Kostiumowa produkcja z Gdańskiem w tle. Wkrótce ruszają zdjęcia do "Kamerdynera"

Olga Bieniek: Jestem gdańszczanką, (...) dlatego nie powinno dziwić, że współpracuję z lokalnymi aktorami, zwłaszcza że są fantastyczni, m.in. Marianna Zydek, Michał Kowalski, Maciej Konopiński czy Anna Kociarz. Łącznie w filmie wystąpi kilkunastu aktorów z Trójmiasta. (Na zdjęciu: aktorka Marianna Zydek)
Olga Bieniek: Jestem gdańszczanką, (...) dlatego nie powinno dziwić, że współpracuję z lokalnymi aktorami, zwłaszcza że są fantastyczni, m.in. Marianna Zydek, Michał Kowalski, Maciej Konopiński czy Anna Kociarz. Łącznie w filmie wystąpi kilkunastu aktorów z Trójmiasta. (Na zdjęciu: aktorka Marianna Zydek) fot. Marcin Makowski/FILMICON

Rozmach, plejada znanych aktorów, setki statystów oraz historia miłosna z przedwojennym Pomorzem w tle. Sceny do kostiumowego "Kamerdynera", którego akcja toczy się również w Gdańsku (m.in. magistrat zapłacił 400 tys. zł za promocję miasta), będą kręcone na terenie Wrzeszcza i Głównego Miasta jeszcze w sierpniu. O najnowszym filmie Filipa Bajona, pracy na planie i lokalnym patriotyzmie rozmawiamy z Olgą Bieniek, producentką filmową z Gdańska, odpowiedzialną także za "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł""Układ zamknięty".Akcja "Kamerdynera" rozgrywa się na przestrzeni lat 1900-1945, gdy linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej wpłynęła nie tylko kształt map, ale przede wszystkim życie trzech nacji z Pomorza: Polaków, Kaszubów i Niemców. Burzliwa historia odcisnęła piętno także na zamieszkującym okolice Pucka rodzie von Krauss, który będzie świadkiem m.in. dwóch wojen światowych, mordu w Piaśnicy oraz wkroczenia Armii Czerwonej na Kaszuby. Część ujęć już nakręcono na Warmii i Pomorzu, natomiast pod koniec sierpnia plan zdjęciowy na kilka dni przeniesie się do Gdańska. W rolach głównych zobaczymy Janusza Gajosa, Sebastiana Fabijańskiego, Adama Woronowicza, Borysa Szyca, Kamillę Baar-Kochańską, Łukasza Simlata, Annę Radwan i urodzoną w Gdańsku Mariannę Zydek.

Budżet filmu szacowany jest na około 14 mln zł. Produkcję wsparł Pomorski Urząd Marszałkowski (500 tys. zł), Miasto Gdańsk (400 tys. zł) oraz Gdyński Fundusz Filmowy (300 tys. zł).

Zobacz także cykl Filmowe Trójmiasto: te filmy i seriale kręcono w Trójmieście

Alicja Olkowska: Gdańsk w "Kamerdynerze" nie będzie tylko tłem, ma być wręcz jednym z bohaterów. Dlaczego akurat na to miasto się zdecydowaliście?

Olga Bieniek: Pierwszy powód jest bardzo prosty: nasza saga opowiada o Kaszubach, więc trudno wybrać inne miasto na stolicę Kaszub. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jest film o wojnie, jest to film z wojną w tle, czyli batalistyka będzie ograniczona do niezbędnego minimum. Pokażemy za to losy ludzi, którzy mieszkali tutaj przez pryzmat wydarzeń, jakie niosły ze sobą I i II wojna światowa. To jest zbyt ważne miasto, dla nas - dla gdańszczan, dla ludzi z północnej Polski i nie mogliśmy go pominąć.

Planujecie pokazać najsłynniejsze zabytki czy poszukacie miejsc mniej oczywistych?

Nie pokażemy fontanny Neptuna, bo zna ją prawie każdy (śmiech). Wybierzemy za to obiekty, które będą widokiem na Gdańsk lub są charakterystyczne dla miasta. Ważne są także nazwy miejsc, np. Hotel Danzigerhof, który, co ciekawe, budujemy w willi na terenie Górnego Wrzeszcza.

Tereny Trójmiasta i okolic są niezwykle zróżnicowane: mamy tu morze, góry, lasy i jeziora, stare miasto i zupełnie nowe miejsca. Właściwie można nakręcić niemal wszystko, no może prócz huty (śmiech). Kiedyś np. na terenie Głównego Miasta realizowaliśmy sceny rozgrywające się w Berlinie.

W filmie biorą również udział aktorzy związani z Trójmiastem. To kwestia, oprócz ich talentu i dopasowania do roli, także lokalnego patriotyzmu?

