• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kolejowy Odjazd dla małych i dużych

29 lipca 2022 

Tak wygląda kolejowa zabawa w Sopocie.

800 metrów torów, semafory, rozjazdy, mosty, tunel i mała architektura kolejowa - Kolejowy Odjazd SopotMapka to park kolei miniaturowej: gratka dla małych i dużych fanów pociągów. To też atrakcja wyjątkowa - ponieważ składami można się przejechać.- To szczególnie popularna forma rozrywki USA i Wielkiej Brytanii. W Polsce taka forma spędzania czasu dopiero rozkwita. Na czym polega? Można to sprawdzić na "trójmiejskim podwórku" już od sierpnia 2021 roku. Pomysł, podpatrzony właśnie w Wielkiej Brytanii, został zrealizowany w Sopocie przez grupę zapaleńców, którzy stworzyli nie tylko pociągi i wagony, ale też całą kolejową infrastrukturę towarzysząca - opowiada Dariusz Stenka, pomysłodawca i twórca Kolejowego Odjazdu.

Wierne repliki pociągówLokomotywy, jakie znaleźć można na działce o wielkości 3,5 tys. m2, to wierne repliki współczesnych amerykańskich kolosów, czyli modelu EMD 70Ace.

Kolejowa atrakcja w Sopocie.

Park cały czas się rozbudowuje i do końca tego sezonu ma powstać sporo nowych elementów. Trwają przygotowania do uruchomienia specjalnej strefy urodzinowej (z osobnym zajazdem i pociągiem do dyspozycji jubilata i jego gości), która wykorzystywana będzie także w tygodniach powakacyjnych do prowadzenia zajęć dla grup szkolnych i przedszkolnych z bezpieczeństwa na kolei - całość połączona oczywiście z rozrywką, czyli jazdą na pociągach.

Warto dodać, że pociągi, wagony i wszystko, co możemy zobaczyć w parku to prawdziwy handmade. Modele zostały wykonane własnoręcznie przez załogę parku i nie ma takich drugich na całym świecie. Wzorowaliśmy się na amerykańskich kolejach i w tym samym kierunku zmierza stylistyka parku.

- Obecnie mamy 3 składy po 3 wagony każdy. W parku nie ma dużych tłumów, a czas oczekiwania wynosi najczęściej do 30 minut, co oczywiście może się zmienić w sierpniu. Najmniejszy ruch jest w godzinach między 17 a 19. Nie są prowadzone rezerwacje, bilety kupujemy "z marszu" na miejscu, w kasie - mówi Dariusz Stenka.

Kolejka dla każdego i parking dla autPracownicy projektują wagon dla dzieci niepełnosprawnych na wózkach, cała trasa, w tym mosty, zostały tak zaprojektowane, aby każdy mały miłośnik pociągów mógł skorzystać z przejażdżki.

Na miejscu działa także darmowy parking pod samym wejściem.

Ceny biletów:

 • bilet normalny: 30 zł
 • bilet ulgowy: 20 zł
 • dzieci do lat 3: za darmo (pod opieką dorosłego)
 • bilet grupowy: 15 zł
 • zniżki: - 20 proc. z kartą mieszkańca Gdańska, Sopotu lub Dużej Rodziny (niestety Gdynia nie nawiązała współpracy)
 • możliwa płatność kartą

Godziny otwarcia:
codziennie od 10 do 19 (do końca września, potem zgodnie z informacją na naszej stronie i FB).

Adres:
ul. Jana z Kolna 18, Sopot (przy stadionie rugby Ogniwa Sopot oraz peronu SKM - Sopot Wyścigi).

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Sopot Jazz Festival 2022 - dzień I

jazz

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

muzyka filmowa

T. LOVE

rock / punk

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Od którego roku wręczana jest Nagroda Literacka Gdynia?