• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Limerencja, czyli miłosna obsesja. Na co uważać?

Mateusz Groen
11 lipca 2024, godz. 15:00 
Opinie (44)
Ludzie pragną bliskości - to naturalna rzecz, ale czasem to pragnienie zaczyna dominować w ich życiu. Ludzie pragną bliskości - to naturalna rzecz, ale czasem to pragnienie zaczyna dominować w ich życiu.

Czasem trudno jest nam się wymiksować z relacji, która jest dla nas niekorzystna, a jednak wręcz obsesyjny pociąg do drugiej osoby trwa. Może zamiast zakochania doświadczasz obsesji romantycznej, która może być mylona z prawdziwą miłością. Czym jest limerencja i dlaczego warto o niej wiedzieć?



IMPREZY I WYDARZENIA Może znajdziesz tu pomysł na randkę?

sie 23
Marc Rebillet
Kup bilet
Koncert dla mieszkańców Sopotu
wrz 8
Koncert dla mieszkańców Sopotu
Kup bilet


Jednostronne zakochanie czy obsesja?



Czy wróciłe(a)eś kiedyś do eks?

Większość z nas chociaż raz doświadczyła jednostronnego zakochania, które mogło boleć. Mało osób jednak wie, że mylimy często dwa terminy, jakimi są zakochanie i limerencja. Podobne do siebie, jednak nie jednoznaczne, a rozróżnienie ich jest kluczowe, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Termin "limerencja" do świata nauki wprowadziła psycholog Dorotha Tennov w latach 70. XX wieku. Ma opisywać zintensyfikowane, wręcz obsesyjne uczucie do drugiej osoby, które może trwać tygodniami, a nawet latami. Limerencja wywołuje m.in. nieustanne myśli o danej osobie, które wprowadzają w stan euforii, a przy jej braku smutek i dojmującą tęsknotę. Podobne do zakochania? Teoretycznie tak, ale w praktyce bywa różnie.



Zakochanie jest związane ze wzajemnym związkiem emocjonalnym, który często prowadzi do poczucia partnerstwa, zaufania i osobistego rozwoju oraz poczuciem emocjonalnego spełnienia. Natomiast limerencja, choć często związana z intensywnymi emocjami i pragnieniem wzajemności, zazwyczaj nie posiada tej fundamentalnej bazy zaufania, odwzajemnienia i emocjonalnej więzi, która jest charakterystyczna dla prawdziwej miłości.

Mieszkają z rodzicami przez lata. Kim są gniazdownicy? Mieszkają z rodzicami przez lata. Kim są gniazdownicy?

Limerencja mylona jest z miłością Limerencja mylona jest z miłością
- Limerencją nazywamy romantyczną obsesję na punkcie drugiej osoby. Może obejmować zarówno idealizację tej osoby, fantazjowanie na jej temat czy np. wahania nastroju, w zależności od tego, w jaki sposób zachowuje się obiekt uczuć, a także silne pragnienia odwzajemnienia miłości. W przeciwieństwie do limerencji zakochanie obejmuje przede wszystkim obustronność. Jest to relacja oparta na zaufaniu, wsparciu i charakteryzują ją bardziej stabilne uczucia oraz głębsza więź emocjonalna. Limerencja niesie za sobą szereg wyzwań dla zdrowia psychicznego - mówi dr Agata Rudnik, dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG. I dodaje:

- Ciągłe i obsesyjne myślenie o drugiej osobie prowadzi do stresu i wypalenia emocjonalnego. Dodatkowo może wiązać się z izolacją społeczną i wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie, powodując problemy ze snem, koncentracją czy apetytem. Silne pragnienie odwzajemnienia uczuć może za to prowadzić do trudnych doświadczeń wywołanych odrzuceniem.

Obsesja na punkcie drugiej osoby



Osoby doświadczające limerencji mogą odczuwać smutek i tęsknotę (fot. Ilustracyjne) Osoby doświadczające limerencji mogą odczuwać smutek i tęsknotę (fot. Ilustracyjne)
- Nie będę ukrywał, że mogę chyba tego doświadczać. Jestem po rocznym związku, który był bardzo burzliwy. Ciągle się rozstawaliśmy. Był on absolutnie jednostronny, chociaż wydawało mi się to zupełnie inne na samym początku. Chociaż mówię, że nigdy już nie wrócę do eks, to jak tylko się nadarzy taka okazja, to wracamy do siebie... w mniejszym lub większym stopniu. Czy umiem to przerwać? Nie. Dalej czuję pociąg - mówi Marcel.


- Nie wiem, czym jest limerencja, ale od prawie ośmiu miesięcy od rozstania nadal nie potrafię przestać myśleć o moim byłym chłopaku. Sama zakończyłam moim zdaniem toksyczny związek, w którym nieustannie się rozstawaliśmy i wracaliśmy do siebie. Mimo że teraz jestem z kimś innym i jest to ktoś, kto daje mi szczęście i dba o mnie, to nie mogę uwolnić się od obsesji na punkcie mojego byłego. Najbardziej przyciąga mnie do niego jego fizyczność. Mimo bycia w relacji tęsknię za nim i czuję smutek. Wiem, że tamten związek nie miał racji bytu i przynosił mi więcej krzywdy niż radości, ale wciąż odczuwam jego brak. Jest to coraz słabsze, ale widzę, że jeszcze to jakoś we mnie siedzi. Jestem w terapii, bez tego by było ciężko - mówi Ania.
Limerencja to też pragnienie bycia pożądanym, więc wpływa zarówno na nasze ciało, jak i emocje. Skupienie uwagi na tym, czy obiekt naszego pożądania odwzajemnia uczucia, a nie na faktycznym zakochaniu się, sprawia, że doświadczenie to jest zazwyczaj jednostronne.

- Stan limerencji jest naturalnym, choć trudnym stanem emocjonalnym. Wyjście z niego wymaga przede wszystkim pracy nad sobą i nad realistycznym postrzeganiem obiektu uczuć, rozwijania umiejętności regulacji emocji oraz obsesyjnych myśli. Sprawdzi się tu skupienie na zainteresowaniach i celach życiowych. Z pomocą może przyjść profesjonalne wsparcie psychologiczne - dodaje dr Agata Rudnik, dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG.
Obsesja niestety często pociąga za sobą fiksację na punkcie "ukochanej" osoby bez wzajemności i obustronnego zainteresowania. Może wiązać się z niezdrowym i jednostronnym zaabsorbowaniem osobą, często prowadząc do uczucia niepokoju, zaborczości i lekceważenia autonomii i dobrego samopoczucia drugiej osoby. Obsesyjne myśli i zachowania mogą stać się przytłaczające, utrudniając funkcjonowanie i utrzymanie zdrowych relacji oraz możliwość otwarcia się na coś nowego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Marc Rebillet (10 opinii)

(10 opinii)
219 zł
muzyka elektroniczna

"Zacznij od Bacha. Tribute to Zbigniew Wodecki" (2 opinie)

(2 opinie)
70-130 zł

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Kultura

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Co oznacza przypadkowo rozsypana sól?