Tak, to jest absolutnie lokalny patriotyzm, zwłaszcza że rynek filmowy w pewien sposób zamknął się w Warszawie, bo też powstają filmy np. w Łodzi i innych częściach kraju, ale jednak tam tętni serce filmowej branży. Jestem gdańszczanką, mój wspólnik jest Kaszubą, nasza firma działa w Gdańsku, dlatego nie powinno dziwić, że współpracujemy z lokalnymi aktorami, zwłaszcza że ci są fantastyczni, choćby Marianna Zydek, Michał Kowalski, Maciej Konopiński czy Anna Kociarz. Łącznie w filmie wystąpi kilkunastu lokalnych aktorów. Lubimy pracować w Trójmieście i jego okolicach, więc najpierw tutaj szukamy ludzi i plenerów.

Ile lat trwają już prace nad "Kamerdynerem", czyli od pomysłu do etapu, w którym teraz jesteście, a zatem bardzo zaawansowanego.

Pomysł pojawił się na przełomie 2012 i 2013 roku. Na początku miał być to film dokumentalny, ale z czasem uznaliśmy, że ciekawszą opcją jest film kostiumowy. W międzyczasie zmarł Zbigniew Dalecki, główny scenograf, mieliśmy trudności finansowe z różnych powodów, co spowodowało niemal dwuletnią przerwę w zdjęciach.

Mam wrażenie, że nieprzypadkowo związałaś swoje życie zawodowe z filmem. Twój tata jest operatorem w TVP Gdańsk, a brat operatorem filmowym. To była naturalna kolej rzeczy?

Często jest tak, że rodzice zabierają dzieci ze sobą do pracy i dzięki temu zdarzało się nam bywać w gdańskiej telewizji. Natomiast pracę w telewizji zaczęłam z Magdą KunickąYachem Paszkiewiczem przy "Pętli czasu". Miałam wtedy 16 lat. Poszłam do Magdy i zapytałam, czy mogę współpracować przy programie. Zapytała mnie, co chcę robić. Odpowiedziałam szczerze, że nie wiem, ale chcę spróbować.

Zgodziła się.

Tak, na początku byłam lektorem we wspomnianym programie, ale kompletnie ułomnym (śmiech). Czytałam wszystko z kartki, do tego trząsł mi się głos. Potem zajmowałam się sprawami redakcyjnymi, m.in. odpisywałam na listy widzów, aż w końcu Magda powiedziała, że mam prowadzić kącik ciekawostek. Co najśmieszniejsze, dopiero wtedy, po pół roku pracy na planie, spotkał mnie mój tata. Nie wiedział, że pracuję w telewizji, ale też specjalnie to ukrywałam - bałam się, że jak będę miała dwóję z chemii, to rodzice zabronią mi przychodzić do pracy i każą się uczyć. Cóż, jak ma się 16 lat, to wszystko jest fascynujące prócz nauki (śmiech).

Rok po maturze zdałam do łódzkiej filmówki na zaoczną organizację produkcji filmowej i telewizyjnej. Niestety, studia zaoczne zapewniły mi wiedzę teoretyczną, ale nie praktyczną, np. nie byłam na planie zdjęciowym. Udało mi się jednak dostać pracę przy serialu "Rodzina zastępcza" w Warszawie. I tak zostałam, jeszcze w trakcie studiów, kierownikiem planu.

Olga Bieniek: "Kamerdyner" to nie jest film o wojnie, jest to film z wojną w tle, czyli batalistyka będzie ograniczona do niezbędnego minimum. Pokażemy za to losy ludzi, którzy mieszkali m.in. w Gdańsku przez pryzmat wydarzeń, jakie niosły ze sobą I i II wojna światowa.
Olga Bieniek: "Kamerdyner" to nie jest film o wojnie, jest to film z wojną w tle, czyli batalistyka będzie ograniczona do niezbędnego minimum. Pokażemy za to losy ludzi, którzy mieszkali m.in. w Gdańsku przez pryzmat wydarzeń, jakie niosły ze sobą I i II wojna światowa. mat. prasowe
I co było potem?

Potem... wyjechałam za granicę i urodziłam dzieci. Wróciłam po kilku latach i ponownie zaczęłam pracować w telewizji. Wtedy też zaproponowano mi stanowisko drugiego kierownika produkcji ds. lokacji przy filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", ale szybko okazało się, że plany diametralnie się zmieniły - wycofała się kierowniczka produkcji i to ja mam ją zastąpić. Oniemiałam, myślałam, że oszaleli, bo nie miałam wtedy pojęcia nie tylko o pracy na tym stanowisku, ale też na jakim etapie są inne obszary filmu, ponieważ po prostu zajmowałam się swoją "działką". W końcu się zgodziłam i tak w ciągu ośmiu tygodni, bo tyle zostało do startu zdjęć, musiałam wszystko nadrobić.

Najwidoczniej to była dobra decyzja, bo przywołujący tragiczne wydarzenia Grudnia 70. "Czarny Czwartek" został dobrze przyjęty przez widzów i zdobył wiele nagród, m.in. Złote Lwy oraz Wyróżnienie Specjalne Jury podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tak, ten film się udał, ale to była niebywale ciężka praca. Miałam wtedy małe dzieci, a przez kilkanaście tygodni do domu wracałam na cztery godziny albo wcale. Praca po 16-18 godzin na dobę. Ale było warto.

Wbrew pozorom wciąż nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie zajmuje się producent filmowy i co do niego należy podczas pracy nad filmem. Myślą, że to reżyser rządzi na planie, a to nie do końca tak jest.

W skrócie producent jest odpowiedzialny za to, aby wyprodukować film. A mówiąc więcej, jest to sport ekstremalny, często jazda bez trzymanki. Porównałabym to do lotu balonem, ale nie w pojedynkę, tylko z pasażerami i to od producenta zależy nie tylko przebieg samego lotu, ale też lądowanie. To producent "wybiera" wspomnianych pasażerów, czyli np. pozyskuje instytucje, które finansują film, a to znaczy, że będzie musiał się z nimi rozliczyć, oraz reżysera, operatora, kostiumografa, charakteryzatora, aktorów, czyli wszystkich twórców. Musi tych wszystkich ludzi przeprowadzić przez cały proces powstawania filmu, by potem zająć się dystrybucją tytułu i promocją w Polsce oraz za granicą.

Wróćmy jeszcze na koniec do "Kamerdynera". Kiedy będziemy mogli go obejrzeć?

Premiera zaplanowana jest na 2018 rok podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film

Kamerdyner
6.7 243 oceny

Kamerdyner (114 opinii)

produkcja
Polska
gatunek
Dramat historyczny
premiera
21 września 2018
czas trwania
2 godz. 30 min.

Opinie (21) 5 zablokowanych

 • Zapowiada sie dobrze czekamy zobaczymy sadzac po innych produkcjach bedzie ok.

  • 14 2

 • (1)

  Ja chce zagrać w filmie!

  • 4 1

  • zgłos sie do castingu lub firmy

   castingowej ja brałem udział jako statysta w niedawno kreconym w Gdansku filmie z M.Damieckim jest ciezko ale frajda

   • 0 0

 • piękna dziewczyna na siwku (1)

  I swietni aktorzy: Gajos, Olbrychski, Szyc..zapowiada sie dobrze

  • 12 5

  • zwładzcza szyc

   • 3 2

 • Janusz Gajos szacunek

  za wiele mocnych, wspaniałych ról. Mistrz.

  • 29 0

 • Ale kupa bedzie

  Tendencyjna

  • 4 13

 • znowu te same twarze miernot jak szyc

  a świetni aktorzy jak Pan Fronczewski tylko w teatrze.

  • 16 10

 • Można zostać statystą w tym filmie? (1)

  • 2 0

  • Można - trzeba się zgłosić do ABM 3miasto

   wszystko można odszukać w necie..

   • 0 0

 • ?? (6)

  Od kiedy Gdańsk jest stolicą Kaszub? nie wiem zupełnie, skąd taki kretyński pogląd (niestety popierany przez władze Gdańska i kretyńskie tablice witające w stolicy Kaszub przy wjazdach do miasta). Gdańsk był polski, niemiecki, był też epizod Wolnego Miasta, ale nigdy nie był kaszubski!!!

  • 25 10

  • przestań się popisywac skoro goooooono wiesz.

   Kiedy Gdansk był niemiecki,jezeli już to pruski albo krzyżacki.Kiedy Gdańsk był polski,jeżeli już to był tylko miastem królewskim.Podobnie jest z ta stolica Kaszub.

   • 2 1

  • Też się kiedyś się temu dziwiłem.

   Pytanie jednak jest jedno, Gdańsk jest najważniejszym miastem jakiego regionu?

   • 3 1

  • Kaszuby nie mają stolicy oficjalnie - więc pierwszy kto się okrzyknie spełnia tę role... kwestia marketingu.

   • 2 1

  • A na samym początku to kto tu mieszkał? (2)

   Kaszubi głównie. Później napłynęli Niemcy z Lubeki, "Polacy" czyli drużyna Łokietka itp. Ale ten cały region to cały czas były Kaszuby. Zgodnie z Twoim myśleniem to wszystko dookoła to Kaszuby tylko Gdańsk nie? Bo ludność kaszubska została wyparta? Ale w każdej chwili może wrócić i wraca. Region to region, miasta się z niego nie wyłącza.

   • 8 2

   • pierwsi byli pomorzacy

    • 2 1

   • Gdansk to w głównej mierze przesiedlency

    • 2 0

 • Zdjęcia przecież się już zakończyły (2)

  http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1238117

  Film w produkcji
  Produkcja:
  Polska
  Rok produkcji:
  2017
  Okres zdjęciowy: 22 września 2015 - czerwiec 2016.
  Plenery: Gdańsk, Hel, Puck, Piaśnica, Wejherowo, Karwia, Mazury, Łężany k. Olsztyna, galiny, Widryny, Warszawa.

  • 1 3

  • To przestarzałe informacje

   Zdjęcia nadal trwają, pozdrowienia!

   • 1 0

  • zdjęcia trwają

   Dzisiaj kręcą koło Manhattanu :)

   • 1 0

 • moze potrzebujecie statystow?

  chetnie wpadne

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Jarmark Św. Dominika organizowany jest: