Krystyna Stańko - info, skład, zdjęcia, dyskografia

O zespole:

Krystyna Stańko jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką
muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty - Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI - poświęcona ludziom chorym na Aids-muz. sł. K. Stańko). W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę "KOBIETY", na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.

Po 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty "Do_dziesięciu", która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana "TRYBY" z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak "Do_ dziesięciu" spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak, Adam Wendt.
W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Yorku - Hernana Romero, tworząc projekt "Słowiańska dusza, gorące flamenco".

Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W związku ze Światowym Dniem Walki z Aids Krystyna Stańko nagrała razem z chórem CARTUSIA piosenkę, pt. "ONI", która została wydana na singlu. W lutym 2008 piosenka "mój drogi panie" znalazła się na kompilacji "Po polsku o miłości" wydanej przez firmę Warner.

W grudniu 2008 roku ukazał się najnowszy album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. "USŁYSZ MNIE", którego zapowiedzią były single "nikt poza nami" (chillout cafe - M. Niedźwiecki) oraz "mój drogi panie".Pod koniec 2008 roku miał również premierę film Juliusza Machulskiego Pt."ILE WAŻY KOŃ TROJAŃSKI:, w którym można usłyszeć piosenkę Krystyny Stańko pt. Sobie-Sami.

Dyskografia

Kobiety (1995)
Naga chęć (1996)
Do dziesięciu (2001)
Nikt poza nami (2002)
Tryby (2003)
Mój drogi panie (2006)
Oni (2006)
Usłysz Mnie (2008)

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij