Wiadomości

stat

Krzyżacy czytają "Dziady" na Halloween

Dziady to ludowy zwyczaj Słowian. Adam Mickiewicz nawiązując do niego napisał dramat, a Adam Witkowski poprosił o przeczytanie go niemieckich artystów. Rezultaty będzie można usłyszeć na płycie wydanej pod szyldem Masz z 60 kopii Records.
Dziady to ludowy zwyczaj Słowian. Adam Mickiewicz nawiązując do niego napisał dramat, a Adam Witkowski poprosił o przeczytanie go niemieckich artystów. Rezultaty będzie można usłyszeć na płycie wydanej pod szyldem Masz z 60 kopii Records.

Jeśli ktoś nie wierzy, że wydanie płyt może być dziecinnie proste, powinien brać przykład z Masz z 60 kopii Records. Wydawnictwo to nowy pomysł grupy trójmiejskich muzyków i artystów wizualnych, w ramach którego non-profit będą publikowane płyty.- Chcemy wydawać głównie muzykę, którą sami robimy, ale również artystów nam dotąd nieznanych - tłumaczy Rafał Wojczal, jeden ze współtwórców wydawnictwa Masz z 60 kopii Records. - Chcemy w takiej mikroskali promować nowe projekty, które nam się osobiście podobają i sądzimy, że mogą zainteresować również innych.

Pomysł na wydawnictwo powstał podczas premiery płyty "Wrzeszczańskie Ballady" Przemka Kalinowskiego. Album został wydany w liczbie 60 egzemplarzy, co było bodźcem do kontynuacji działalności wydawniczej - inicjatywę oprócz Kalinowskiego i Wojczala zawiązał także Piotr Kaliński oraz Adam Witkowski.

Jak wskazuje nazwa, każdy z tytułów będzie powielany w 60 kopiach - cena płyty to koszt jej wytłoczenia i produkcji okładki (ok. 10 zł).

- W jakimś stopniu obracamy się w trójmiejskim środowisku kulturalnym i artystycznym, ale jest wiele osób którym trudno zaprezentować swoją muzykę - tłumaczy Wojczal. - Działalność naszego wydawnictwa ma im to ułatwić i sprawić, że łatwiej będzie można się dowiedzieć o tym, co robią i posłuchać ich muzyki. Poza tym nie chcemy ograniczać się jedynie do muzyki czy dźwięku. Planujemy również wydawanie DVD z materiałami audiowizualnymi.

Publikując w tak niskim nakładzie nie trafi się do masowego z założenia. - Myślę, że tytuł pierwszej płyty "Wrzeszczańskie Ballady" może być tu kluczowy. To działanie lokalne - powstaje masa rzeczy, które lądują w szufladzie, bo nie spełniają jakiś powszechnie akceptowanych norm. Chcemy kilka z takich projektów uwolnić, aby choć kilkadziesiąt osób mogło się o nich dowiedzieć. Fajnie też, jeśli taka premiera płyty dla twórców i odbiorców może być małym świętem.

Pierwszą płytą w ramach wydawnictwa były wspomniane "Wrzeszczańskie Ballady". Kolejne są już w przygotowaniach - jeszcze do końca października ma ukazać się nagrany w październiku ubiegłego roku w Teatrze w Oknie, akustyczny koncert zespołu Gówno oraz "Krzyżacy według dziadów Adama Witkowskiego". To osobliwe słuchowisko bazujące na tekście "Dziady II" Adama Mickiewicza.

- Nagranie powstało w październiku 2005 roku, kilka dni przed Halloween - tłumaczy Adam Witkowski. - Poprosiłem kilku Niemców o przeczytania fragmentu "Dziadów II". Nikt nie widział tego tekstu wcześniej, nikt nie znał języka polskiego. Wyszedł z tego jakiś meta język, coś pomiędzy dwoma językami, klimat bardzo tożsamy z wywoływaniem duchów i kontaktowaniem się z zaświatami.

Premiera słuchowiska miała miejsce w polsko-niemieckim radiu Radio Copernicus w Berlinie, projekcie prowadzonym przez artystów z obu tych krajów.

Muzycy chcą żeby Masz z 60 kopii Records było okazją do wydawania płyt czasem nietypowych, które trudno wydać normalnie, a lepiej zrobić to okazjonalnie. "Dziady" pojawią się akurat na Halloween i Wszystkich Świętych - zarówno ta płyta jak i koncert grupy Gówno będą miały ręcznie zrobione okładki.

O szczegółach oraz kolejnych planach wydawniczych można na bieżąco dowiadywać się na blogu wydawnictwa Masz z 60 kopii records.

Tylko na Trojmiasto.pl przedpremierowo można odsłuchać fragmentów słuchowiska Adama Witkowskiego i koncertu akustycznego zespołu Gówno w Teatrze w Oknie. Utwory znajdują się pod poniższymi linkami "Krzyżacy według Dziadów Adama Witkowskiego" i "Gówno w Oknie".

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

grudnia

Actus Humanus Gdańsk,

14

grudnia

Cohen i Kobiety Gdynia, Gdynia Arena

15

grudnia

Beata i Bajm - 40 lecie Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

Kultura

Teatr Miejski w Gdyni zostanie przebudowany
Teatr Miejski w Gdyni do przebudowy
Erwin Schrott uwiódł słuchaczy swoim śpiewem
Erwin Schrott uwiódł słuchaczy śpiewem

Kulinaria

Szef kuchni z gwiazdkami Michelin otworzy lokal w Gdańsku
Szef z gwiazdkami Michelin w Gdańsku
Alternatywny jarmark gwiazdkowy z rękodziełem i piwem
Alternatywny jarmark gwiazdkowy

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane