Lalki Barbie jak żywe

Prototyp książki jest już gotowy.
Prototyp książki jest już gotowy. fot. Izabella Kwella

Ślub lalek Barbie, wizyta nad Motławą i w innych charakterystycznych miejscach Trójmiasta. Dzięki swojej pasji i magii fotografii, od 5 lat zabiera obserwujących w bajkową rzeczywistość. Izabela Kwella wraz z siostrą bliźniaczką, Justyną, chcą teraz uchylić rąbka tajemnicy i pokazać innym, jak samodzielnie można stworzyć podobne zdjęcia. Aby zebrać fundusze na wydanie książki o fotografii lalek, uruchomiły projekt na portalu Kickstarter. Zebrano już prawie 40 z potrzebnych 45 tys. złotych, a do końca zbiórki pozostały nieco ponad 2 tygodnie.Czy podobają ci się prace Izabelli?

tak, bardzo, chciał(a)bym spróbować robić coś podobnego 19%
tak, ale nie kusi mnie, żeby próbować samodzielnie 27%
nie za bardzo 15%
nie, kompletnie nie mój obszar zainteresowań 39%
zakończona Łącznie głosów: 215
Wszystko zaczęło się od lalki Barbie, którą Izabela Kwella dostała w prezencie w 2016 roku. Po tym, gdy dla zabawy zrobiła jej kilka aranżowanych zdjęć w plenerze, odzew przerósł jej oczekiwania.

Dziś gdańszczanka, wraz z siostrą Justyną Kowalewską, nie tylko prezentują swoje bajkowe fotografie z udziałem lalek Barbie w Internecie i na wystawach w galeriach sztuki, lecz także uczą innych, jak zrobić profesjonalne zdjęcia lalkom. Ich profil na Instagramie @bella_belladoll śledzi obecnie ponad 105 tys. użytkowników.

Filcowe myszy wnoszą element bajki do codziennego życiaIzabella Kwella, z wykształcenia architektka, zajmuje się fotografią lalek od 2016 roku.
Izabella Kwella, z wykształcenia architektka, zajmuje się fotografią lalek od 2016 roku. fot. archiwum prywatne I. Kwelli

Lalki, które jechały na ślubJak przyznaje sama artystka, gdy zaczynała fotografować swoje Barbie i publikować ich zdjęcia w Internecie, nie zdawała sobie sprawy, że ludzie na całym świecie dzielą to samo hobby. Społeczność fotografów lalek brała czynny udział w projekcie ślubnym lalek Kwelli. Artyści projektowali ubrania dla lalkowych nowożeńców, Iness i Dereka, a nawet publikowali relacje ze swoimi historiami, np. o tym, jak ich lalki podróżowały na ślub lalek Izabelli.


Jak one to robią?Ujęcia publikowane przez Izabelę i Justynę robią wrażenie zarówno na osobach, które zajmują się profesjonalną fotografią, jak i tych, którzy nie mają z tym nic wspólnego, a "jedynie" podziwiają tę twórczość. Obserwujących nurtuje wiele pytań. Poza najpopularniejszym - jak one to robią, że lalki stoją w miejscu? - pojawia się wiele innych: o oświetlenie, akcesoria używane do robienia zdjęć czy o postprodukcję.

Na te i wiele innych pytań autorki postanowiły odpowiedzieć w formie publikacji książkowej "Doll Photography". Prototyp książki jest już gotowy, jednak na wydanie potrzeba dodatkowych funduszy.

- Kampania ruszyła w czwartek 2 września i odniosła całkiem duży sukces - mówi Izabela Kwella. - W pierwszą dobę udało nam się uzbierać 50% zakładanej kwoty. Są duże szanse powodzenia, biorąc pod uwagę, że cała kampania będzie trwała do 2 października.

Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż w GdańskuFilm do kampanii został nakręcony w malowniczym centrum Gdańska z widokiem na Motławę i Żurawia. Również w książce znajduje się wiele zdjęć wykonanych w Trójmieście.


Dołącz do zbiórki funduszyAby dołączyć do zbiórki pieniędzy na wydanie książki, wystarczy wejść na stronę akcji na Kickstarter i kilkoma kliknięciami dorzucić swoją cegiełkę. Celem jest zebranie 45 tys. zł (10 tys. euro), a zebrano już prawie 40 tys. Osoby dokładające się konkretnymi kwotami zdobywają nagrody opisane na stronie projektu.

Izabela Kwella jest pomysłodawczynią cyklicznej akcji #Monday4dolls, która zrzesza miłośników fotografii lalek na Instagramie oraz współprowadzącą międzynarodowego projektu "wędrujących dżinsów" lalek Barbie. Fotografie polskiej artystki były pokazywane na wystawach w Szanghaju, a w październiku 2020 roku wystawę jej prac zorganizowała również Riviera Sztuki w Gdyni.

Opinie (58) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Kiedyś w telewizji na jakimś programie informacyjnym widziałem takie przerywniki "no comment"

  Tam pasuje ta treść.

  • 29 7

 • Na podstawie tych kilku zdjęć trudno jest stwierdzić, że to coś fajnego. Jest wręcz tak 'meh'. Pewnie więcej zdjęć zrobiłoby większe wrażenie :)

  • 23 7

 • mało wnoszące

  • 32 4

 • Jak słyszę kickstarter, startup, inkubator.

  To mnie wstrzącha.

  • 45 6

 • Czy dobrze zrozumiałm-zbierają na napisanie książki jak robić zdjecia lalkom?

  • 36 1

 • Prawie ;) na wydanie

  • 15 0

 • Pewnie że lepiej leżeć na kanapie przed tv i narzekać że nic się nie dzieje

  Dziewczyny mają jakąś pasję, a ludzie rzucają w nie pieniędzmi. Ciebie może wstrząchać, one zarobią na swoim hobby.

  • 5 19

 • twoje poważne hobby to picie piwa i oglądanie meczyku? he he

  • 2 16

 • Polecam film: Witajcie w Marwen.

  • 5 0

 • Tak nie wolno!

  W taki sposób można zarabiać tylko kopiąc piłkę!

  • 11 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto nigdy nie wystąpił w Trójmieście?