• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Krótkie metraże z gdyńskiej filmówki dostępne za darmo

Jakub Jakubowski
7 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Krótkometrażowe filmy fabularne oraz filmy dokumentalne zrealizowane przez studentów i twórców związanych z Gdyńską Szkołą Filmową można oglądać za darmo na platformach VOD. Wśród nich m.in. futurystyczna opowieść o życiu w świecie wirtualnej rzeczywistości, a także filmy o życiowych dylematach młodej matki, problemach uczuciowych dwudziestolatków spodziewających się dziecka i przygodach dwóch braci z groźnymi gangsterami.



Jaki masz stosunek do filmów krótkometrażowych?

Jeszcze dzisiaj do godziny 12 można zagłosować na film "ZOE", który bierze udział w drugiej edycji Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny - "Kino 2021. Nowe historie". O nagrodę publiczności walczy w sumie 17 filmów, które do niedzieli, 9 maja, można oglądać za darmo w serwisie Player.pl.

- Kiedy rok temu ogłaszaliśmy Pierwszy Festiwal Filmów w Czasie Kwarantanny nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to wydarzenie cykliczne. Świat się wówczas zatrzymał, ale wydawało się, że tylko na chwilę. Teraz wiemy już, że pandemia spowodowała drastyczne zmiany w naszym życiu. Marzymy o wolności, o byciu razem, o świecie, do którego przywykliśmy. Każdy z nas zadaje sobie pytania o sens tego, co się dzieje. Czy natura uczy nas pokory? Czy są jakieś pozytywne strony pandemii? Czy będzie jeszcze normalnie? Te pytania chcemy również skierować do twórców, artystów, filmowców - licząc na ich wyjątkową wrażliwość, pokazać obecny świat ich oczami - tak o tematyce tegorocznego festiwalu piszą organizatorzy.

"Najmro" - król złodziei i mistrz ucieczek w filmie reżysera z Gdańska



  • W filmie "ZOE" emocji i wrażeń bardziej namacalnych niż w świecie realnym dostarcza społeczeństwu wirtualna rzeczywistość.
  • W filmie "ZOE" emocji i wrażeń bardziej namacalnych niż w świecie realnym dostarcza społeczeństwu wirtualna rzeczywistość.
  • W filmie "ZOE" emocji i wrażeń bardziej namacalnych niż w świecie realnym dostarcza społeczeństwu wirtualna rzeczywistość.

Czy taka będzie nasza przyszłość?



Film "ZOE" w reżyserii Michała Marksa to zmuszająca do refleksji opowieść o świecie, w którym wszyscy spędzają czas w domu. Nie jest to jednak sytuacja spowodowana pandemią, ale świadomy wybór i styl życia, jaki prowadzi ludzkość w 2038 roku, bo właśnie w takiej niedalekiej przyszłości osadzona jest akcja filmu. Emocji i wrażeń większych i bardziej namacalnych niż w świecie realnym dostarcza społeczeństwu wirtualna rzeczywistość. Nikt już nie wychodzi na zewnątrz, życie społeczne zamarło, a relacje międzyludzkie są ograniczone do sieci.

Główny bohater, 18-letni Wojtek, zatęsknił za czymś, co jest pierwotne, naturalne, za autentycznym doświadczaniem świata. Dlatego zbuntował się i wyszedł, szukając spełnienia i lekarstwa na swoją samotność. Pragnie kontaktu z drugim człowiekiem i naturą. Co z tego wynikło? Warto zobaczyć i przede wszystkim zastanowić się, czy tak właśnie będzie wyglądała nasza przyszłość i jak się w niej odnaleźć, by pozostać człowiekiem na tym coraz mniej przyjaznym człowiekowi świecie.

Zdjęcia do filmu "ZOE" realizowane były w czerwcu 2019 roku i w całości powstały w Gdyni. Reżyser Michał Marks mieszka Gdyni, ukończył wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Jest uczestnikiem Pomorskich Warsztatów Filmowych w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Czytaj także: Titanic, CIA i Bollywood, czyli zagraniczni filmowcy w Trójmieście

  • Film "Casting" zdobył Grand Prix na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey w Meksyku.
  • Film "Casting" zdobył Grand Prix na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey w Meksyku.

Festiwalowe perełki w krótkim metrażu



Warto też zajrzeć na internetową platformę VOD stowarzyszenia FILMFORUM. Pojawiły się na niej dwa filmy krótkometrażowe wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową, które jeszcze niedawno pokazywane były na polskich i międzynarodowych festiwalach. "Casting" w reżyserii Katarzyny Iskry, absolwentki GSF, to fabularna historia Zosi (w tej roli Marta Mazurek) - młodej aktorki, która głównie zajmuje się maleńką córeczką i prowadzeniem domu. Rodzinną harmonię zaburza fakt, że Zofia dostaje szansę, aby wystąpić u boku swojej idolki (w tej roli Katarzyna Herman). Wyjeżdża na casting z dzieckiem, co bardzo nie podoba się jej życiowemu partnerowi. Film zdobył Grand Prix na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey w Meksyku, pokazywany był również w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na festiwalu Dwa Brzegi.

Bardzo dobre recenzje na festiwalach - m.in. podczas Busan International Short Film Festival, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Ethnocineca" w Wiedniu czy polskiej edycji Docs Against Gravity Film Festival - zebrał też film "Między nami". To krótkometrażowy, przejmujący film dokumentalny w reżyserii Macieja Millera. Para dwudziestolatków spodziewa się dziecka. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.

Czytaj także: Olga Bieniek o kulisach pracy producenta filmowego

  • Film "Między nami" opowiada o rozterkach i trudnych decyzjach młodych rodziców.
  • Film "Między nami" opowiada o rozterkach i trudnych decyzjach młodych rodziców.
Maciej Miller nie ukrywał, że jest to opowieść autobiograficzna, a film był dla niego i jego partnerki swoistą autoterapią. W pierwszej chwili rozterki bohaterów szokują, ale po chwili przychodzi refleksja i zdajemy sobie sprawę z tego, że są to realne problemy młodych ludzi, którzy w żaden sposób nie są przygotowani do wyzwań rzucanych przez los i najzwyczajniej w świecie mają prawo się bać. Zdecydowanie warto ten film obejrzeć.

Na platformie VOD stowarzyszenia FILMFORUM bezpłatnie można obejrzeć także dziewięć innych tytułów związanych z gdyńską "filmówką". Wśród nich znajdują się:

"W narożniku" (2015), reż. Maciej Bartosz Kruk, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 21 minut.
Dwudziestoletnia Iza przygotowuje się do ważnej walki bokserskiej pod okiem ojca. Na krótko przed walką ojciec składa córce propozycję podłożenia się. Iza staje przed wyborem między marzeniami a tym, w co zawsze wierzyła.

"Czułość" (2015), reż. Emilia Zielonka, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 25 minut.
Irka i Miłosz to para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl - nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko.

"Pola" (2017), reż. Edyta Rembała, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 19 minut.
Jedenastoletnia Pola nie może pogodzić się z wyjazdem matki do pracy za granicę. Wraz z chorą siostrą ma zostać pod opieką ojca. Dziewczynka robi wszystko, żeby zatrzymać mamę w domu. Po jej wyjeździe Pola postanawia uciec. Zabiera ze sobą młodszą siostrę.

"Dzieciak" (2017), reż. Paweł Podolski, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 20 minut.
Spanikowany chłopak opuszcza swoją narzeczoną i dziecko. Próbuje nawet opuścić kraj, ale tuż przed wyjazdem w jego kuchni pojawia się ośmioletnia cwaniara. Dziewczynka wciąga go w niepozorny przekręt, który z czasem okazuje się czymś o wiele, wiele większym.

"Mleko" (2017), reż. Urszula Morga, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 15 minut.
Ewa jedzie z córką do domu nad jeziorem. Mają przygotować jej urodzinową imprezę. Julka zabiera swojego chłopaka. Matka wyraźnie nie akceptuje jego obecności, chce się go pozbyć. Odkrywa jednak, że największą walkę będzie musiała stoczyć z samą sobą.

"Koniec widzenia" (2017), reż. Grzegorz Mołda, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 15 minut.
Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się pomóc chłopakowi. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia.

"Fastfood" (2014), reż. Eryk Lenartowicz, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 15 minut.
Czarna komedia. Robert pracuje w restauracji typu fast food. Po śmierci koleżanki z pracy popada w melancholię. Jego życie to monotonia i rutyna. Kiedy do mieszkania obok wprowadza się nowy sąsiad, uporządkowany świat Roberta nagle staje na głowie.

"Kroki" (2015), reż. Karolina Zaleszczuk, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa, fabuła, 23 minuty.
Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Przypadkowa fascynacja nastolatki nową sąsiadką każe jej dorosnąć.

"Rap Braders" (2014), reż. Adrian Apanel, prod. Furia Film / Gdyńska Szkoła Filmowa / NDI, fabuła, 26 minut.
Karol i Robert to bracia z osiedla. Robert jest ochroniarzem w markecie, a Karol początkującym hip-hopowcem. Kiedy Robert traci pracę, a właściciel mieszkania grozi eksmisją, chłopcy proszą o pomoc znajomego gangstera. Szybko okazuje się, że nie był to najlepszy pomysł.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Miejscowość "Przyjaźń" znajduje się w: