Wydarzenie

Koncert Papieski

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
22 kwietnia 2017 (sobota)
godzina:
19:15
miejsce:

Katedra Oliwska  mapa

adres:
Gdańsk, bp. Edmunda Nowickiego 5
organizator:
Filharmonia Bałtycka
bilety:
wstęp wolny
KONCERT PAPIESKI

Archikatedra w Oliwie
Koncerty nadzwyczajne

Wystąpią:
Robert Kabara - skrzypce/dyrygent
Iwona Hossa - sopran
Orkiestra Symfoniczna PFB
Jakub Kornacki - recytacja

W programie:

S. Moniuszko
Uwertura fantastyczna Bajka

W.A. Mozart
Exultate Jubilate KV 165

F. Mendelssohn
IV Symfonia A-dur Włoska

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

-----

ROBERT KABARA
I dyrygent oraz kierownictwo artystyczne Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz dr hab. prof Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie. Jego kariera artystyczna wiąże w sobie kilka kierunków: działa jako dyrygent, jest także utytułowanym wirtuozem skrzypiec i altówki; nadto animatorem muzyki, jak również pedagogiem. U początków każdej z tych dróg stoją wybitni mentorzy, by tylko wspomnieć maestro Jerzy Maksymiuka, twórcę i dyrygenta historycznej Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz postaci dwóch dam polskiej wiolinistyki: Eugenii Umińskiej i Kai Danczowskiej. Doświadczenie orkiestrowe zdobywał w znakomitych miejscach: podczas światowych tournee Polskiej Orkiestry Kameralnej, dalej - jako lider u słynnego Jerzego Semkowa w Montpellier we Francji i u Krystiana Zimermana w Polish Festival Orchestra, jubileuszowej orkiestrze koncertującej w Europie i USA w 150 rocznicę śmierci Chopina. Sumą tych działań było powołanie orkiestry Sinfonietta Cracovia, której oblicze i markę kształtował przez 20 lat jako dyrektor i szef artystyczny.

Samodzielną drogę dyrygencką - która obejmuje szeroki wachlarz repertuarowy: kameralny i symfoniczny - rozpoczął, realizując przełomowe dzieło XX w. - "Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i celestę" B. Bartoka w wspólnym wykonaniu Sinfonii Iuventus i Sinfonietty Cracovia. Jako dyrygent wykreował cykle autorskie, 'La Musica da Camera', 'Grand Virtuoso', 'Czysta Forma' oraz festiwale: 'Wieniawski Avantgarde' oraz 'Russia con Passione'. Jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów skrzypcowych, jak ' Australia Bicentennial' w Adelajdzie; laureatem IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego H. Wieniawskiego w Poznaniu i zdobywcą nagrody specjalnej w Konkursie im. Zino Francescatiego w Marsylii.

Występuje także jako altowiolista, grając w ducie z M. Vengerovem 'Sinfonię Concertante' Mozarta, a pod batutą K. Pendereckiego jego 'Koncert altówkowy' m. in. w Moskwie, Lwowie i we Frankfurcie n/Menem. Jako solista zarejestrował na płytach CD koncerty: Vivaldiego ('Pory roku", Fryderyk '98), Wieniawskiego, Panufnika i Pendereckiego - I Koncert skrzypcowy "Diapason d'Or" i Koncert altówkowy. Jako dyrygent nagrał CD 'Dvorák i Smetana' z Koncertem wiolonczelowym i 'Wełtawą' oraz ścieżki dźwiękowe do serialu HBO 'Burning Bush' oraz produkcji Studia Bollywood. Za swoją działalność został uhonorowany srebrnym medalem 'Gloria Artis', odznaczeniem 'Honoris Gratia' oraz srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przeczytaj także

  • Kwiecień melomani spędzą na festiwalach wideo
    3 kwietnia 2017 (5 opinii)

    W kwietniu kalendarz koncertowy w Trójmieście wypełnią przede wszystkim wydarzenia odbywające się w ramach dwóch dużych festiwali - Gdańskiego Festiwalu Muzycznego i wielkanocnej odsłony...

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Najbliższe podobne imprezy

Minione podobne imprezy

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez