Wiadomości

Książka Na Telefon: pomysłowa akcja księgarni

- Nasi czytelnicy chętnie kupują kilka książek naraz, często proszą, aby polecić coś ciekawego lub na prezent. Przy większych zamówieniach są też rabaty - mówi Malwina Antczak ze Sztuki Wyboru.
- Nasi czytelnicy chętnie kupują kilka książek naraz, często proszą, aby polecić coś ciekawego lub na prezent. Przy większych zamówieniach są też rabaty - mówi Malwina Antczak ze Sztuki Wyboru. Fot. Sztuka Wyboru/Facebook

Ostatnie tygodnie to czas trudny dla wszystkich. Aby wspomóc księgarnie, zorganizowano akcję Książka Na Telefon, która ułatwia kupowanie literatury w czasie pandemii koronawirusa. To pomysłowa i warta uwagi inicjatywa oraz inspiracja do zrobienia komuś miłego prezentu np. z okazji zbliżającego się "zajączka".Księgarnie w Trójmieście - działają online


Jak często kupujesz książki w księgarni?

bardzo często, kilka razy w miesiącu 13%
często, kilkanaście razy w roku 29%
od czasu do czasu, nieregularnie 36%
rzadko, nie pamiętam, kiedy kupiłe(a)m ostatnio 16%
nigdy 6%
zakończona Łącznie głosów: 276
Księgarnie stacjonarne to nie tylko sklepy z książkami. Organizują wydarzenia literackie, premiery wydawnicze, spotkania kulturalne dla dzieci i dorosłych. To często także małe firmy rodzinne. W przeciwieństwie do dużych sieciówek większość z nich, ze względu na drastyczny spadek sprzedaży książek, może nie przetrwać epidemii.

Wyniki badania przeprowadzonego w marcu tego roku wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych są jednoznaczne. Na pytanie:: "Czy księgarni grozi bankructwo, jeśli stan epidemii potrwa do połowy kwietnia?" odpowiedź "tak" zaznaczyło 41 proc., "być może" wybrało 49,2 proc., a odpowiedź "nie" - 9,8 proc..

Książka Na Telefon: na pomoc księgarniomPomóc ma akcja Książka Na Telefon. Jeśli planujemy zakup literatury w najbliższych dniach, wybierzmy lokalne księgarnie, które pracują teraz online. Należy wybrać księgarnię z tej listy i skontaktować się z nią e-mailowo, telefonicznie lub przez media społecznościowe. Można zapytać o tytuł, którego szukamy, lub poprosić księgarzy o rekomendacje (jeśli to możliwe, wyślą zdjęcia regałów lub transmisję live z księgarni).

Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju i podlegają zaleceniom zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Recenzje książek z Trójmiasta - popularny cykl- Łączymy księgarnię z kawiarnią w jednym miejscu, jednak w czasach pandemii nie możemy działać - mówi Malwina Antczak ze Sztuki Wyboru w Gdańsku. - Działamy cały czas stacjonarnie i nie byliśmy w stanie uruchomić nagle swojej księgarni internetowej, umieścić tam zdjęcia wszystkich książek i umożliwić zakupy. Udostępniamy więc na swoim profilu zestawy książkowe. Nasi czytelnicy chętnie kupują kilka książek naraz, często proszą, aby polecić coś ciekawego lub na prezent. Przy większych zamówieniach są też rabaty. Do czytelników mieszkających w Trójmieście postanowiłam jeździć na rowerze, ponieważ to zdrowy środek poruszania się po mieście. Sama dowożę książki do domów, na terenie Gdańska i Sopotu, a czasem nawet do Gdyni.

Nie tylko książkiChociaż księgarze są wdzięczni za każdą formę pomocy, ich sytuacja jest złożona.

- Cieszymy się, że taka akcja powstała, ale mam obawy, że to nie wystarczy - mówi Szymon Świtajski z księgarni Smak Słowa w Sopocie. - My jesteśmy księgarnią stacjonarną i takie miejsca istnieją po to, żeby można było przyjść, obejrzeć, obcować z tą książką, porozmawiać, poradzić się. Handel internetowy nigdy tego nie zastąpi. My jesteśmy elementem całego "obiegu" literatury. Ta akcja to tylko taka "kroplówka", która ma pomóc utrzymać nas przy życiu, ale to nie zastępuje normalnego ruchu w księgarni. My oczywiście robimy wszystko, co możemy. Czytelnicy dzwonią, zamawiają, a my książki dostarczamy, jednak to nie jest to samo.
Właściciel księgarni Ambelucja potwierdza trudną sytuację na rynku.

- Zamówienia się pojawiają, czasem ktoś dzwoni, ale niestety jest to wciąż tylko garstka - mówi Sebastian Szymkowiak, właściciel księgarni Ambelucja w Sopocie. - Mamy teraz działalność online, wysyłamy książki na całą Polskę, właściwie na cały świat, ale nadal jesteśmy jednak małą, kameralną księgarnią. Nasza sytuacja to jest problem złożony. To nie pandemia doprowadziła w ostatnich tygodniach do takiego stanu. Chodzi o to, jak został zepsuty rynek książki przez wielkich potentatów, którzy walczą ceną. Proponując najniższą cenę na rynku, zupełnie go degradują. Począwszy od sytuacji autora, przez sam zawód księgarza i samą rolę literatury.

Niska cena kontra jakośćJak mówi Szymkowiak, proces rozpoczął się kilkanaście lat temu, gdy jedna z sieci księgarni zaczęła obniżać ceny książek.

- Czegoś takiego nigdy nie było i nie powinno się stać - mówi księgarz. - Proponowanie ceny hurtowej detalicznemu odbiorcy jest niedopuszczalne. Gdyby nie było takiej sytuacji z cenami książek, do której doprowadziło kilku dużych graczy, miałbym teraz dużo pracy. Księgarnie są po to, żeby do nich przychodzić, są też miejscem wymiany informacji. Ja jestem źródłem informacji, ale również mój klient informuje mnie, co się czyta, co powinienem mieć na półkach. To działa jak żywy organizm. Jeżeli tej wymiany nie ma, ponieważ klient kupi książkę taniej w internecie, oferta samych księgarni ubożeje.
- Te procesy są bardzo głęboko zakorzenione - mówi Szymkowiak. - Nastąpiły już zmiany na poziomie tkanki społecznej. Czytelnictwo obecnie polega na kupieniu czegoś taniej. Niestety albo mówimy o pieniądzach, albo mówimy o książkach. Książka została sprowadzona do roli zwykłego produktu. Utraciła swoją kulturotwórczą funkcję, a to się odbija na jakości.

Opinie (46) 2 zablokowane

 • "Proponowanie ceny hurtowej detalicznemu odbiorcy jest niedopuszczalne. (...) Książka została sprowadzona do roli zwykłego produktu." - Co za brednie. Książka jest produktem, więc to logiczne że klienci szukają najniżej ceny. A co do funkcji kulturoznawczej, to chyba odpowiada za to treść, nie cena, prawda?

  • 35 2

 • Co za durna akcja. Odpalam stronę, znajduje pierwszą z brzegu księgarnię z Gdyni. I co widzę? Wysyłka kurierem od 8 do 25 zł. Śmiech na sali. To kurierem to mogę zamówić nie lokalnie, a tam, gdzie lubię i gdzie jest najtaniej. Książka na telefon powinna polegać na tym, że dzwonie do ksiegarni i oni mi tą ksiażkę dowożą. Ja wspieram ich, oni wieczorem tego samego dnia są u mnie.

  • 28 2

 • Współczuje im, ale nie wróżę świetlanej przyszłości

  Jaka jest nowość w tej usłudze? Lepiej i wygodniej zamówić z już działających księgarni internetowych z przejrzystymi listami produktów, łatwym procesem płatności i dostawą do automatów pocztowych. Przykro mi, ale takie nowości to jak chwalenie się że sklep odzieżowy wprowadził możliwość wysyłki towaru.

  • 19 2

 • Już nie pamiętam kiedy kupiłam ostatnio książkę w stacjonarnej księgarni. W księgarniach internetowych można znaleźć ceny o połowę niższe. Do tych, co będą zaraz płakać, że przeze mnie stacjonarne księgarnie upadną - jeśli upadną, to widocznie nie są już potrzebne. Świat się zmienia, handel przenosi się do internetu.

  • 37 2

 • super inicjatywa.

  Jestem ambitną 29 letnią pracownicą korpo. Jestem niezależna i mam kota. Regularnie czytam, i wstawiam fotki na insta mając książki w reku. Z tego rozwiazania ksiązki na telefon na pewno skorzystam. Lubię czytać w wolnym czasie ambitne książki typu 365 dni, 50 twarzy greja oraz Pilot i ja. Natomiast od dawna szukam pewnej pozycji i nigdzie nie moge znależć;( "Ogórek z Lidla i ja, samouczek... ;)

  • 15 12

 • a biblioteka zamknięta na głucho i nic sie nie wypożyczy bo między kartkami w każdej książce wirus siedzi

  • 19 3

 • Ambelucja

  Wielki Szacun dla Pana Sebastiana, jestesmy z dziecmi stalymi kientami, a dlaczego?, bo oferta jest o wiele bogatsza niz w sieciowkach, same perelki i smaczki. Ksiazke moge obejrzec, zapoznac sie z trescia, dopytac o oferte. Na Interenecie sie siwat nie konczy.

  • 7 8

 • Wszystkie tytuły wziąłeś z gazetek promocyjnych dyskontów. Twoja błyskotliwość jest na ich poziomie.

  • 2 5

 • Jeżeli kupujesz książkę tylko dlatego, że tłuszcza ją czyta, to rzeczywiście, księgarni nie potrzebujesz.

  Jest jednak rzesza ludzie, którzy korzystają z rekomendacji ludzi oczytanych, które często takie księgarnie prowadzą. Tam mogą znaleźć książkę "skrojoną na miarę" dla siebie.

  • 5 15

 • Serio. Jesteś w stanie zadzwonić do odzieżowego sklepu, żeby ci doradzili w czym będziesz dobrze wyglądał(a)?

  Który to sklep?

  • 0 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28

lipca

XXIII Gdański Festiwal Cari... Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

01

sierpnia

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Morena

07

sierpnia

BrassWoodFest - L.U.C, Sars... Sopot, Opera Leśna

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Yach Paszkiewicz był znanym twórcą: