• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Koncert z przesłaniem w Muzeum Emigracji

Julia Rzepecka
26 lutego 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Joanna Knitter i Przemek Dyakowski wystąpili razem również m.in. podczas 93. urodzin Gdyni. Joanna Knitter i Przemek Dyakowski wystąpili razem również m.in. podczas 93. urodzin Gdyni.

"To nie koncert dla nas, a od nas" - tak mówią organizatorzy charytatywnego koncertu "Jazz4Rare"Muzeum Emigracji. Na wydarzenie z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich zaprasza Drużyna Bohatera Borysa. Wystąpią m.in. Joanna Knitter oraz Przemek Dyakowski.Koncerty jazzowe w Trójmieście


Drużyna Bohatera Borysa to fundacja, która walczy o podnoszenie świadomości społecznej na temat chorób rzadkich. Działają głównie poprzez konferencje popularnonaukowe czy sztukę - między innymi jazz.

- Szukamy najlepszego sposobu docierania do ludzi - mówi Tomasz Grybek z fundacji Bohatera Borysa. - Widzimy po reakcjach Borysa, że jazz na niego fantastycznie wpływa, na nas również. Sam jazz to muzyka, która łączy w sobie trochę talentu, szaleństwa, improwizacji oraz serca i taką właśnie analogię znajdujemy w poszukiwaniu leczenia i terapii chorób rzadkich. To choroby niewystępujące często, stąd nie posiadają zatwierdzonego i sprawdzonego leczenia. W ogromnej większości przypadków takiego leczenia po prostu nie ma. Stąd ta improwizacja, działanie "na wyczucie". Ten koncert ma być też odbiciem ogromnych pokładów dobra, które otrzymujemy. Zwykle, gdy słyszy się o koncercie charytatywnym, na myśl przychodzi zbiórka pieniędzy. Ale nam nie o to chodzi, to ma być wydarzenie od nas dla innych.
Miejsce koncertu, czyli Muzeum Emigracji, zostało wybrane nieprzypadkowo.

- Czerpiąc z własnych doświadczeń wiemy, że diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem - mówi Tomasz Grybek. - To zamknięcie pewnego etapu i otwarcie go na inny, będący pewnego rodzaju podróżą w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku. To emigracja ze strefy komfortu do nowego życia - życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, by połączyć jazz i podróż w świat chorób rzadkich.
Koncert zatytułowany jest "Let's swing, Baby!". Na zdjęciu Joanna Knitter podczas koncertu urodzinowego miasta Gdyni. Znana w Trójmieście wokalistka planuje wydać płytę z utworami Arethy Franklin, a wspomóc jej projekt można tutaj . Koncert zatytułowany jest "Let's swing, Baby!". Na zdjęciu Joanna Knitter podczas koncertu urodzinowego miasta Gdyni. Znana w Trójmieście wokalistka planuje wydać płytę z utworami Arethy Franklin, a wspomóc jej projekt można tutaj .
- Oczywiście zgodziłam się na udział w koncercie od razu, bo uważam, że w naszym kraju o rzadkich chorobach mówi się zdecydowanie za mało - mówi Joanna Knitter. - Sama, zanim poznałam Tomka i Bohatera Borysa, miałam niemal zerową świadomość. Jeśli jednak można szerzyć wiedzę z pomocą muzyki - trzeba to robić. Dlatego porozmawiałam z Przemkiem Dyakowskim, który nigdy pomocy nie odmawia i muzykami z "Take it easy": Arturem Jurkiem, Januszem Mackiewiczem i Romkiem Ślefarskim i zdecydowaliśmy się zagrać. Obecność potwierdził też Wojtek Staroniewicz, który jako gość specjalny dołączy do nas tego wieczoru.
Muzycy zaprezentują to, co - jak mówią - kochają najbardziej. Będą to wielkie swingowe przeboje napisane przez Duka Ellingtona, Georga Gershwina czy Irvinga Berlina. Koncert zatytułowany jest "Let's swing, Baby!".

- Jazz to muzyka, która nie jest i nie może być odtwórcza - mówi Joanna Kniter. - To muzyka, której musisz oddać serce, żeby zabrzmiała właściwie. Trzeba ją czuć i przeżywać, żeby móc się nią bawić, wrzucać w nią cząstkę siebie. To muzyka oparta na ciągłej improwizacji, słuchaniu się wzajemnie i przekazywaniu energii. Dlatego tak ją kocham.
Borys zmaga się z nieuleczalną chorobą genetyczną zwaną leukodystrofią metachromatyczną (MLD). To rzadkie schorzenie należy do grupy tzw. chorób zanikowych. W wyniku błędu w jednym z genów organizm Borysa nie produkuje specjalnego enzymu, co powoduje nadmierne nagromadzenie w jego mózgu sulfatydów (rodzaju tłuszczów). Po kilku latach ich odkładania w głowie chorego dziecka dochodzi do stopniowego zanikania kolejnych funkcji jego organizmu, a dziecko cofa się w rozwoju. Pierwszy cierpi układ motoryczny (nogi, ręce), potem zanika mowa, słuch, wzrok, zdolność jedzenia i oddychania, aż do śmierci w wyniku odkorowania mózgu. Choroba jest nieuleczalna i nie ma na nią lekarstwa.

Koncert poprowadzi dziennikarz muzyczny, Kamil Wicik.

Program wydarzenia:
1. Otwarcie koncertu - kilka słów o idei Dnia Chorób Rzadkich
2. Koncert wprowadzający - duet piano & vocal - Wojtek Dowgiałło i Mateusz Lipiński
3. Koncert główny - Przemek Dyakowski & Joanna Knitter Quintet

Wydarzenia

Jazz4Rare 2020

jazz

Miejsca

Opinie (7) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Joanna Kniter (1)

  Ma piękny głos.
  Lubię ją

  • 14 4

  • Dokładnie, jest cudowna!

   • 3 2

 • I znów.. (1)

  zmarnowane pieniądze, przyjdzie 30 osób i końiec, nikt nie chodzi na takie szoł.

  • 6 10

  • nikt cię nie zmusza do udziału. Uwierz, że w Trójmieście jest wielu ludzi, którzy słuchają takiej muzyki i chcą pomagać. A takim jak ty pozostaje disko w remizie pod Kartuzami i frustracja, że żadna z dziewczyna nawet na ciebie nie spojrzy.

   • 6 4

 • Opinia wyróżniona

  Fajna inicjatywa

  Mamy świetnych artystów w Trójmieście, cieszę się, że wspólnie działają i jeszcze przy okazji pomagają :)

  • 11 4

 • ?????

  fajnie , ze w Gdansku sa tacy artysci ale......po co teraz organizowac takie spedy jak jest realne zagrozenie zdrowotne???ludzie zacznijcie myslec

  • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal (15 opinii)

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Kultura

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańsk był jednym z sześciu miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W którym roku odbyło się to sportowe wydarzenie?