• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Magia fortepianu

maj 25

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
MAGIA FORTEPIANU

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa
Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Michał Dworzyński - dyrygent
Kevin Kenner - fortepian, laureat II nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
Fryderyk Chopin
Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Igor Strawiński
Muzyka z baletu "Pietruszka"

-----

KEVIN KENNER
Ur. w 1963 laureat II nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1990). Kevin Kenner początkowy etap nauki gry na fortepianie odbył u Krzysztofa Brzuzy w College of Music w San Diego. Mając siedemnaście lat przeniósł się do Krakowa, gdzie został studentem Akademii Muzycznej w klasie prof. Ludwika Stefańskiego. Kolejny etap kształcenia muzycznego odbył pod kierunkiem Leona Fleishera w Peabody Conservatory of Music w Baltimore, a następnie u Karla-Heinza Kämmerlinga w hanowerskiej Hochschule für Musik (1981-1990). Kevin Kenner po raz pierwszy uczestniczył w Konkursie Chopinowskim jako siedemnastolatek w 1980 roku.

Dziesięć lat później pojawił się w Warszawie ponownie, zdobywając tym razem najwyższą nagrodę - II nagroda (pierwszej nie przyznano) oraz nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza (1990). Ponadto pianista brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Giny Bachauer w Salt Lake City (1982, 1988 - V nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Van Cliburna w Fort Worth (1989 - nagroda specjalna), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Williama Kapella w College Park (1989) oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1990 - III nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie muzyki rosyjskiej).

Pianista występował ze sławnymi dyrygentami i orkiestrami, m.in. Kazimierzem Kordem, Charlesem Grovesem, Stanisławem Skrowaczewskim, Jerzym Maksymiukiem, Hansem Vonkiem, Andrew Davisem oraz zespołami - Halle Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony, Oslo Philharmonic, BBC Symphony Orchestra i orkiestrami symfonicznymi w San Francisco, New Jersey, St. Panul, Salt Lake City, Rochester, Baltimore i Brukseli. Kenner uprawia także kameralistykę. Koncertował z Tokyo String Quartet, Edellian String Quartet, Vogler String Quartet i Fine Arts Quartet.

Dokonał kilku nagrań płytowych, na których utrwalił dzieła Chopina, m.in.: 24 Preludia op. 28, 4 scherza, Andante spianato i Wielki polonez Es-dur, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 oraz Walc e-moll [op. posth].
Kevin Kenner zajmuje się pracą pedagogiczną, prowadząc klasę fortepianu w londyńskiej Royal College of Music oraz wykładając na kursach mistrzowskich w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Polsce. W 2007, 2008 i 2012 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". W 2010 roku artysta zasiadał w jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta nagrał płytę wydaną przez NIFC w serii The Real Chopin: NIFCCD 010 4 Impromptus, Scherzo cis-moll, nokrutny, mazurki.

---

MICHAŁ DWORZYŃSKI
W opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy młodego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku, dzięki któremu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta-asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m.in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem. Ponadto jest laureatem drugiej nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Prix Credit Suisse w Grenchen (Szwajcaria, 2002) oraz zwycięzcą konkursów w Zagrzebiu (Lovro von Matačić 2003) oraz w południowokoreańskim Suwon (2005). Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Antoniego Wita i w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler w klasie Christiana Ehwalda. W marcu 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej na wydziale dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Był stypendystą Japońsko-Polskiej Fundacji Muzycznej JESC (2004) oraz wielokrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (stypendia twórcze i w ramach programu Młoda Polska). W wieku 21 lat został asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR). W latach 2008-2010 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, następnie w latach 2013-2015 Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz pierwszego dyrygenta gościnnego japońskiej Yamagata Symphony Orchestra.

Występował z czołowymi orkiestrami Europy, Australii, RPA, Stanów Zjednoczonych i Japonii, takimi jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Orchestre National de Belgique, Royal Flemish Philharmonic oraz Brussels Philharmonic, Tonhalle-Orchester Zürich, Copenhagen Philharmonic Orchestra i Orchestre de l\'Opéra de Lyon, Rundfunk-Symphonieorchester Berlin, Swedish Radio Symphony Orchestra, Stockholm Royal Opera Orchestra, Wiener KammerOrchester, Orquesta Sinfónica de Radio Televisión Espanola (Madryt), Iceland Symphony, RTÉ National Symphony Orchestra (Dublin), BBC Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony, Israel Philharmonic, Netherlands Radio Philharmonic, Orchestre National des Pays de la Loire, Strasbourg Philharmonic, Janáček Philharmonic Orchestra, Johannesburg Symphony Orchestra, Bornemouth Symphony Orchestra, Porto Symphony Orchestra, Auckland Philharmonic, Tasmanian Symphony Orchestra, Sendai Philharmonic Orchestra, Adelaide Symphony Orchestra, West Australian Symphony Orchestra.

W marcu 2010 roku odniósł znaczący sukces w Japonii z Tokyo Symphony i Tokyo Philharmonic, zaś w lipcu 2014 roku odbył tournée po Japonii, prowadząc koncerty w Tokyo (NHK Symphony Orchestra), Osace (Japan Century Symphony Orchestra), Yamagacie i Nagoi. W lutym 2012 roku, na zaproszenie Antoniego Wita i wraz z nim, odbył podróż koncertową po Japonii z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, z którą następnie we wrześniu tego samego roku wystąpił na trzech koncertach we Włoszech i Szwajcarii. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za promocję muzyki polskiej, w tym w 2007 roku medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM za zasługi dla muzyki polskiej. Dyrygował wszystkimi znaczącymi polskimi orkiestrami. Dokonał szeregu nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i BBC Radio oraz wytwórni Hyperion, Naxos i BMG Sony. W roku 2012 jego nagrania były dwukrotnie obecne na płytach miesiąca BBC Music Magazine.

W roku 2009 zarejestrował, wraz z pianistą Hammishem Milne, koncerty fortepianowe Hermanna Goetza i Józefa Wieniawskiego, zaś w roku 2013 dokonał, ze skrzypkiem Eugenem Ugorskim, premierowego nagrania dwóch koncertów skrzypcowych Emila Młynarskiego oraz miniatur skrzypcowych Aleksandra Zarzyckiego (obie płyty z udziałem BBC Scottish Symphony dla wytwórni Hyperion Records). W listopadzie 2013 roku poprowadził London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall w Londynie na koncercie poświęconym muzyce Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, zaś 27 kwietnia 2014 roku zadyrygował Chórem Filharmonii Krakowskiej na Placu św. Piotra w Watykanie na koncercie poprzedzającym Mszę Kanonizacyjną papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Opinie