Wiadomości

Kolędy na wigilię - na żywo czy z płyty?

Zobacz jak Gdańsk kolędował w sobotę na Długim Targu

Kolędy tworzą niezwykły, świąteczny nastrój, co do tego jesteśmy zgodni. Ale nie wszyscy chcą, lubią i potrafią śpiewać samemu. Jedni z braku talentu, inni się wstydzą, jeszcze inni tłumaczą się brakiem tradycji rodzinnych. A jak u was ze śpiewaniem?Kolędy na święta:

chętnie śpiewa cała rodzina 20%
chętnie śpiewają niektórzy, inni chętnie słuchają 22%
śpiewamy, ale nie zawsze ochoczo 7%
śpiewamy niewiele i niechętnie 6%
nie śpiewamy wcale, słuchamy nagrań 33%
nie śpiewamy i nie słuchamy 12%
zakończona Łącznie głosów: 147
- W moim domu próbujemy coś tam śpiewać - mówi Barbara, pracowniczka banku. - To mama dba o świąteczne tradycje i dzięki niej jest zwyczaj czytania Biblii przed wigilijną wieczerzą. Później, za jej sprawą, śpiewamy kolędy, choć w rodzinie nie ma wielkich talentów. Ale lubię tę atmosferę, choć sama nie potrafię śpiewać.

Od kilku lat Telewizja Polska i Radio Zet (a wcześniej Radio Plus) organizują akcję "Cała Polska śpiewa kolędy" (tegoroczna edycja w sobotę o 17:30 na Długim Targu - zagrają m.in. LemON, Pectus, Tatiana Okupnik). I choć my, Polacy, śpiewamy coraz chętniej, to jeszcze sporo pracy przed nami. I na pewno "cała Polska" nie śpiewa.

- U nas w rodzinie sporo osób ma lub miało jakiś kontakt z muzyką - mówi Izabela, adwokat. - Mój ojciec gra na klarnecie, brat i mąż grają na gitarze, mama śpiewała w chórze i ja sama też bardzo lubię śpiewać. Głowa rodziny, czyli ojciec, nie pamięta żadnych słów żadnej piosenki, więc śpiewanie z nim kolęd było trudne, do momentu, gdy mama nie przyniosła któregoś dnia śpiewnika z gazety. Skserowała dla każdego po kilka stron i zaczęło się śpiewanie. Czasami jak się rozkręcimy, to z kolęd przechodzimy na piosenki ogniskowe, klasyki polskiego rocka i śpiewamy do nocy.

Nie każdy jednak urodził się z talentem. Nie każdemu talentowi było dane rozwinąć się w szkole lub ognisku muzycznym.

- Mamy laickie święta - mówi Piotr, ślusarz. - Nie śpiewamy. Czasem poleci jakaś płytka, ale nikt nie ma potrzeby śpiewania. Muzyczka leci z offu, jest świątecznie i przyjemnie. Zdajemy sobie sprawę, że nikt w rodzinie nie potrafi śpiewać, więc po co psuć przyjemny nastrój? Lubimy muzykę i zazwyczaj kolęd w ulubionych wykonaniach słuchamy z płyt.

Śpiewać, jak wiadomo, każdy może i nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. O tym opowiada nam Magdalena pracująca w jednej z trójmiejskich fabryk w dziale administracji.

- U nas jest to rodzącą się tradycją, tak od trzech lat - mówi Magdalena. - Wcześniej święta organizowała babcia, osoba raczej niewierząca. Po jej śmierci dużo się zmieniło. Ze stołu zniknął alkohol, a pojawiło się Pismo Święte, które czytamy przed wigilijną kolacją. Moja siostra przyniosła śpiewnik z kolędami, chyba głównie dla swojej córeczki, ale jakoś to się przyjęło. Mama jest wierząca, więc się bardzo ucieszyła. Wcześniej słuchaliśmy kolęd z radia, ale nie śpiewaliśmy. Teraz na nowo rodzą się pewne tradycje, które powodują, że jesteśmy bliżej.

Czasem jednak "tradycja" nieśpiewania jest tak silna, że ludzie nawet nie zadają sobie pytania: dlaczego nie śpiewamy? Bo w zasadzie moglibyśmy.

- Nie śpiewamy - mówi Andrzej, sprzedawca łóżek. - Dlaczego? To ciekawe pytanie. Wprawdzie są w rodzinie osoby śpiewające, moja córka ślicznie śpiewa. Wnuczka ma pięć lat, ale też coraz odkrywa swój talent muzyczny. Ale nikt nie zna kolęd i nie ma komu zacząć.

Okazuje się jednak, że zawsze możemy liczyć na najmłodsze pokolenie.

- Jest szansa, że mój trzyletni syn będzie w tym roku wodzirejem, bo nauczył się kilku kolęd w przedszkolu - mówi Tomasz, informatyk. - Wprawdzie w rodzinie się śpiewa, ale moi rodzice są akurat wyjątkowo niemuzykalni. Reszta rodziny mieszka zaś bardzo daleko i spędzamy wigilię w najbliższym gronie. Nie było komu śpiewać.

Tak "cała Polska" śpiewała kolędy w zeszłym roku.

Opinie (33)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

19

sierpnia

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

20

sierpnia

Kultura

Bałagan z muzyką na ulicach Gdańska - kto ponosi winę?
Muzyka uliczna w Gdańsku: kto winny?
Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020
Przyznano Gdańsk Press Photo 2020

Kulinaria

Okiem dietetyka: domowe lody bez cukru
Jak zrobić domowe lody bez cukru?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Nagrodą w Konkursie Piosenki Polskiej podczas festiwalu piosenki w Sopocie był: