Wiadomości

stat

Maria Czubaszek i jej piosenki w Teatrze Leśnym

W sobotę 25 maja o godz. 19 w gdańskim Teatrze Leśnym odbędzie się koncert z piosenkami napisanymi do tekstów Marii Czubaszek.
W sobotę 25 maja o godz. 19 w gdańskim Teatrze Leśnym odbędzie się koncert z piosenkami napisanymi do tekstów Marii Czubaszek. fot. Tymoteusz Lekler

Maria Czubaszek udziela się w mediach głównie satyrycznie, dlatego wielu uważa ją wyłącznie za artystkę kabaretową. Krąg jej zainteresowań jest jednak znacznie szerszy, o czym będziemy mogli przekonać się podczas Wielkiej Majówki w Teatrze Leśnym w sobotę o godz. 19 , gdzie zostaną wykonane piosenki pisane do jej tekstów, jak i te, do których muzykę skomponował Wojciech Karolak, mąż Czubaszek.Wojciech Karolak zaliczany jest do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Jest również znakomitym pianistą, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem.
Wojciech Karolak zaliczany jest do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Jest również znakomitym pianistą, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem. fot. Kinga Janowska-Kuziak
Podczas sobotniego koncertu wystąpi m.in. Janusz Szrom, znakomity wokalista jazzowy.
Podczas sobotniego koncertu wystąpi m.in. Janusz Szrom, znakomity wokalista jazzowy. fot. Katarzyna Warno
Czy wiedziałe(a)ś o tym, że Maria Czubaszek jest autorką tekstów piosenek?

tak

52%

nie

48%
Maria Czubaszek już na początku lat 60. rozpoczęła karierę radiową, początkowo jako autorka tekstów reklamowych, później jako scenarzystka słuchowisk satyrycznych. Napisała m.in. trzy książki, trzy sztuki teatralne czy dialogi do dwóch filmów. Jest również autorką wielu tekstów piosenek, popularnych wśród słuchaczy oraz uwielbianych przez samych wykonawców.

- Piosenki Marii Czubaszek śpiewa się fantastycznie, ponieważ są pisane i pod nóżkę, i pod gębę - śmieje się wokalistka Anna Serafińska. - Nawet piosenka "Tico-Tico", którą zaśpiewam podczas sobotniego koncertu, choć może przysparzać trudności wykonawczych ze względu na szybkie tempo, jest napisana w tak przemyślany sposób, że tej trudności się nie czuje. Niesamowita zgodność tekstu z muzyką to niewątpliwy atut tych utworów.

Podczas sobotniej Wielkiej Majówki w Teatrze Leśnym zobacz na mapie Gdańska usłyszymy nie tylko utwory do tekstów Czubaszek, ale również piosenki, do których muzykę skomponował jej mąż, Wojciech Karolak.

- Wojtek jest nie tylko wspaniałym muzykiem, kompozytorem i aranżerem, ale dla nas, muzyków jazzowych, to prawdziwy maître - mówi Bogdan Hołownia, autor opracowania muzycznego piosenek, które wykonane zostaną podczas Wielkiej Majówki. - Jego utwory rodzą się powolutku późnym wieczorem, kaligrafuje je ołówkiem, co jest cechą wielkich ludzi. Karolak nie zabiega o to, żeby być na afiszu dlatego, żeby odnaleźć jego piosenki trzeba samemu dobrze poszukać.

Podczas koncertu "Czubaszki, czyli Maria Czubaszek i jej piosenki" Anna Serafińska, Magda Ptaszyńska oraz Janusz Szrom zaśpiewają m.in. "Wyszłam za mąż - zaraz wracam", "Miłość jest jak niedziela", czy wspomniane wcześniej "Tico- Tico". Wokalistom będą akompaniowali muzycy z Bogdan Hołownia Trio (Hołownia, Pańta, Konrad). Gośćmi specjalnymi koncertu będą gdańscy artyści: wokalistka Joanna Knitter oraz saksofonista Maciej Sikała.

Zaprezentują się również współtwórcy wykonywanych piosenek: Wojciech Karolak zagra na organach Hammonda, a Maria Czubaszek, w rozmowie z Kingą Janowską-Kuziak, opowie m.in. o pracy zawodowej, relacjach z Wojciechem Karolakiem, paleniu oraz podzieli się swoimi wspomnieniami i przeżyciami.

- Ta rozmowa nie będzie miała ścisłych ram tematycznych, choć wiadomo, że pewien zamysł jest - mówi Kinga Janowska-Kuziak. - Pani Maria jest osobą spontaniczną i nieprzewidywalną, więc po prostu będę musiała za nią nadążyć. Ma to i swoje plusy - gdyby ktoś jeździł z nami na wszystkie koncerty, za każdym razem miałby świeżość przekazu.

Jako support wystąpi gdański zespół Mapa Kota. Wstęp 5 zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (156)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

stycznia

9. Dni Muzyki Nowej Gdańsk, Klub ŻAK

31

stycznia

Waglewski Fisz Emade Gdańsk, Stary Maneż

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

Dzwony Katarzyny pożegnają prezydenta Adamowicza
Dzwony Katarzyny dla prezydenta
To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane