Wiadomości

Klub Protokultura kończy działalność

- Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzali. Wiemy, że wiele rzeczy robiliśmy gorzej lub lepiej, ale wszystko to robiliśmy z pasji i prosto z serca, stale nabierając doświadczenia - tak ekipa Protokultury pożegnała się z klubowiczami. Kilkanaście dni temu właściciele klubu dowiedzieli się, że muszą opuścić zajmowany lokal.
- Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzali. Wiemy, że wiele rzeczy robiliśmy gorzej lub lepiej, ale wszystko to robiliśmy z pasji i prosto z serca, stale nabierając doświadczenia - tak ekipa Protokultury pożegnała się z klubowiczami. Kilkanaście dni temu właściciele klubu dowiedzieli się, że muszą opuścić zajmowany lokal. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Nadszedł koniec dla klubu sztuki alternatywnej Protokultura, który od kilku lat działał na terenach postoczniowych w GdańskuMapka. Niespodziewanie we wtorkowy wieczór ekipa klubu pożegnała się z fanami. Decyzja o natychmiastowym zamknięciu związana jest z przejęciem hal przez nowego dewelopera.Wydarzenia online w Trójmieście


Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w Protokulturze?

tak, wiele razy 25%
raz czy dwa 19%
nie, ale planowałe(a)m kiedyś odwiedzić 19%
nie, to nie moje klimaty 37%
zakończona Łącznie głosów: 1328
Gdański klub Protokultura na trójmiejskim rynku klubowym działał od sześciu lat. We wtorek wieczorem na facebookowym profilu pojawiła się informacja, że lokal kończy działalność i opuszcza postoczniowe tereny. Ekipa zaangażowana w tworzenie tego miejsca nie kryje rozgoryczenia.

- Kilkanaście dni temu otrzymaliśmy wiadomość od właściciela budynku, w którym budowaliśmy nasz dom przez ostatnie sześć lat, że żegnamy się praktycznie z dnia na dzień i mamy opuścić przestrzeń hali numer 29BMapka. Zostaliśmy postawieni pod ścianą, bez jakiejkolwiek możliwości obrony i wyjścia z tej fatalnej dla nas sytuacji. Ten fakt smuci nas tym bardziej, że byliśmy przygotowani na to, aby przetrwać drugi lockdown, spędzając ten czas na przygotowaniach do nadchodzącego sezonu letniego w 2021 r. Niestety pokonał nas nie COVID, a brutalność rynku oraz bezwzględność w działaniach ludzi budujących wokół siebie łatkę mecenasa kultury na terenach Stoczni Gdańskiej, projektu który buduje nowy image o pomarańczowej barwie, żerując na działaniach nie swoich, a ludzi którzy poświęcają lata swojego życia i bardzo mocno przyczyniają się do rozwoju alternatywnej kultury na terenach Stoczni Gdańskiej - czytamy w oświadczeniu ekipy Protokultury. - Projekt, który w sposób brutalny usuwa nas z przestrzeni Stoczni Gdańskiej, promuje siebie jako światło w tunelu dla zaniedbanych, niszczejących industrialnych terenów, samemu nie posiadając nic do zaoferowania, oprócz wizji zarobku pieniędzy z kolejnych sprzedaży działek developerom.
Czytaj także: Koncert pełen energii. Young Multi w Protokulturze

Sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa nie była łatwa dla gdańskiego klubu. Zorganizował zbiórkę na przetrwanie trudnego okresu, cały czas jednak pozostawał widoczny "w sieci", organizując transmisje audio i wideo - didżeje grali charytatywnie ze swoich domów. Dzięki wytrwałości właścicieli i wsparciu przyjaciół klubu była nadzieja na powrót Protokultury w wiosenno-letnim sezonie. Teraz wszystkie plany legły w gruzach, jednak właściciele nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

- Żegnamy się z Wami wszystkimi na jakiś czas. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzali. Wiemy, że wiele rzeczy robiliśmy gorzej lub lepiej, ale wszystko to robiliśmy z pasji i prosto z serca, stale nabierając doświadczenia. Nie mieliśmy za naszymi plecami wielkich firm czy instytucji, które wspierały nas w tych działaniach. Te sześć lat usłane było wielokrotnie bólem, ale i ogromną radością, że realizujemy naszą pasję i możemy dzielić się nią z Wami. Żegnajcie i do zobaczenia, miejmy nadzieję, w miejscu, z którego nikt nie wyrzuci nas na zbity pysk - dziękuje ekipa Protokultury na swoim fanpage'u.
Zobacz także: Dawne życie imprezowych miejsc w Trójmieście

Klub Protokultura powstał sześć lat temu w hali 29B na terenie Stoczni Gdańskiej. Przez kilka lat zorganizował wiele wydarzeń związanych z szeroko pojętą muzyką klubową oraz alternatywną, przyciągając fanów wszelkich nisz. Regularnie można było tu posłuchać: techno, muzyki trance, house, ekstremalnego metalu, dubstepu, undergroundowego hip-hopu czy rapu. Na dwóch scenach odbyły się dziesiątki koncertów, wystąpili m.in.: Peja, Young Multi, Kazik, Stachursky, Kuban, Foliba, Risin Sabotage i Weird Tales, Vespa czy Malik Montana. W sezonie letnim organizowana była trzecia scena w postaci Doku oraz Patio Protokultura.

Czytaj także: Stachursky coraz młodszy. Wyprzedany koncert w Protokulturze

Klub wspierał projekty charytatywne, szukał i promował młodych artystów poprzez Prototypy oraz organizował i włączał się w różne wydarzenia kulturalne, jak np. odbywające się tu w ostatnim czasie próby oraz nagrania spektaklu "Shake Fear|Break Walls", którego premiera odbyła się w ramach Festiwalu Szekspirowskiego. Protokultura oddawała industrialny klimat stoczni, wpisywała się w tętniącą życiem przestrzeń, stanowiąc uzupełnienie dla okolicznych lokali i dając klubowiczom alternatywę w wyborze muzyki. Organizowane wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, co sukcesywnie umacniało pozycję klubu w Trójmieście.

Koncert Stachursky'ego w Protokulturze w maju 2019 roku:

Opinie (142) ponad 20 zablokowanych

 • Oczywiście szkoda miejsca, jak każdego innego z tematu kultury

  ale nie rozumiem tego, co napisano o "wyrzucaniu na zbity pysk". To nie było żadnej umowy, w której forma zakończenia korzystania z lokalu byłaby opisana? Jak była, to ktoś nie przeczytał umowy. Chyba, że nie było umowy...

  • 124 16

 • A cóż to za pazerny deweloper?

  I za jaką kasę kupił postoczniową halę i tereny?
  - Od razu odpowiem, kupił to wszystko za grosze, bo za grosze wyprzedano tereny postoczniowe.
  Teraz Ci wszyscy niemal uwłaszczeni na Naszym majątku deweloperzy, budują sobie aurę oświeconych twórców Młodego Miasta, przy bezrefleksyjnym udziale mediów.

  • 143 28

 • Czekamy aż otworzą się w innym miejscu! Powodzenia i do zobaczenia.

  • 75 20

 • Oby jak najszybciej znaleźli inne miejsce i funkcjonowali dalej. Cięzkie techno słuchane w industrialnym niepowtarzalnym miejscu;( Będę tesknic. Zdecydowana alternatywa względem wiekszosci kiczowatych klubów z Monciaka czy Gdańska głównego.

  • 89 22

 • Po pandemi znowuż się otworzą gdzie indzie

  Najlepie w jakie dobuduwce jak jaki pokuj zagadek bez atestu straży

  • 15 32

 • tylko

  patrzeć jak młodzi się zbuntują i ..opuszczą stare miasto i dolne .Ktoś zapomniał jak wyglądało to wszystko jeszcze nie tak dawno byly puchy i strach.Wiele starań i po czasie Centrum starego Gdańska ożyło i to bardzo spektakularnie. W zasadzie tu się odbywało życie nocne i sob-niedzielne w 3M.
  Developeprzy nabudują swoich betonów ,okładając w zgrabne ciuszki i nikt tam nie będzie mieszkał będzie to lokata kapitału emerytów którzy być może nigdy tu nie zajadą. Miasto powinno się mocno zastanowić nad polityką przestrzeni miejskiej. dzisiaj uzyskany zysk jutro będzie przekleństwem całego miasta a nie tylko jego władz.

  • 120 16

 • Jak była skonstruowana umowa najmu?

  Przecież takie sytuacje trzeba przewidzieć podpisując umowę najmu.

  • 67 3

 • ... o której w tym emocjonalnym artykule ani słowa. Ale dziennikarz powinien o takie coś uzupełniac tekst, który pisze, bo na tę chwilę wychodzi że "niedobry deweloper zabrał"...

  • 36 2

 • Po sprzedaży nieruchomości nabywca budynku przejmuje wszystkie zawarte umowy poprzedniego właściciela.

  Nie ma możliwości wypowiedzenia zawartych wcześniej umów najmu bez porozumienia stron. Coś w tej historii się nie zgadza.

  • 53 13

 • Pewnie dostali porządną kwote żeby się stamtąd wynieść a teraz skomlą jaki to deweloper zły

  • 21 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

lipca

Letnie Brzmienia: Fisz Emad... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

01

sierpnia

Letnie Brzmienia: Jazz Band... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

06

sierpnia

Letnie Brzmienia: Kuba Bada... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  GAK świętował w 2017 r. swoje: