Wiadomości

Krótkie metraże z gdyńskiej filmówki dostępne za darmo

Krótkometrażowe filmy fabularne oraz filmy dokumentalne zrealizowane przez studentów i twórców związanych z Gdyńską Szkołą Filmową można oglądać za darmo na platformach VOD. Wśród nich m.in. futurystyczna opowieść o życiu w świecie wirtualnej rzeczywistości, a także filmy o życiowych dylematach młodej matki, problemach uczuciowych dwudziestolatków spodziewających się dziecka i przygodach dwóch braci z groźnymi gangsterami.Jaki masz stosunek do filmów krótkometrażowych?

są bardzo ciekawe i niedoceniane 55%
lubię, oglądam często 7%
oglądam sporadycznie 18%
jestem wielkim fanem/fanką 2%
nie lubię i nie oglądam 18%
zakończona Łącznie głosów: 71
Jeszcze dzisiaj do godziny 12 można zagłosować na film "ZOE", który bierze udział w drugiej edycji Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny - "Kino 2021. Nowe historie". O nagrodę publiczności walczy w sumie 17 filmów, które do niedzieli, 9 maja, można oglądać za darmo w serwisie Player.pl.

- Kiedy rok temu ogłaszaliśmy Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to wydarzenie cykliczne. Świat się wówczas zatrzymał, ale wydawało się, że tylko na chwilę. Teraz wiemy już, że pandemia spowodowała drastyczne zmiany w naszym życiu. Marzymy o wolności, o byciu razem, o świecie, do którego przywykliśmy. Każdy z nas zadaje sobie pytania o sens tego, co się dzieje. Czy natura uczy nas pokory? Czy są jakieś pozytywne strony pandemii? Czy będzie jeszcze normalnie? Te pytania chcemy również skierować do twórców, artystów, filmowców - licząc na ich wyjątkową wrażliwość, pokazać obecny świat ich oczami - tak o tematyce tegorocznego festiwalu piszą organizatorzy.

"Najmro" - król złodziei i mistrz ucieczek w filmie reżysera z GdańskaCzy taka będzie nasza przyszłość?Film "ZOE" w reżyserii Michała Marksa to zmuszająca do refleksji opowieść o świecie, w którym wszyscy spędzają czas w domu. Nie jest to jednak sytuacja spowodowana pandemią, ale świadomy wybór i styl życia, jaki prowadzi ludzkość w 2038 roku, bo właśnie w takiej niedalekiej przyszłości osadzona jest akcja filmu. Emocji i wrażeń większych i bardziej namacalnych niż w świecie realnym dostarcza społeczeństwu wirtualna rzeczywistość. Nikt już nie wychodzi na zewnątrz, życie społeczne zamarło, a relacje międzyludzkie są ograniczone do sieci.

Główny bohater, 18-letni Wojtek, zatęsknił za czymś, co jest pierwotne, naturalne, za autentycznym doświadczaniem świata. Dlatego zbuntował się i wyszedł, szukając spełnienia i lekarstwa na swoją samotność. Pragnie kontaktu z drugim człowiekiem i naturą. Co z tego wynikło? Warto zobaczyć i przede wszystkim zastanowić się, czy tak właśnie będzie wyglądała nasza przyszłość i jak się w niej odnaleźć, by pozostać człowiekiem na tym coraz mniej przyjaznym człowiekowi świecie.

Zdjęcia do filmu "ZOE" realizowane były w czerwcu 2019 roku i w całości powstały w Gdyni. Reżyser Michał Marks mieszka Gdyni, ukończył wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Jest uczestnikiem Pomorskich Warsztatów Filmowych w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Czytaj także: Titanic, CIA i Bollywood, czyli zagraniczni filmowcy w Trójmieście

Festiwalowe perełki w krótkim metrażuWarto też zajrzeć na internetową platformę VOD stowarzyszenia FILMFORUM. Pojawiły się na niej dwa filmy krótkometrażowe wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową, które jeszcze niedawno pokazywane były na polskich i międzynarodowych festiwalach. "Casting" w reżyserii Katarzyny Iskry, absolwentki GSF, to fabularna historia Zosi (w tej roli Marta Mazurek) - młodej aktorki, która głównie zajmuje się maleńką córeczką i prowadzeniem domu. Rodzinną harmonię zaburza fakt, że Zofia dostaje szansę, aby wystąpić u boku swojej idolki (w tej roli Katarzyna Herman). Wyjeżdża na casting z dzieckiem, co bardzo nie podoba się jej życiowemu partnerowi. Film zdobył Grand Prix na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey w Meksyku, pokazywany był również w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na festiwalu Dwa Brzegi.

Bardzo dobre recenzje na festiwalach - m.in. podczas Busan International Short Film Festival, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Ethnocineca" w Wiedniu czy polskiej edycji Docs Against Gravity Film Festival - zebrał też film "Między nami". To krótkometrażowy, przejmujący film dokumentalny w reżyserii Macieja Millera. Para dwudziestolatków spodziewa się dziecka. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.

Czytaj także: Olga Bieniek o kulisach pracy producenta filmowego

Maciej Miller nie ukrywał, że jest to opowieść autobiograficzna, a film był dla niego i jego partnerki swoistą autoterapią. W pierwszej chwili rozterki bohaterów szokują, ale po chwili przychodzi refleksja i zdajemy sobie sprawę z tego, że są to realne problemy młodych ludzi, którzy w żaden sposób nie są przygotowani do wyzwań rzucanych przez los i najzwyczajniej w świecie mają prawo się bać. Zdecydowanie warto ten film obejrzeć.

Na platformie VOD stowarzyszenia FILMFORUM bezpłatnie można obejrzeć także dziewięć innych tytułów związanych z gdyńską "filmówką". Wśród nich znajdują się:

"W narożniku" (2015), reż. Maciej Bartosz Kruk, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 21 minut.
Dwudziestoletnia Iza przygotowuje się do ważnej walki bokserskiej pod okiem ojca. Na krótko przed walką ojciec składa córce propozycję podłożenia się. Iza staje przed wyborem między marzeniami a tym, w co zawsze wierzyła.

"Czułość" (2015), reż. Emilia Zielonka, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 25 minut.
Irka i Miłosz to para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl - nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko.

"Pola" (2017), reż. Edyta Rembała, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 19 minut.
Jedenastoletnia Pola nie może pogodzić się z wyjazdem matki do pracy za granicę. Wraz z chorą siostrą ma zostać pod opieką ojca. Dziewczynka robi wszystko, żeby zatrzymać mamę w domu. Po jej wyjeździe Pola postanawia uciec. Zabiera ze sobą młodszą siostrę.

"Dzieciak" (2017), reż. Paweł Podolski, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 20 minut.
Spanikowany chłopak opuszcza swoją narzeczoną i dziecko. Próbuje nawet opuścić kraj, ale tuż przed wyjazdem w jego kuchni pojawia się ośmioletnia cwaniara. Dziewczynka wciąga go w niepozorny przekręt, który z czasem okazuje się czymś o wiele, wiele większym.

"Mleko" (2017), reż. Urszula Morga, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 15 minut.
Ewa jedzie z córką do domu nad jeziorem. Mają przygotować jej urodzinową imprezę. Julka zabiera swojego chłopaka. Matka wyraźnie nie akceptuje jego obecności, chce się go pozbyć. Odkrywa jednak, że największą walkę będzie musiała stoczyć z samą sobą.

"Koniec widzenia" (2017), reż. Grzegorz Mołda, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 15 minut.
Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia.

"Fastfood" (2014), reż. Eryk Lenartowicz, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 15 minut.
Czarna komedia. Robert pracuje w restauracji typu fast food. Po śmierci koleżanki z pracy popada w melancholię. Jego życie to monotonia i rutyna. Kiedy do mieszkania obok wprowadza się nowy sąsiad, uporządkowany świat Roberta nagle staje na głowie.

"Kroki" (2015), reż. Karolina Zaleszczuk, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 23 minuty.
Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Przypadkowa fascynacja nastolatki nową sąsiadką każe jej dorosnąć.

"Rap Braders" (2014), reż. Adrian Apanel, prod. Furia Film / Gdyńska Szkoła Filmowa / NDI, fabuła, 26 minut.
Karol i Robert to bracia z osiedla. Robert jest ochroniarzem w markecie, a Karol początkującym hip-hopowcem. Kiedy Robert traci pracę, a właściciel mieszkania grozi eksmisją, chłopcy proszą o pomoc znajomego gangstera. Szybko okazuje się, że nie był to najlepszy pomysł.

Opinie (15) ponad 20 zablokowanych

 • Nie potrzebny żaden VOD

  Setki zdigitalizowanych etiud na ŁSZF na Youtube.

  • 6 0

 • Przepraszam, "z reklamami" =/= "za darmo". (1)

  Nie mam zamiaru sponsorować ani TVN, ani TVP, ani Google żeby coś obejrzeć...

  • 4 1

  • a co to kogo obchodzi - to nie oglądaj i nie pisz byleczego

   • 2 2

 • Te filmy z lat 2014-2017 wyglądają starzej od pierwszego lepszego polskiego filmu z lat 70. Chyba nie pierwszej młodości ręka została na tym położona...

  • 2 2

 • nikt nie chce oglądać tych wypocin pseudo studentów (to nie szkoła wyższa) (6)

  do których dokładamy rocznie z budżetu kilka baniek?

  • 5 9

  • True

   • 2 4

  • A ja chętnie obejrzę - więc nie jest prawdą że nikt :) (1)

   • 3 4

   • Bo sam je nakręciłeś?

    • 1 3

  • A co to za różnica? (2)

   Od kiedy o jakości filmu świadczy rodzaj szkoły? Nie lepiej obejrzeć filmy, bez uprzedzeń, i ocenić je po prostu po tym, czy nam się podobają czy nie?

   • 4 2

   • Lepiej obejrzeć coś po prostu dobrego, a nie tracić czas i się bawić w krytyka, co musi oglądać nawet największe krapiszcze bez przyspieszania i brać za to pieniądze.

    • 1 2

   • Od zawsze rodzaj szkoły ma znaczenie

    I liczy się jeszcze kasa i znajomości. Większość ludzi nie potrafi ocenić sztuki filmowej. A ocena nie polega na tym czy mi się podoba czy nie. To znaczy, że nie masz nic do powiedzenia. Pewnie jedyne pojęcie, które znasz to kadr...

    • 0 1

 • Super inicjatywa (2)

  Świetnie, gdyby dało się to utrzymać. Zwykle bardzo trudno takie filmy obejrzeć ...

  Nowi ludzie - nowe i nieszablonowe pomysły... jestem ciekawa co nasi młodzi adepci ugotowali?

  • 6 3

  • (1)

   zieleninę

   • 0 0

   • Nasi?

    • 0 0

 • Pytanie

  Szczurek, na co wydajesz nasze pieniądze?!

  • 0 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

lipca

Lato w Plenerze | Guzior, Ż... Gdańsk, S1 - Scena plenerowa

06

sierpnia

Sylwia Grzeszczak Sopot, Opera Leśna

08

sierpnia

Letnie Brzmienia: Miuosh Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  ORP "Błyskawica" przycumowany jest do nabrzeża w: