• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

LP, Sanah, Riverside, Peja i inni - wrzesień bogaty w ciekawe koncerty

Patryk Gochniewski
31 sierpnia 2022, godz. 11:50 

Wrzesień to taki dziwny miesiąc. Niby jeszcze lato, ale już też jesień. I im bardziej jest letni, tym bardziej nie możemy później przyzwyczaić się do słoty i chłodu. Na szczęście jesień jest zawsze bardzo bogata koncertowo. W tym roku nie jest inaczej - przełom pór roku oferuje naprawdę spory wybór wydarzeń dla każdego. Od elektroniki, przez metal i pop, kończąc na rapie.Pop, rock, jazz - najbliższe koncerty w TrójmieścieNajciekawszy koncert września to:

Metrik | 2 września | PlantyTom Mundell, który ukrywa się pod pseudonimem Metrik, to londyński producent muzyki drum and bass. Na scenie działa już 15 lat i jest jedną z najważniejszych postaci w świecie szeroko pojętej elektroniki. Niemal od samego początku został uznany za nową nadzieję gatunku, a jego akcje wzrosły jeszcze bardziej, gdy pod swoje skrzydła wzięła go słynna wytwórnia Hospital Records. Występuje na największych imprezach świata, tym bardziej miło będzie go zobaczyć w kameralnej przestrzeni Plantów za Halą Olivia. Jeśli pogoda dopisze, będzie to jedno z najciekawszych tanecznych wydarzeń końca lata.

Sanah | 3 września | Opera LeśnaJej popularność wciąż rośnie. Sanah sukcesywnie wyprzedaje największe polskie areny i króluje na listach przebojów. Młoda królowa polskiego popu. Zostawiła w tyle wszystkie dawne divy, które musiały uznać wyższość świeżej krwi. Wielu drażni jej maniera wokalna, ale też trzeba zauważyć, że Sanah ma zdecydowanie najlepiej postawiony głos wśród wszystkich nowych wokalistek. No i też tworzy muzykę, która poziomem przewyższa całą popową papkę. To żeńska odpowiedź na Dawida Podsiadłę i całą resztę męskiej świty, która zawładnęła polską sceną kilka sezonów temu.

Imperial Triumphant | 5 września | Drizzly GrizzlyAmerykańska maskarada powraca do Gdańska. Po świetnie przyjętym koncercie na tegorocznym Mystic Festival Imperial Triumphant zagrają trzy koncerty w Polsce. W tym w Drizzly Grizzly. Formacja przyjedzie promować swój najnowszy, wydany w lipcu album "Spirit of Ecstasy". Ta płyta jest kontynuacją niezwykle oryginalnej muzycznej drogi, jaką obrała sobie trójka zamaskowanych mnichów. W swojej twórczości łączą brutalność death metalu z jazzową improwizacją i sporą dozą psychodelii. Jest to obecnie jeden z najciekawszych projektów metalowych na rynku. Warto zobaczyć.

Urodziny Sopotu | 11 września | Opera LeśnaTrzeba przyznać, że Sopot dość hucznie i na poziomie będzie świętował swoje urodziny. Na scenie pojawi się interesujący zestaw wykonawców, którzy stanowią o sile dawnej i nowej polskiej muzyki. Nosowska, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Miuosh, Kev Fox, Laboratorium Pieśni oraz lokalny akcent, czyli Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Do tego wszystkiego dochodzi Smolik, który jednocześnie jest dyrektorem artystycznym całego przedsięwzięcia. Ciekawe, czy ten koncert będzie wyłącznie zestawem osobnych krótkich występów poszczególnych artystów, czy też będą niespodzianki w postaci wspólnych wykonań. Wszystko wyjaśni się już 11 września.

Król | 16 września | GTSCzy ktoś pamięta taki projekt jak UL/KR? Domyślam się, że niewielu, a 10 lat temu ich debiut był powiewem świeżości na polskim rynku. Trochę ambientu, trochę indie, trochę elektroniki, trochę popu. Niezwykle nastrojowe połączenie. I z tego zespołu wyłonił się niedługo później Błażej Król. Człowiek, który na scenie zamienia się w wulkan energii, mimo że jego muzyka nie zawsze tą energią stoi. Jeden z najważniejszych wykonawców młodego pokolenia, regularnie doceniany przez krytyków oraz branżę, ale też publiczność. Król w Gdańsku zaprezentuje - po raz ostatni na żywo - materiał z płyty "Dziękuję", jednak nie powinno też zabraknąć wcześniejszych kompozycji.

LP | 16 września | Stary ManeżWiele osób zapewne trzyma kciuki, żeby ten koncert w końcu się odbył. Kilkukrotnie przekładany tym razem jednak powinien dojść do skutku. Nic nie zapowiada kolejnej zmiany terminu. LP to przykład artystki, która świetnie wykorzystała to, jak jedna piosenka potrafi wybić na piedestał. "Lost on You" śpiewał cały świat, a LP nie popełniła błędów Gotye, tylko sukcesywnie umacniała swoją pozycję na rynku muzyki około popowej. Dziś to niekwestionowana gwiazda, ściągająca tłumy pod festiwalowe sceny. Wokalistka przyjeżdża do Polski promować swój najnowszy album "Churches", którego premiera datowana jest na październik. Nie oznacza to jednak, że w Starym Maneżu nie zabrzmią największe hity.

Peja | 17 września | Podwórko.art"Czy aż tak cię to boli, że Rychu Peja ma szansę dziś uczciwie zarobić?" - ależ to był hit. Całe podwórka to nuciły. I wiele innych przebojów projektu Slums Attack. To byli jedni z prekursorów i twórców polskiego rapu. Dziś takie składy już nie powstają. Tym przyjemniej będzie zobaczyć weteranów sceny w gdyńskim Uchu. Rychu w Gdyni zagra zapewne przekrojowy materiał, ale nie będzie też dziwiło, jeśli skupi się na materiale z ostatniej płyty, która jest powrotem do klimatu lat 90. i kontynuacją tamtych historii.

Riverside | 22 września | Gdynia ArenaZawsze mnie zastanawiało, dlaczego Riverside wrzucono do metalowego worka. Owszem, wykorzystują oni rozwiązania typowe dla metalu, ale tworzą muzykę dużo bardziej zróżnicowaną. Ich kompozycje to brzmieniowe pejzaże, które czasem przypominają bardziej psychodeliczny rock lat 70. niż klasykę ciężkiego grania. Riverside od 20 lat zachwyca publiczność na całym świecie, grając koncerty, które są niczym opowieść. Kapitalny nastrój, budowanie klimatu - zespół świetnie sprawdziłby się jako twórcy ścieżek dźwiękowych do filmów czy rozbudowanych gier. Ten jubileuszowy koncert po prostu trzeba zobaczyć. Tu nie ma fajerwerków i pirotechniki. Jest za to mnóstwo jakości, która stanowi największą atrakcję ich występów.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nigel Kennedy

200 - 270 zł
Kup bilet
jazz

66.MFMO w Oliwie - Stefan Kagl

32 zł
muzyka poważna

Restaurant Week & Breakfast Week

69 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal Narracje odbywa się: