa zniżka na wstęp na molo.

Choć program obowiązuje przez cały rok, największą popularnością cieszy się w sezonie turystycznym, który rozpocznie się tradycyjnie w pierwszy weekend maja. Do Karty Turysty przystąpiło w zeszłym roku ponad 20 podmiotów. Lista ta wciąż wydłuża się.

Karta jest wydawana w informacji turystycznej na Placu Zdrojowym, po okazaniu kwitariusza, czyli druku potwierdzającego opłatę uzdrowiskową. Sam dokument to druk w wielkości wizytówki, gdzie wpisuje się imię i nazwisko oraz długość pobytu w Sopocie. Karta ta obowiązuje przez cały okres pobytu, w którym uiszczona jest opłata uzdrowiskowa.

Pieniądze, które uzyskuje z niej Sopot będą m.in. przeznaczone na promocję turystyczną miasta.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu każda firma lub osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty. Dzięki tym funduszom można dbać o rozwój uzdrowiska. Warto pamiętać również o tym, że uzbieraną kwotę tak naprawdę trzeba pomnożyć przez dwa - drugie tyle bowiem Sopot dostanie z budżetu państwa na działania wspierające rozwój uzdrowiska. Czyste plaże, rozbudowa ścieżek rowerowych, nowe ławeczki, place zabaw, atrakcje turystyczne, duża ilość zieleni i piękne odrestaurowane kamieniczki to dodatkowe atuty miasta, które można finansować dzięki pobranej opłacie uzdrowiskowej. Aby utrzymać status uzdrowiska gmina musi wykonywać również badania wody i powietrza oraz dbać o infrastrukturę drogową, aby zachowane były wskaźniki hałasu odpowiadające normom uzdrowiska.

- Od kilku lat prowadzimy z wspólnie z sopocką branżą świadomą politykę promocji obiektów turystycznych i miasta. Pomocne są w tym właśnie środki z tytułu opłaty uzdrowiskowej, które muszą wręcz być wydatkowane tylko na cele związane z poprawą jakości i usług w uzdrowisku. Tak jest w większości miast turystycznych na całym świecie. Opłata turystyczna, klimatyczna, noclegowa - jakkolwiek się nazywa, zasila budżety gminy i instytucji, których głównym zadaniem jest promocja danego miasta i regionu - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Co ciekawe, w przypadku Sopotu promocja jest coraz częściej kierowana do mieszkańców Skandynawii, którzy do Trójmiasta mogą dotrzeć po zaledwie półtoragodzinnym locie.

- Jesteśmy bardzo atrakcyjną destynacją dla mieszkańców Skandynawii, zachęca ich nie tylko bliskość Sopotu, ale także bogata oferta uzdrowiskowa, kulturalna i sportowa przez cały rok. To także argument przemawiający za organizacją w Sopocie wyjazdów firmowych, szkoleń i kongresów, które coraz częściej pozyskujemy - także z zagranicy. Dzięki temu w łatwy sposób można też urozmaicić program konferencji, oferując uczestnikom różne aktywności, w zależności od upodobań - dodaje Dawid Wilda ze Stowarzyszenia Turystycznego Sopot.

Przy okazji podkreśla, że zmienia się również charakterystyka kurortu. To już nie tylko miejsce atrakcyjne latem. Jest także idealne na odpoczynek w weekendy, kiedy w mieście dzieje się sporo wydarzeń kulturalnych i sportowych przez cały rok

Dodatkowa promocja w Polsce do przyjazdu do Sopotu ma zachęcić mieszkańców m.in. Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Katowic, Krakowa, Zakopanego i Warszawy, a więc miast, z których nad morze można dotrzeć autostradą A1.

- Dziękuję przy okazji mieszkańcom, właścicielom hoteli i pensjonatów pobierającym opłatę uzdrowiskową, którzy są świadomi jak ważną rolę spełniają pobierając opłatę uzdrowiskową. Dzięki nim możemy realizować szereg działań promocyjnych i jednocześnie dawać coś w zamian turystom - kończy Dawid Wilda.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (5)

  • Ta karta niczym nie kusi, a wejscie na pomost powinnobyc za darmo, co to za atrakcja!?

    • 16 0

  • znizki

    Co za sens z ta kara ,jeszcze molo w Sopocie płatne! Masakra w miasto Gdynia jest bulwar i jest za darmo polecam;)

    • 11 0

  • A co z oplata od najmu pokoju dla studenta? (1)

    Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu każda firma lub osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty.

    Czy za zakwaterowanie studenta tez trzeba placic ok 130 pln miesiecznie oplaty uzdrowiskowej?

    To w koncu tez turysta nawet kilkuletni.

    • 2 1

    • turysta

      Turysta to osoba, która przyjeżdża do danego miejsca w celach wypoczynkowych na czas nie krótszy niż 1 doba i nie dłuższy niż 1 rok. Głónym powodoem pobytu studenta nie jest wypoczynek a nauka + ewentualnie praca. Ta definicja zawarta w ustawie o usługach turystycznych, sprawia, że nie ma obowiązku pobierania opłaty klimatycznej.

      • 0 0

  • destynacja

    "- Jesteśmy bardzo atrakcyjną destynacją" serio? nie ma polskich słów?

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Powieść Moniki Milewskiej pt. "Latawiec z betonu" opowiada o: