Wiadomości

Koncert bez telefonów. Jack White rozpalił Gdynia Arenę

Koncert wyglądał jak improwizacja, która porwała fanów.
Koncert wyglądał jak improwizacja, która porwała fanów. mat. prasowe

Jack White to absolut. Nie ma obecnie na świecie wprawniejszego gitarzysty oraz kompozytora. Jest to król Midas nie tylko rocka, ale i muzyki w ogóle. Czego nie tknie, zamienia w złoto. Tak też było w sobotę w Gdyni. Ale ten występ miał jeszcze jedną ważną rzecz - odbywał się bez telefonów publiczności i czegokolwiek innego, co mogłoby zakłócać odbiór.Robisz zdjęcia i filmy podczas koncertów?

tak, praktycznie zawsze

14%

zdarza mi się, ale okazjonalnie

50%

nie, nigdy

36%
Elektronika stała się prawdziwą plagą podczas koncertów. Z roku na rok przybywało tabletów, aparatów, smartfonów. Bo trzeba było pokazać znajomym, albo pochwalić się w mediach społecznościowych. Znak czasów, można powiedzieć. Ale to też przejaw braku kultury wobec współuczestników imprezy, a przede wszystkim samego artysty.

Ciesz się koncertem, nie telefonemOd dłuższego czasu niektórzy wykonawcy głośno mówili o tym, że im to przeszkadza. Że chcą, aby ludzie skupiali się na występach, a nie na ekranach. Wielokrotnie prosili o elektroniczną wstrzemięźliwość ze sceny. Bez skutku. Tym, który najbardziej walczył o to, aby koncert ponownie był koncertem, był właśnie Jack White. Uznał jednak, że jeśli nie po dobroci, to siłą. Na trwającej trasie, która zawitała m.in. do Gdyni, telefony i wszystko inne, co może rejestrować obraz lub dźwięk, należy schować do futerału.

Kieszonka o nazwie Yondr działa na podobnej zasadzie co klipsy przy ubraniach. Aby je otworzyć, należy je przyłożyć do specjalnego akcesorium. To dzieje się jednak dopiero przy opuszczaniu obiektu. Była wprawdzie strefa, gdzie w razie czego można było wyjść, aby skorzystać ze swojego urządzenia, ale mało kto z niej korzystał. To tylko pokazuje, że tak naprawdę nie potrzebujemy telefonów. Ten koncert udowodnił to dobitnie.

Zobacz także: Komórki na koncertach. Zmora czy znak czasów?

Nikt nie narzekał przy bramkach, że co to za pomysł, nikt nie próbował przemycić zapasowego telefonu, aby nagrać film. Mało tego, chowanie smartfonów do futerałów niczego nie opóźniało. Wszystko działo się szybko i sprawnie. I wydaje się, że tego typu rozwiązania będą coraz częściej wprowadzane, a może nawet pojawią się na stałe. To byłby bardzo dobry ruch, bo znów moglibyśmy cieszyć się tym, co na koncertach najważniejsze. Muzyką i artystą.

Kochasz mocniejsze brzmienia? Zobacz rockowe koncerty w Trójmieście w październiku


Trupa Trupa z nowymi utworamiWieczór w Gdynia Arenie rozpoczął gdański zespół Trupa Trupa. Po ogromnym paśmie sukcesów, które spotkały ich w tym roku, supportowanie Jacka White'a wydaje się tego pięknym ukoronowaniem. Organizatorzy trafili w dziesiątkę. Psychodeliczny hałas, ale zarazem spora dawka melodii, świetnie spisały się jako rozgrzewka przed główną gwiazdą wieczoru. Trupa Trupa bardzo dobrze współgrała z ostatnią płytą White'a, na której dużo jest właśnie hałasu oraz eksperymentów. Poza tym gdańszczanie zaprezentowali zupełnie nowe nagrania, które pokazały kierunek, w którym tym razem najprawdopodobniej podążą.

I wtedy na scenie pojawił się Jack White. Nazwisko idealnie pasujące do jego wyglądu, ale nie charyzmy. Trupioblady muzyk zagrał porywający, półtoragodzinny koncert złożony z piosenek nowych, jak i swoich największych hitów. Zarówno z albumów solowych, jak i tych z czasów The White Stripes czy The Raconteurs.

Zobacz także: Oko-uchem. Niekulturalne przeszkadzałki

Na taki koncert trzeba iść przynajmniej raz w życiuKoncert rozpoczął się od mocnego tąpnięcia. Od razu obuchem - "Over and Over and Over". Później "Corporation" i dużo z czasów Stripesów - m.in. "Hotel Yorba", "Fell in Love With a Girl", "Catch Hell Blues" czy "We're Going to be Friends". W międzyczasie "Lazaretto", "Blunderbuss" z poprzednich solowych płyt czy "Connected by Love" z najnowszej. Nie mogło także zabraknąć "Steady as She Goes" oraz "Seven Nation Army" na sam koniec.

White tym koncertem udowodnił, że nie bez powodu jest uważany za najwybitniejszego muzyka rockowego XXI wieku. Słuchanie i oglądanie takich artystów to czysta przyjemność. Każdy występ jest za krótki. Jego umiejętność grania na gitarze, którą wykorzystuje nawet do śpiewu przy pomocy strun, to coś niemal nie do opisania. Mogą żałować ci, którzy nie poszli na ten koncert. Bo jest to jedna z tych rzeczy, którą przynajmniej raz w życiu trzeba zrobić - zobaczyć Jacka White'a na żywo.

Ten koncert, mimo że na pewno przygotowany, sprawiał wrażenie improwizowanego. Zespół towarzyszący White'owi cały czas czuwał, czekając na jego gesty i polecenia. Bo nigdy nie wiadomo, co mu wpadnie do głowy. Co zechce zmienić. Był to w pewnym sensie występ dyrygenta z orkiestrą.

Z ogromną satysfakcją się tego słuchało. Tym bardziej, że muzyk sporo rzeczy przearanżował. Utwory jak "Steady as She Goes", "Lazaretto" czy "Seven Nation Army" dostały drugie życie namaszczone nową płytą. Ta eksperymentalność "Boarding House Reach" bardzo dobrze zrobiła wszystkim utworom, które wybrzmiały. Odświeżyła je i osadziła we współczesnej odsłonie Jacka White'a i jego wizji muzyki.

Powtórzę - to była czysta przyjemność. Tym bardziej, że dopiero po raz drugi nie widzieliśmy wykonawcy w warunkach festiwalowych, a na autorskim koncercie. I, chociaż te ogromne koncerty robiły wrażenie, nie miały w sobie tej magii, którą oferuje właśnie występ w dużo mniejszej przestrzeni.

Opinie (72) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26

kwietnia

The Dumplings - trasa RAJ Gdańsk, Stary Maneż

01

maja

Zjednoczeni w Różnorodności... Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

02

maja

dEUS Gdańsk, B90

Kultura

Zwierzaki to nie pluszaki - wywiad z Pauliną Reglińską
Zwierzaki to nie pluszaki
Arcydzieła Jana Sebastiana Bacha na Actus Humanus
Bachowskie arcydzieła na Actus Humanus

Kulinaria

Nowy wygląd plażowych barów w Gdańsku
Nowy wygląd plażowych barów w Gdańsku
Jesteś mieszkańcem? Zjesz taniej w niektórych restauracjach
Zjesz taniej w niektórych restauracjach

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Skrót GAK oznacza: