• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert z okazji Dnia Nauczyciela (2 opinie)

14 października przypada w polskim kalendarzu Dzień Edukacji Narodowej. Filharmonia Bałtycka przygotowała z tej okazji wyjątkowy koncert, którego gwiazdą będzie rosyjska pierwsza dama skrzypiec Marianna Vasilieva. W sprzedaży na ten koncert znajdą się także bilety grupowe, więc z oferty będą mogli skorzystać także pedagodzy, którzy wspólnie z uczniami będą chcieli świętować ten dzień.

maj 24

piątek, godz. 19:00

bilety 148 - 190 zł
Kup bilet
cze 2

niedziela, godz. 12:00

bilety 48-70 zł
ulgowy 27-48 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

KONCERT Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Paweł Przytocki - dyrygent
Marianna Vasilyeva - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
Johannes BRAHMS - Uwertura Akademicka e-moll op. 80 (Gaudeamus Igitur)
Henryk WIENIAWSKI - Koncert skrzypcowy d-moll, nr 2, op. 22
Ottorino RESPIGHI - Pinie rzymskie

W 1879 roku Uniwersytet Wrocławski nadał Brahmsowi tytuł doktora filozofii h.c. Jako wyraz wdzięczności za to wyróżnienie napisał kompozytor Uwerturę (1881), którą oparł na popularnych niemieckich pieśniach studenckich i nazwał Akademicką (Akademische Fest-Ouvertüre). (...) Uwertura jest ciekawa z paru względów: wyjątkowo posłużył się w niej kompozytor zwiększoną orkiestrą symfoniczną, wprowadzając kontrafagot, trzecią trąbkę, tubę basową, 3 kotły i wielki bęben, a więc aparat, który bardzo rzadko i najwyżej epizodycznie zjawia się w jego dziełach ( tu uzasadniony jest uroczystym charakterem muzyki); prócz tego poważny Brahms wystąpił tym razem jako przedstawiciel beztroskiego humoru studenckiego.

Praca Henryka Wieniawskiego nad II Koncertem skrzypcowym d-moll op.22 trwała długo - zaczął komponować go jeszcze w 1856, ukończył zaś dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Utwór jest dziełem dojrzałego twórcy, i to nie tylko skrzypka-wirtuoza, lecz kompozytora świadomego celów artystycznych swej twórczości, nie traktowanej już doraźnie dla potrzeb użytkowo-wykonawczych. Choć Wieniawski i tu nie wyzwolił się w zupełności od klimatu i stylu szkoły francuskiej, stworzył dzieło całkowicie osobiste, wolne od zapożyczeń czy bezpośrednich wpływów. Do dziś utwór ten jest jednym z najczęściej (obok koncertów Karłowicza i Szymanowskiego) wykonywanych polskich koncertów skrzypcowych.

W twórczości Respighiego na czoło wybija się tryptyk symfoniczny - choć nie nazwany tak przez autora - będący wyrazem jego uwielbienia dla "wiecznego miasta": Fontanny rzymskie, Pinie rzymskie i Uroczystości rzymskie. Te trzy dzieła są pokrewne nie tylko tematem i podobnymi tytułami, ale także sposobem ujęcia. (...)
Pinie rzymskie (I Pini di Roma, 1924):
1. Pinie w Villa Borghese. Wśród pinii w Villa Borghese bawią się dzieci. Pląsają, tańczą, bawią się w wojsko i w wojnę, upojone są zabawą i okrzykami jak jaskółki o zmierzchu. Potem rozbiegają się.
2. Pinie w pobliżu Katakumb. Nagle zmienia się obraz...Cień pinii otacza wejście do Katakumb, z których wnętrza dochodzą posępne psalmodie; śpiew wznosi się, urasta w uroczysty hymn i niknie znowu tajemniczo.
3. Pinie na Janiculum. Drżenie przenika przestworza. W jasnej poświacie księżyca rysują się pinie na Janiculum. Śpiewa słowik.
4. Pinie na Via Appia. (...) Niewyraźny lecz uporczywy przebija się rytm tysięcy kroków. W fantazji poety zjawia się wizja potężnej przeszłości: wśród gwaru i dźwięku wojennych trąb zbliża się konsul ze swym orszakiem, by w blasku nowej sławy podążyć przez Via Sacra w triumfie i chwale na Kapitol.

-----

PAWEŁ PRZYTOCKI
Współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonią im. Janacka w Ostrawie, Filharmonią Słowacką w Bratysławie, Narodową Orkiestrą Symfoniaczną Ukrainy w Kijowie, Filharmonią Narodową w Santiago, Filharmonią Narodową w Zagrzebiu. Przytocki występował z polskimi orkiestrami wielokrotnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Athens Festival/1987, Musikfest Stuttgart/1988, Flanders Festival /1989, La Chaise-Dieu Festival/ 1996, Kissinger Sommer/1998, Bratislava Musik Festival/1999, Augsburger Mozartsommer /2000, Prague Spring/2001, Wratislavia Cantans/2005.

Artysta występował również w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy, takich jak: Wiedeń (Musikverien), Berlin (Konzerthaus), Bruksela (Palais des Beaux-Arts), Santiago (Teatro Municipal), Paryż (Théâtre du Châtelet), Hamburg (Musikhalle), oraz Bonn (Beethovenhalle). Dokonał on również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX, Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny La folia (obok takich kreacji, jak V Symfonia Beethovena pod batutą Carlosa Kleibera oraz Appasionata 1960 Światosława Richtera) jako przykład rzadko spotykanej intensywności i zaangażowania w muzyce.

Od roku 2005 Przytocki jest dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonie 2005/2006 przygotował premierę Spartakus Chaczaturiana oraz prowadził spektakle Oniegin Czajkowskiego, Traviatę Verdiego, a także La Boheme Pucciniego. W sezonie 2006/2007 dyrygował premierą baletu Oniegin w choreografii Johna Cranko.
W latach 2008-12 Paweł Przytocki obejmował stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

---
MARIANNA VASILYEVA
Krytycy muzyczni, publiczność i koledzy muzycy niedawno nazwali Mariannę Vasilyevą "pierwszą damą skrzypiec". Daje popis prawdziwie bezprecedensowej techniki gry na skrzypcach. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach zaczęła pobierać w wieku 5 lat pod okiem swojego ojca. W wieku 7 lat zagrała swój pierwszy koncert. Później, Marianna kontynuowała naukę pod kierunkiem słynnych skrzypków m.in.: Vladimira Ovcharka, Dorę Schwarzberg i Zakhara Brona.

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów: the International Glazunov Competition, the International Henryk Wieniawski Violin Competition, the Prague Spring International Music Competition, the Violin Competition Sion Valais i wielu innych. Gościnnie występowała ze słynnymi zespołami na arenie międzynarodowej. Współpracuje z młodymi, utalentowanymi artystami takimi, jak: Tal-Haim Samnon, Miroslav Sekera, the Amernet String Quartet.

Charyzma muzyczna Vasilevej została zauważona przez Mstislava Rostropovicha podczas koncertu w 1997 roku. W tym samym roku miała swój debiut w Niemczech, jej wykonanie Koncertu skrzypcowego nr 1 Maxa Brucha zyskało olbrzymi aplauz publiczności. Rok później Valery Gergiyev zaprosił skrzypaczkę na festiwal w Mikkeli w Finlandii.
W 1997 roku Marianna została laureatką Międzynarodowego Konkursu "2000 Wirtuozów" w Sankt Petersburgu i Międzynarodowego Konkursu im. D. Szostakowicza w Hanowerze, w 2000 roku zaś wygrała the International Glazunov Competition w Paryżu.

W 2001 roku, oprócz zdobycia pierwszego miejsca w International Spohr Competition w Weimarze, otrzymała także główną nagrodę - skrzypce. W tym samym roku Vladimir Spivakov zaprosił Vasilyevą do wzięcia udziału w prestiżowym festiwalu w Colmar. W 2009 Marianna zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, a także w Prague Spring International Music Competition w 2010 roku oraz w the Violin Competition Sion Valais. Obecnie ma w swoim dorobku już 40 koncertów. W tym sezonie wykona dla publiczności Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 24 kaprysy Nicolo PAGANINIEGO.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15-50 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Bilet grupowy od 10 osób - 25zł.

Opinie (2) 1 zablokowana

  • Mam nadzieję, że w poniedziałek Vasilieva będzie w równie dobrej formie.

    W niedzielę w sali kameralnej Marianna Vasilieva pokazała na co ją stać! Choć pod koniec niemal dwugodzinnego koncertu (24-ech kaprysów) wyglądała już na zmęczoną ocierając sobie czoło chusteczką. Mimo to zdobyła się na jeden bis. Publiczność wyglądała na zachwyconą. Mam nadzieję, że w poniedziałek Vasilieva będzie w równie dobrej formie.

    • 0 0

  • Vasilieva - bardzo ciepło przyjęta w Gdańsku

    Jak by wynikało z okoliczności wręczania kwiatów po koncercie Vasilieva ma fanów zarówno wśród najmłodszych jak i dojrzałych melomanów. Faktycznie ta 25-letnia skrzypaczka sporo potrafi, budzi bardzo pozytywne odczucia. Została w Gdańsku bardzo ciepło przyjęta i mam nadzieje, że podobnie jak miał to w zwyczaju robić Vengerov, być może jeszcze do Gdańska powróci. Tym bardziej, że na wizyty grubych sław wiolonistyki kobiecej takich jak na przykład Hilary Hahn, Janine Jansen czy Sarah Chang na Ołowiance się nie zanosi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.