• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

KęKę i jego wiwisekcja życia na koncercie w B90

Patryk Gochniewski
2 października 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 

Nie da się ukryć, że KęKę słabo trafił z terminem koncertuB90. Zbiegł się on z otwarciem nowej stoczniowej przestrzeni - W4. Miejsce jest dosłownie obok klubu i widać było, co przyciągnęło więcej osób. Niemniej jednak radomski raper w ogóle nie dał po sobie poznać, że przeszkadza mu brak wypełnionej po brzegi sali. Zagrał bardzo dobry koncert, a ci, którzy zdecydowali się na niego przyjść, nie mieli prawa wyjść zawiedzeni.Kalendarz imprez - zobacz, co dzieje się w TrójmieścieCzy słuchasz polskiego rapu?

Rap dla czterdziestolatków. Tak można w skrócie określić to, co obecnie tworzy KęKę, czyli Piotr Siara. Sam ma 38 lat i sporo doświadczeń na karku. Widać było, że około połowa zgromadzonej w przestrzeni B90 publiczności również miała te 30 lub więcej lat. To tylko pokazuje, że Siara na przestrzeni lat stworzył sobie wierną grupę fanów.

KęKę przyjechał do Gdańska w ramach trasy promującej jego najnowszą płytę, nazwaną jego nazwiskiem. I nie ma w tym przypadku. "Siara" bowiem to niemal autobiografia, swoista wiwisekcja życia. Raper przeszedł wiele - uzależnienie od alkoholu, terapia, trudne kontakty z ojcem. I jego twórczość rozwija się razem z nim. Każda kolejna płyta odzwierciedlała dany okres w życiu. To wszystko wynikało z procesu trzeźwienia, nowych życiowych wyzwań oraz zmian światopoglądowych. KęKę dziś opowiada o tym, co wiele osób przeżyło lub przeżywa.

  • Kękę wystąpił w B90
Nie udaje też nikogo, jest prawdziwy. Ta autentyczność pozwala go polubić od pierwszych taktów dowolnie wybranego utworu. Poza tym to jeszcze jeden z raperów "starej daty". Nie ma tu miejsca na autotune czy różnego rodzaju ozdobniki. Jest beat, są skrecze, są sample. Nie jest to oldschool, ale to stara dobra szkoła polskiego rapu. Miło, że słuchacze wciąż mają możliwość doświadczać tej muzyki.

"Siara" to materiał podszyty sentymentem i nostalgią. KęKę co rusz wraca w utworach do swojego miasta, dzielnicy oraz kumpli. Jednak nie jest to żadne sztampowe wymienianie miejsc czy zdarzeń. Jest tu bardzo dużo emocji. I tu też najpewniej trzeba szukać odpowiedzi na to, dlaczego z raperem została starsza publiczność. Ludzie dojrzali mają w sobie skłonność do mitologizowania przeszłości - kiedyś było lepiej. To jednak dotyczy każdego pokolenia i dzisiejsi dwudziestolatkowie za jakiś czas będą powtarzać dokładnie ten sam schemat.


KęKę zagrał stosunkowo krótko - nieco ponad godzinę. Jednak ani minuta z tego czasu nie była zmarnowana. Oczywiście, nacisk został położony na nowsze kompozycje, ale nie zabrakło też tych znanych z pierwszych wydawnictw radomianina. Publiczność chłonęła wszystko, co płynęło ze sceny. Odwdzięczała się KęKę za jego zaangażowanie oraz chęć interakcji. Chóralne śpiewy były tego najlepszym dowodem.

Piotr Siara, poza tym, że jest bardzo sprawnym raperem, ma jeszcze jeden bardzo duży atut - świetnie gada. Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu próbuje swoich sił w stand-upie. No, i to było słychać. KęKę sypał anegdotami jak z rękawa, raz po raz doprowadzając publiczność do śmiechu. Robił to jednak w taki sposób, że miało się wrażenie, że słucha się kumpla, a nie artysty. Ziomek, po prostu.

To wszystko sprawiło, że naprawdę mogą żałować ci, którzy wybrali inne opcje na piątkowy wieczór. W B90 odbył się bowiem naprawdę dobry, przekrojowy koncert, naprawdę dobrego wykonawcy. Należy jednak przyznać, a jednocześnie pokłonić się w pas tym, którzy zgromadzili się pod sceną. Te kilkaset osób zrobiło atmosferę, jakby wewnątrz był niemal komplet.


I to jest właśnie siła muzyki na żywo - ludzie. Ci na scenie i ci pod nią. Dobrze, że wróciły koncerty, dobrze, że możemy znów się nimi cieszyć. Obyśmy już więcej nie musieli za nimi tęsknić. Widać bowiem, że zarówno wykonawcom, jak i publiczności niesamowicie tego brakowało.

Wydarzenia

Kękę - Siara (1 opinia)

69 zł
hip-hop

Miejsca

  • B90 Gdańsk, Elektryków Mapa
  • W4 Food Gdańsk, Elektryków Mapa

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (38)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fisz Emade Tworzywo (6 opinii)

muzyka alternatywna, pop

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto wymyślił Dzień Matki?