• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Legendarny twórca V jak Vendetta zagości w Gdańsku na Bałtyckim Festiwalu Komiksu

Borys Kossakowski
27 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Postać V - anonimowego buntownika, bohatera "V jak Vendetta". Grafika wzorowana na komiksie Davida Lloyda. Postać V - anonimowego buntownika, bohatera "V jak Vendetta". Grafika wzorowana na komiksie Davida Lloyda.

Rysownik David Lloyd, autor słynnego komiksu "V jak Vendetta" będzie gościem VI Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. W programie znajdziemy spotkania autorskie, panele tematyczne, wystawy oraz warsztaty dla adeptów sztuki komiksowej. Impreza rozpocznie się w piątek o godz. 19:30 i potrwa w Bibliotece Manhattan zobacz na mapie Gdańska do niedzielnego popołudnia. Wstęp wolny.



Fragment komiksu Marty Zabłockiej "Znamy się tylko z widzenia". Spotkanie z autorką w sobotę o godz. 11. Fragment komiksu Marty Zabłockiej "Znamy się tylko z widzenia". Spotkanie z autorką w sobotę o godz. 11.

Komiksy to:

Wiele osób nadal utożsamia komiks z opowieściami o superbohaterach: Supermanie i Batmanie. Trudno znaleźć też takich, którzy nie znają Tytusa, Asteriksa, Kajka i Kokosza czy Kaczora Donalda. Ale sztuka komiksowa to nie tylko rozrywka, ale też zaangażowana społecznie, mówiąca o ważnych rzeczach gałąź popkultury. Nie bez kozery "Maus" Arta Spiegelmana został uhonorowany w 1992 roku nagrodą Pulitzera.

- Komiks superbohaterski to tylko ułamek ogromnej całości - mówi Radosław Bolalek, organizator Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. - Na przykład "V jak Vendetta" jest komiksem ważniejszym dla sztuki komiksowej niż na przykład Superman. Superman, Batman, Spider-man to wszystko pulpa, serialowe czytadła. A są przykłady rozwiniętych powieści graficznych, które wykraczają tematyką daleko poza czystą rozrywkę.

Komiks "V jak Vendetta" (scenariusz: Alan Moore, rysunki David Lloyd) powstał w latach osiemdziesiątych i ukazuje ponurą, futurystyczną wizję totalitarnej Wielkiej Brytanii. Jego bohaterem jest anonimowy anarchista o pseudonimie V, noszący charakterystyczną białą maskę. Maska ta przedostała się do masowej świadomości m.in. dzięki ekranizacji komiksu autorstwa braci Wachowskich. Dzisiaj używają jej protestujący na całym świecie. Spotkanie z Davidem Lloydem odbędzie się w Bibliotece Manhattan w sobotę o godz. 12. Rysownik zaprezentuje swój internetowy magazyn komiksowy "Aces Weekly".

Podczas festiwalu będzie można spotkać się także z lokalnymi autorami, m.in. Januarym Misiakiem, który zaprezentuje pracę swoich podopiecznych z Sopockiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej (sobota, godz. 9) czy Agnieszką Szczepaniak, autorką cyklu "PaplaLala", który możecie śledzić na łamach naszego portalu (niedziela, godz. 14).

- Trójmiasto jest niezwykle mocnym okręgiem - przekonuje Bolalek. - Mamy sporo twórców, takich jak Mateusz Skutnik, Marek Lachowicz, Igor Wolski, Jakub Babczyński czy Łukasz Poller, który ostatnio się do nas sprowadził. Mamy też dużo inicjatyw lokalnych, takich jak gdańska Pracownia Komiksowa. Warto też przypomnieć, że "Rewolucje" Mateusza Skutnika zainspirowały Tomasza Bagińskiego do nakręcenia filmu animowanego "Kinematograf". W internecie znany też jest Człowiek Paroovka Marka Lachowicza. Mamy się czym pochwalić.

Igor Wolski poprowadzi w sobotę o godz. 15 warsztaty pt. "Jak zakomponować tło w kadrze?", a dwie godziny później Łukasz Poller zajmie się tematem "Komiks fabularnie - warsztaty wyobraźni". Na festiwalu nie mogłoby zabraknąć jednego z najbardziej zasłużonych w tym temacie, literaturoznawcy Uniwersytetu Gdańskiego dr. Jerzego Szyłaka, który opowie o różnicach między komiksem a powieścią graficzną.

- W Gdańsku nie było imprezy komiksowej o randze ogólnopolskiej - podsumowuje Bolalek. - A nam się udało. Nie było też imprez, na które przyjeżdżają goście z zagranicy. A my zapraszamy twórców legendarnych. Dzięki internetowi komiks ma kolejne możliwości, jakimi są cyfrowe dystrybucje. Dzięki temu sztuka ta może się rozwijać. Tak samo chcemy rozwijać się i my. Marzy nam się stworzenie imprezy ogólnoeuropejskiej, z programem dwujęzycznym, na którą przyjeżdżaliby uczestnicy z całej Europy.

Wydarzenia

Bałtycki Festiwal Komiksu

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

  • do pięt nie dorasta naszym rodzimym twórcom - takie jest moje zdanie (1)

    a że słynny to tylko kwestia promocji, której naszym brakowało

    • 13 17

    • tak napewno nie dorasta do pięt papli

      i jej durnych komików na poziomie pudelka.

      • 10 2

  • ennis i dillon - najlepszy duet komiksiarzy jak dla mnie Hellblazer i Preacher - miażdżą !

    • 3 5

  • Vendetta niewiele juz brakuje by ludzie na ulice wyszli (2)

    • 21 8

    • jeszcze trochę wesoły donaldek (1)

      zadłuży państwo, potem zwinie manatki i zostawi ludzi z olbrzymim długiem narodowym. Każdy polak rocznie spłaca 3.5 ty zł samych tylko odsetek za dług narodowy. Wystarczy sprawdzić jaki dług był 8 lat temu a jaki jest teraz. Ludzie jednak to matoły i głosują na polityków, którzy lepiej się sprzedają w TV zamiast takich co będą dobrze rządzić.

      • 11 4

      • ja myślę że nie ma takich polityków, którzy będą dobrze rządzić

        a większość z nas głosuje nogami i na "wybory" nie chodzi. Skutek jest taki, że władza nie ma poparcia w społeczeństwie, bo jak się policzy dobrze, to wychodzi na to, że partia rządząca ma poparcie góra 20% Polaków, czyli co piątego.

        Ludzie powinni się rządzić sami, a polityków powinno się pogonić.

        • 2 1

  • Thorgal, Szninkiel to było to. (1)

    • 22 0

    • zresztą pół-polski, bo Rosiński był autorem ( i van H.)

      • 0 1

  • Nowy Likwidator w sprzedaży! Tym razem na wojnie domowej w Hiszpanii

    Zapraszamy do lektury nowej odsłony kultowego już komiksu Likwidator znanego rysownika Ryszarda Dąbrowskiego!

    Tym razem bohater przenosi się w czasie do ogarniętej wojną domową Hiszpanii 1936 roku. Likwidator przyłącza się do kolumny anarchistów jadących na front i swoim starym zwyczajem urządza radosną masakrę - tym razem skierowaną w oddziały faszystowskie generała Franco. Nie oszczędza też komunistów i księży oraz walczy ze strasznym demonem Jezulogiem, odpowiedzialnym za religijny fanatyzm.

    W jednym z epizodów spotyka nawet Georga Orwella, rzeczywistego uczestnika tamtych wydarzeń.

    Komiks wydany przed Oficynę Wydawniczą Bractwo Trojka we współpracy z Federacją Anarchistyczną, opatrzony wstępem historycznym ze zdjęciami archiwalnymi.

    Zakup komiksu wspiera rozwój inicjatyw anarchistycznych.

    • 5 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką bajką inspirowany jest plac zabaw "Gród Milusia" znajdujący się w Sopocie w Parku Południowym?