• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kryzys nam nie straszny! Rusza Parkowanie

Borys Kossakowski
18 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zajęcia na trawie podczas jednej z poprzednich edycji Parkowania. Zajęcia na trawie podczas jednej z poprzednich edycji Parkowania.

Tegoroczne Parkowanie doskonale wpisuje się w aferę z ustawą śmieciową. Organizatorzy imprezy przygotowali pakiet pomysłów na zagospodarowanie "nieużytków", które mogą być przydatne, gdy nie za bardzo wiadomo, co robić z odpadami. Impreza w Parku Oliwskim rozpoczyna się w sobotę i potrwa do niedzieli. Wstęp wolny.Gostrosta, czyli Michał Gos, Jacek Stromski i Kuba Staruszkiewicz (podczas Parkowania zastąpi go Paweł Nowicki). Gostrosta, czyli Michał Gos, Jacek Stromski i Kuba Staruszkiewicz (podczas Parkowania zastąpi go Paweł Nowicki).
Przykład kopuły geodezyjnej na wzór Richarda Fullera, która zostanie również zbudowana w Parku Oliwskim. Przykład kopuły geodezyjnej na wzór Richarda Fullera, która zostanie również zbudowana w Parku Oliwskim.

W Parkowaniu najbardziej lubię:

Segregować, nie segregować, wyrzucać, nie wyrzucać. W zgodzie z Konstytucją czy wbrew niej? Jeśli dręczą cię tego typu pytania, odpowiedzi szukaj w Parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska i w okolicach, podczas Parkowania, które odbędzie się w weekend. Organizatorzy postanowili opracować nowe i zaprezentować sprawdzone metody na radzenie sobie z "nieużytkami". W cudzysłowie - bo nie chodzi tylko o grunty, ale także różnego rodzaju "niepotrzebne" przedmioty: plastikowe butelki, kasety magnetofonowe oraz nieużyteczne schematy myślowe i nieużywane szare komórki.

- W czasach kryzysu ekonomicznego postanowiliśmy zaproponować ludziom alternatywę dla konsumpcjonizmu - mówi kuratorka Parkowania Emilia Orzechowska ze Stowarzyszenie A Kuku Sztuka. - To radość płynąca z kreatywności. Uczestnicy Parkowania będą mieli okazję nauczyć się konkretnych praktycznych umiejętności - jak uszyć torbę na rower ze starych banerów reklamowych, jak stworzyć przydomowy ogródek, jak wykorzystać stare i wydawałoby się niepotrzebne przedmioty.

Zanim jednak zaczniemy rozprawiać się ze śmieciami, warto zadbać o zaopatrzenie. Świetnie do tego się nadaje Bazar Bo Ze Wsi - ekologiczny rynek spożywczy, który regularnie rozkłada się w Domu Zarazy. Tym razem potrwa w sobotę od 10 do 17. Tradycyjnie będzie można tam zakupić artykuły spożywcze (warzywa, owoce, sery itp.) z ekologicznych upraw, prosto od rolników. Wiktuały będzie można spałaszować w niedzielę o godz. 10 na trawniku za Muzeum Etnograficznym podczas wspólnego śniadania na trawie.

Popisowym przykładem wykorzystania "śmieci" będzie wspólna budowa kopuły geodezyjnej Richarda Fullera, która będzie się składać z tekturowych tub, pierwotnie służących do transportu tkanin. Kilkumetrowa kopuła powstanie na trawniku przy potoku w godz. 11-13 w sobotę. Miłośnicy muzyki z pewnością chętnie wybiorą się na warsztaty przetwarzania dźwięków kaset magnetofonowych poprowadzonych przez Sultan Hagavik - zwycięzców Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurtu OFF (obowiązuje konieczność wcześniejszego zapisania się).

W niedzielę o godz. 17 Sultan Hagavik Orchestra zagra koncert powarsztatowy w parkowej altanie. Tuż po nich zaprezentuje się niezwykle ciekawe trio Gostronow, czyli Gostrosta z gościnnym udziałem Pawła Nowickiego (wibrafon), który zastąpi Kubę Staruszkiewicza. To zespół złożony z najciekawszych trójmiejskich perkusjonalistów (Michał Gos, Jacek Stromski) i powinien być obowiązkową lekturą dla wszystkich początkujących bębniarzy.

Wieczorami tradycyjnie - projekcje filmowe. W sobotę "Śmietnisko" w reż. Lucy Walker, a w niedzielę "Para do życia" w reż. Joonasa Berghälla i Miki Hotakainena. Ten pierwszy jest dokumentem obrazującym życie na największym na świecie wysypisku śmieci pod Rio de Janeiro. To właśnie tam funkcjonuje grupa tajemniczych catadores. "Para do życia" to film prezentujący niezwykły stosunek Finów do instytucji sauny, która jest dla nich miejscem oczyszczania ciała i duszy. Niektórzy z nich traktują saunę wręcz jako konfesjonał.

- W Parkowanie zaangażowanych jest coraz więcej mieszkańców Oliwy - podsumowuje Orzechowska. - Chcemy, żeby widzowie aktywnie uczestniczyli w naszych wydarzeniach. Dzięki temu mogą zmieniać najbliższe otoczenie. Pamiętajmy, że mamy wpływ na to, co się dzieje w naszych domach, w naszych kamienicach i w naszych dzielnicach. Warto z tego skorzystać.

Oprócz tego będzie można zostać ogrodnikiem-partyzantem, zapoznać się z dyskografią Bołt Records, pozamieniać różnymi przedmiotami i przysługami w ramach akcji Zamiennik, wziąć udział w warsztatach kolażowych z wykorzystaniem starych pocztówek, w grach plenerowych czy warsztatach szydełkowania. Albo po prostu przyjść na spacer do Parku Oliwskiego i cieszyć się, że mamy w Trójmieście takie cudo.

Zobacz, jak wyglądało Parkowanie rok temu.

Wydarzenia

Parkowanie - Nieużytki (8 opinii)

(8 opinii)
muzyka alternatywna, projekcje filmowe, spotkanie, wystawa, warsztaty, pokaz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (7) 2 zablokowane

 • O czym mowa? (1)

  pomimo, że naprawdę chciałem zrozumieć o czym jest artykuł i co to właściwie to Parkowanie to nie wiem o co chodzi

  • 35 2

  • :)

   "Tegoroczna edycja PARKOWANIA to działania z pogranicza sztuki użytkowej, designu i ekologii, które mają zadziałać jako antidotum na społeczną obawę przed trwającym kryzysem (ekonomicznym, społecznym, środowiskowym)."

   • 0 0

 • (1)

  o czym ten człowiek znowu pisze?!

  trojmiasto.pl to niby redakcja, jakiś portal informacyjny, ale brak w nim audytu tego czegoś, co powinno nazywać się artykułem/reportarzem/tekstem..

  • 24 3

  • to ja też się pytam, kto jest odpowiedzialny, kto podpisuje się pod publikacją danego tekstu??

   no chyba nikt, albo ktoś, kto jak co niektórzy 'autorzy' nie mają pojęcia o choćby smaku..

   • 3 1

 • fajnie można za darmoche na trawie posiedzieć, prawie jak we wojne, tylko że nikt nie strzela

  • 16 0

 • no i

  poje..w nie brakuje!!!

  • 5 0

 • Kryzys nam nie straszny!

  "Nie" z przymiotnikiem piszemy razem. Oj Panie Borysie , proszę zaparkować przy szkole.

  • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (11 opinii)

(11 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Na Fląder Festiwalu prezentowana jest muzyka: