Wiadomości

stat

Krzyżacy czytają "Dziady" na Halloween

Dziady to ludowy zwyczaj Słowian. Adam Mickiewicz nawiązując do niego napisał dramat, a Adam Witkowski poprosił o przeczytanie go niemieckich artystów. Rezultaty będzie można usłyszeć na płycie wydanej pod szyldem Masz z 60 kopii Records.
Dziady to ludowy zwyczaj Słowian. Adam Mickiewicz nawiązując do niego napisał dramat, a Adam Witkowski poprosił o przeczytanie go niemieckich artystów. Rezultaty będzie można usłyszeć na płycie wydanej pod szyldem Masz z 60 kopii Records.

Jeśli ktoś nie wierzy, że wydanie płyt może być dziecinnie proste, powinien brać przykład z Masz z 60 kopii Records. Wydawnictwo to nowy pomysł grupy trójmiejskich muzyków i artystów wizualnych, w ramach którego non-profit będą publikowane płyty.- Chcemy wydawać głównie muzykę, którą sami robimy, ale również artystów nam dotąd nieznanych - tłumaczy Rafał Wojczal, jeden ze współtwórców wydawnictwa Masz z 60 kopii Records. - Chcemy w takiej mikroskali promować nowe projekty, które nam się osobiście podobają i sądzimy, że mogą zainteresować również innych.

Pomysł na wydawnictwo powstał podczas premiery płyty "Wrzeszczańskie Ballady" Przemka Kalinowskiego. Album został wydany w liczbie 60 egzemplarzy, co było bodźcem do kontynuacji działalności wydawniczej - inicjatywę oprócz Kalinowskiego i Wojczala zawiązał także Piotr Kaliński oraz Adam Witkowski.

Jak wskazuje nazwa, każdy z tytułów będzie powielany w 60 kopiach - cena płyty to koszt jej wytłoczenia i produkcji okładki (ok. 10 zł).

- W jakimś stopniu obracamy się w trójmiejskim środowisku kulturalnym i artystycznym, ale jest wiele osób którym trudno zaprezentować swoją muzykę - tłumaczy Wojczal. - Działalność naszego wydawnictwa ma im to ułatwić i sprawić, że łatwiej będzie można się dowiedzieć o tym, co robią i posłuchać ich muzyki. Poza tym nie chcemy ograniczać się jedynie do muzyki czy dźwięku. Planujemy również wydawanie DVD z materiałami audiowizualnymi.

Publikując w tak niskim nakładzie nie trafi się do masowego z założenia. - Myślę, że tytuł pierwszej płyty "Wrzeszczańskie Ballady" może być tu kluczowy. To działanie lokalne - powstaje masa rzeczy, które lądują w szufladzie, bo nie spełniają jakiś powszechnie akceptowanych norm. Chcemy kilka z takich projektów uwolnić, aby choć kilkadziesiąt osób mogło się o nich dowiedzieć. Fajnie też, jeśli taka premiera płyty dla twórców i odbiorców może być małym świętem.

Pierwszą płytą w ramach wydawnictwa były wspomniane "Wrzeszczańskie Ballady". Kolejne są już w przygotowaniach - jeszcze do końca października ma ukazać się nagrany w październiku ubiegłego roku w Teatrze w Oknie, akustyczny koncert zespołu Gówno oraz "Krzyżacy według dziadów Adama Witkowskiego". To osobliwe słuchowisko bazujące na tekście "Dziady II" Adama Mickiewicza.

- Nagranie powstało w październiku 2005 roku, kilka dni przed Halloween - tłumaczy Adam Witkowski. - Poprosiłem kilku Niemców o przeczytania fragmentu "Dziadów II". Nikt nie widział tego tekstu wcześniej, nikt nie znał języka polskiego. Wyszedł z tego jakiś meta język, coś pomiędzy dwoma językami, klimat bardzo tożsamy z wywoływaniem duchów i kontaktowaniem się z zaświatami.

Premiera słuchowiska miała miejsce w polsko-niemieckim radiu Radio Copernicus w Berlinie, projekcie prowadzonym przez artystów z obu tych krajów.

Muzycy chcą żeby Masz z 60 kopii Records było okazją do wydawania płyt czasem nietypowych, które trudno wydać normalnie, a lepiej zrobić to okazjonalnie. "Dziady" pojawią się akurat na Halloween i Wszystkich Świętych - zarówno ta płyta jak i koncert grupy Gówno będą miały ręcznie zrobione okładki.

O szczegółach oraz kolejnych planach wydawniczych można na bieżąco dowiadywać się na blogu wydawnictwa Masz z 60 kopii records.

Tylko na Trojmiasto.pl przedpremierowo można odsłuchać fragmentów słuchowiska Adama Witkowskiego i koncertu akustycznego zespołu Gówno w Teatrze w Oknie. Utwory znajdują się pod poniższymi linkami "Krzyżacy według Dziadów Adama Witkowskiego" i "Gówno w Oknie".

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane