Wiadomości

Kultura otwarta. Czy mieszkańcy Trójmiasta ruszyli do kin i teatrów?

Otwarcie kultury:

Po wielu tygodniach wyczekiwania i dostępu jedynie do transmisji online, 12 lutego nastąpiło oficjalne otwarcie sfery kultury w kraju. Wiele instytucji już pierwszego dnia ruszyło ze swoim repertuarem. My postanowiliśmy sprawdzić, czy tego dnia mieszkańcy chętnie odwiedzali kina i teatry.Wydarzenia zapowiadamy w kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy piątek o godz. 10

Czy masz zamiar udać się do kina lub teatru w najbliższym czasie?

tak i to nie raz 24%
tak, mam taki plan 18%
raczej tak 8%
nie, raczej jeszcze poczekam 35%
nie, to nie dla mnie 15%
zakończona Łącznie głosów: 831
Po dość długim wyczekiwaniu kultura dostała od rządu tzw. "zielone światło", dzięki czemu widzowie mogli na żywo obejrzeć spektakle, koncerty czy filmy. Co prawda, rząd otworzył kina, teatry, filharmonie i opery na razie warunkowo, na dwa tygodnie, ale już pierwszego dnia widać było, że głód kultury w narodzie jest spory.

Moment oficjalnej inauguracji działalności po lockdownie, zarówno dla pracowników, jak i dla widzów był ekscytujący, tym bardziej, że decyzja rządu dla większości instytucji była zaskoczeniem. Dotyczy to zwłaszcza dużych multipleksów, które nie zdążyły przygotować repertuaru lub też świadomie czekają na rozwój sytuacji, gdyż otwarcie na dwa tygodnie po prostu im się nie opłaca.

Teatry, mniejsze kina nie miały natomiast problemów z ofertą dla widzów. Ci z kolei odwdzięczyli się wysoką frekwencją, a widownie w większości przypadków były zajęte do ostatniego możliwego miejsca. Przypomnijmy, rozporządzenie mówi, że na widowni może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc.

Filharmonia BałtyckaFilharmonia Bałtycka pierwszego dnia po otwarciu wypełniła się muzyką Mozarta, a na widowni zajęte zostały "możliwie" wszystkie miejsca.

Czytaj więcej: Orkiestra PFB znów zagrała dla "możliwie" pełnej widowni

Opera BałtyckaOpera Bałtycka 12 lutego wystawiła "Fidelio" L. van Beethovena w wersji koncertowej. Wydarzenie pierwotnie miało być dostępne jedynie online. Jednak decyzja premiera zmieniła te plany i ostatecznie wydarzenie odbyło się na żywo.

Meloman na kwarantannie. Jak epidemia wpłynie na zmianę naszych upodobań?Teatr Muzyczny w GdyniW pierwszy dzień otwarcia kultury, Teatr Muzyczny w Gdyni zaprezentował widzom spektakl Avenue Q na Dużej Scenie. Widownia teatru tego dnia wypełniła się możliwie maksymalnie, zachowując jednak 50 proc. miejsc. Wiele osób, z  którymi rozmawialiśmy, podkreślało, że tuż po ogłoszeniu informacji o możliwości powrotu "żywej kultury", zakupiło nie jeden, a kilka biletów na najbliższe wydarzenia.

Zobacz też: Kortez zagra na Dzień Kobiet w Teatrze Muzycznym

Kina studyjne również otwarteNie tylko Filharmonia, Opera i teatry wznowiły swoją działalność. Również kina studyjne znowu zaczęły wyświetlać filmy. Repertuar jest bardzo szeroki, jednak bilety rozchodzą się w szybkim tempie, dlatego wizytę należy zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Ruszają kina w Trójmieście. Na razie studyjne, bez multipleksówPierwszy dzień otwarcia, był dla wielu powrotem do częściowej "normalności". W nadchodzących dniach będziemy mieli okazję udać się również do innych miejsc, m.in. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy Teatru Miejskiego w Gdyni. Najbliższe dwa tygodnie będą bardzo bogate w spektakle premierowe.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (70)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

28

lipca

Wystawa Pająków Gdańsk, ARANEUS

01

sierpnia

Letnie Brzmienia: Jazz Band... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

08

sierpnia

Letnie Brzmienia: Miuosh Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Gdański Archipelag Kultury do 2007 r. nosił nazwę: