• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz chórów (2 opinie)

KONCERT SYMFONICZNY
Czerniewicz | Czajkowski | Dworzak


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonawcy:
Maciej Kułakowski - wiolonczela
Zespół Wokalny "Cappelli Gedanensis" - przygotowanie: Krzysztof Romuald Szyszko
Chór Kameralny "441 Hz" - przygotowanie: Anna Wilczewska
Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Gdańsku - przygotowanie: Błażej Połom
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Zygmunt Rychert - dyrygent

W programie:
M. Czerniewicz - "De profundis" kantata na chór i orkiestrę (2016) /światowe prawykonanie/
P. Czajkowski - Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę op. 33
***
A. Dwořak - VIII Symfonia G-dur op. 88


Organizacja:
Akademia Muzyczna w Gdańsku
Wydział Instrumentalny


Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku


***



Marek Czerniewicz

ur. 16 września 1974 r. w Ornecie. Kompozytor, pedagog. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2000 roku.

Jego twórczość jest znacznie zróżnicowana i obejmuje wiele gatunków muzycznych. W dorobku Czerniewicza znajduje się szereg kompozycji kameralnych, chóralnych, wokalno-instrumentalnych i elektroakustycznych. Kompozytor jest również autorem kilkudziesięciu instrumentacji i aranżacji muzyki klasycznej i rozrywkowej, będących efektem współpracy z wieloma artystami i zespołami. Twórczość Marka Czerniewicza znalazła się w repertuarze m.in. wokalisty i reżysera teatralnego André Hübner-Ochodlo, Teatru Atelier w Sopocie, Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, "Cappelli Gedanensis", "Chóru Kameralnego " 441 Hz", Teatru Wybrzeże w Gdańsku, zespołów: "NeoQuartet", "The Smith Quartet", "Atom String Quartet".

Twórczość Czerniewicza była prezentowana w wielu ośrodkach w Polsce i za granicą (m.in. Wiedeń, Tallin, Budapeszt, Bratysława, Bruksela, Brno, Berlin, Lipsk, Hamburg, Ostrawa, Wilno, Moskwa, Jerozolima, miasta Chińskiej Republiki Ludowej).

Utwory Marka Czerniewicza były nagradzane i wyróżniane, kompozytor jest m. in. stypendystą londyńskiej organizacji European Association for Jewish Culture (2002), laureatem Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawanego twórcom kultury (2006), w 2007 roku otrzymał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej za kompozycję na orkiestrę dętą. W roku 2014 został laureatem Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie kompozycji.

Marek Czerniewicz jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej. Stworzył on m.in. muzykę do licznie nagradzanych obrazów Marcina Bortkiewicza "Portret z pamięci" (film jako trzeci w polskiej kinematografii został zakwalifikowany do niezwykle prestiżowej sekcji Director's Forthnight 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2012 roku) oraz "Noc Walpurgi" (2015).

Kompozytor od roku 2002 rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

[więcej informacji na stronie internetowej kompozytora marekczerniewicz.com]


U UTWORZE
Marek Czerniewicz De profundis

Kantata De profundis na chór i orkiestrę (2016) jest w dorobku Marka Czerniewicza jedną z najbardziej mrocznych i dramatycznych kompozycji. Jawi się ona jako suma refleksji twórcy nad kondycją współczesnego świata, świata pełnego niepokojów, konfliktów zbrojnych, coraz częstszych zamachów terrorystycznych, świata, w którym wciąż niezwykle krwawo i brutalnie prześladuje się chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce (partyturę kantaty opatrzył kompozytor dedykacją Pewnemu chłopcu z Aleppo). Utwór ten jest więc swoistym memento, symboliczną podróżą po ciemnych dolinach współczesności, kroczeniem po nieludzkiej ziemi, próbą spojrzenia we wnętrze człowieka, w które w miejsce zagubionego sacrum, transcendencji i piękna wsącza się chaos, zwątpienie i marazm. Tej mrocznej wędrówce towarzyszą słowa pradawnych modlitw wyrażanych przez szept, mowę, zawodzenie, a nawet krzyk. Warstwę tekstową kantaty współtworzy kilka wersów zaczerpniętych z łacińskiego przekładu Księgi Psalmów. W języku polskim tekst ten brzmi następująco:

Z głębokości wołam do Ciebie, Panie,
Panie, wysłuchaj głosu mego.
Oświeć moje oczy, bym nie zasnął w śmierci.
Ześlij swą światłość i wierność swoją: niech one mnie wiodą, niech mnie przywiodą na górę Twą świętą.

WSTĘP WOLNY

Opinie (2)

  • Gratuluję muzykom gdańskiej AM!!! (1)

    Orkiestra swoim poziomem udowodniła, że nie odbiega od zespołów profesjonalnych tego typu. Gratulacje. Wspaniały koncert - świetna kreacja Macieja Kułakowskiego w wariacjach Czajkowskiego! Czerniewicz zaś swoim "De profundis" udowodnił po raz kolejny, że jest jednym z najznakomitszych polskich twórców.

    • 4 0

    • Zgoda :-))

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • muzyka poważna , wykład , spotkanie
    kwi 27
    sobota, g. 12:00
    Gdańsk, Opera Bałtycka
    Opera? Si!
  • muzyka chóralna
    kwi 27
    sobota, g. 19:00
    Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
    Gregorian Grace