Wiadomości

stat

Kłopotliwa elewacja Teatru Szekspirowskiego

Mało estetyczne białe zacieki widoczne są wyraźnie na czarnej elewacji Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Widać je m.in. przy głównym wejściu do obiektu.
Mało estetyczne białe zacieki widoczne są wyraźnie na czarnej elewacji Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Widać je m.in. przy głównym wejściu do obiektu. fot. Maciej Korolczuk / Trojmiasto.pl

Na ceglanych, czarnych murach Teatru Szekspirowskiego zobacz na mapie Gdańska znów pojawiły się białe wykwity. Jak tłumaczą przedstawiciele placówki są one spowodowane opadami kwaśnych deszczów i wilgocią i mogą pojawiać się nawet przez pięć lat.Jak często chodzisz do teatru?

kilka razy w miesiącu 4%
od czasu do czasu 44%
wcale, wolę kino albo inne formy rozrywki 52%
zakończona Łącznie głosów: 1057
O pierwszych kłopotach z elewacją wzbudzającego skrajne opinie budynku Teatru Szekspirowskiego pisaliśmy na początku 2015 r., a więc już po pierwszej zimie po otwarciu obiektu. Usterki zauważyli nasi czytelnicy i odwiedzający teatr widzowie. Już wówczas zwracano uwagę na pęczniejący i odpadający tynk przy schodach, na granitowej okładzinie tarasów pojawiły się też zacieki, a na czarnej elewacji budynku - nalot.

Po kolejnej i tegorocznej zimie problem powrócił. Elewacja na szczycie budynku od zachodniej strony pokryta jest białymi zaciekami.

- Białe wykwity na murach są spowodowane naturalną reakcją chemiczną, wywołaną przez deszcz i wilgoć - wyjaśnia Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy Teatru Szekspirowskiego. - Są to tzw. wysolenia wapienne w postaci wykrystalizowanych soli rozpuszczalnych na powierzchniach objętych najintensywniejszym odparowywaniem. Ma na nie wpływ kilka czynników. Pierwszym są tzw. kwaśne deszcze, które wchodzą w reakcję z solami zawartymi w cegłach i zaprawie znajdującej się w fugach. Powstają na nowych cegłach, w odsłoniętych i słabo nasłonecznionych miejscach.

Co ciekawe, zacieki pojawiły się w innym miejscu niż poprzednim razem. Można się na nie natknąć głównie na elewacji znajdującej się w zacienionej części - także przy wejściu głównym, ale tylko na zewnątrz budynku. Jak usłyszeliśmy, wewnątrz ani zacieków z soli, ani innych narośli czy pleśni dotąd nie stwierdzono.

- Tego typu wykwity są charakterystyczne dla tzw. cegły ręcznie formowanej, której użyto do budowy teatru. Technologia jej wykonania oraz skład masy ceglanej, zbliżone do technik stosowanych jeszcze w średniowieczu, powodują, że - w odróżnieniu od typowej cegły klinkierowej - jest to materiał mniej spoisty i łatwo przepuszczalny - tłumaczy Hajdysz.
Dodatkowo, pomiędzy murem a cegłami znajdują się dylatacje, zapewniające odpowiednią wentylację oraz zapobiegające pękaniu cegieł spowodowanemu występowaniem naturalnych procesów osiadania gruntu i drgań tektonicznych wokół budynku teatru.

- Skutkiem tego wilgoć z opadów atmosferycznych wchłaniana jest jedynie przez samą cegłę i nie przenika głębiej w żelbetowy mur. To powoduje, że przy nadmiarze wilgoci z cegieł wypłukują się naturalnie zawarte w nich sole - dodatkowo wchodząc w reakcję z zanieczyszczeniami atmosferycznymi, znajdującymi się w wodzie deszczowej. Proces ten może trwać do 5 lat. Naloty solne można łatwo usunąć za pomocą wody - dodaje.
W tym roku, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, oczyszczenie elewacji zostanie przeprowadzone w ramach gwarancji przez firmę NDI, generalnego wykonawcę budynku teatru. Udzielona przez niego 3-letnia gwarancja wygaśnie we wrześniu tego roku. Ewentualne dalsze prace przy czyszczeniu elewacji po kolejnych zimach teatr będzie musiał przeprowadzić już we własnym zakresie.

Opinie (251) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25

maja

Kino Samochodowe Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

02

czerwca

Karaś / Rogucki Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Teatr online: atrakcyjne propozycje na weekend
Teatr online: atrakcyjne propozycje
Najbardziej dziwne i niepokojące eksponaty w trójmiejskich muzeach
Najbardziej dziwne eksponaty w muzeach

Kulinaria

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?
Trójmiejskie lokale gotowe na przyjęcie gości
Trójmiejskie lokale gotowe na gości

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Przyznawana podczas FPFF nagroda za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne, to: