Wiadomości

Kobiecy jazz po raz piąty w Gdyni

Carmen Cuesta wystąpi na Ladies Jazz Festival w najbliższy piątek, 10 lipca.
Carmen Cuesta wystąpi na Ladies Jazz Festival w najbliższy piątek, 10 lipca. mat. prasowe

Już po raz piąty do Gdyni na muzyczny festiwal zjadą się wyłącznie kobiety. W czwartek rusza jubileuszowa edycja Ladies Jazz Festival.Imprezę rozpocznie koncert będący światową premierą wspólnego projektu Harriet Tubman i Me'Shell N'degocello "Om Supreme: The Music and Inspiration of Alice Coltrane". Tytuł nawiązuje do utworu Alice Coltrane z wydanej w 1975 roku płyty "Eternity", a koncert będzie hołdem dla zmarłem dwa lata temu artystki. Wspólnie z Tubman wystąpi gitarzysta Brandon Ross, basista Melvin Gibbs i perkusista J.T. Lewis, którzy występowali m.in. z takimi gwiazdami jak Tina Turner, John Zorn, Lizz Wright, Casandra Wilson czy Sting.

Pierwszy koncert w Polsce da Carmen Cuesta, która będzie promować swój czwarty album. Artystka śpiewa od siedemnastego roku życia. Przełomem w jej muzycznej karierze było spotkanie z Chuckiem Loebem, jej późniejszym mężem. Przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie grała w słynnym klubie Blue Note, w którym występowała m.in. z takimi artystami jak Grover Washington Jr., Michael Franks, Gato Barbieri, Peabo Bryson czy Earl Klugh.

Na festiwalu pojawi się także akcent polski. W klubie Ucho zagra Tigirita Project, w którym występuje wokalistka o niepowtarzalnym, "czarnym" głosie, Klaudia Baszniak-Kozłowska. A skoro o głosie mowa to nie można ominąć występu Urszuli Dudziak, która zarówno na płytach, jak i podczas występów zachwyca niezwykłą skalą swojego głosu. Artystka perfekcyjnie intonuje w każdej z pięciu oktaw, zasłynęła oryginalną techniką wokalną przetwarzaną również przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych.

Rozczarowaniem może być odwołany występ legendarnej Randy Crawford, która miała być gwiazdą imprezy. Zamiast niej na scenie Teatru Muzycznego pojawi się Dee Dee Bridgewater, nie mniej ciekawa wokalistka pochodząca z USA, nagrodzona kilkakrotnie Nagrodą Gammy i występująca wielokrotnie na festiwalach jazzowych w Monterey i San Francisco.

Opinie (4)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

22

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

25

lipca

BrassWoodFest Sopot, Opera Leśna

Kultura

Rozstrzygnięto konkurs na rozbudowę Opery Leśnej
Będzie rozbudowa Opery Leśnej
Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem
Podróże po Gdańsku z przewodnikiem

Kulinaria

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Jaka jest powierzchnia gdańskiego zoo?