Wiadomości

stat

Maria Czubaszek i jej piosenki w Teatrze Leśnym

W sobotę 25 maja o godz. 19 w gdańskim Teatrze Leśnym odbędzie się koncert z piosenkami napisanymi do tekstów Marii Czubaszek.
W sobotę 25 maja o godz. 19 w gdańskim Teatrze Leśnym odbędzie się koncert z piosenkami napisanymi do tekstów Marii Czubaszek. fot. Tymoteusz Lekler

Maria Czubaszek udziela się w mediach głównie satyrycznie, dlatego wielu uważa ją wyłącznie za artystkę kabaretową. Krąg jej zainteresowań jest jednak znacznie szerszy, o czym będziemy mogli przekonać się podczas Wielkiej Majówki w Teatrze Leśnym w sobotę o godz. 19 , gdzie zostaną wykonane piosenki pisane do jej tekstów, jak i te, do których muzykę skomponował Wojciech Karolak, mąż Czubaszek.Wojciech Karolak zaliczany jest do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Jest również znakomitym pianistą, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem.
Wojciech Karolak zaliczany jest do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Jest również znakomitym pianistą, saksofonistą, kompozytorem i aranżerem. fot. Kinga Janowska-Kuziak
Podczas sobotniego koncertu wystąpi m.in. Janusz Szrom, znakomity wokalista jazzowy.
Podczas sobotniego koncertu wystąpi m.in. Janusz Szrom, znakomity wokalista jazzowy. fot. Katarzyna Warno
Maria Czubaszek już na początku lat 60. rozpoczęła karierę radiową, początkowo jako autorka tekstów reklamowych, później jako scenarzystka słuchowisk satyrycznych. Napisała m.in. trzy książki, trzy sztuki teatralne czy dialogi do dwóch filmów. Jest również autorką wielu tekstów piosenek, popularnych wśród słuchaczy oraz uwielbianych przez samych wykonawców.

- Piosenki Marii Czubaszek śpiewa się fantastycznie, ponieważ są pisane i pod nóżkę, i pod gębę - śmieje się wokalistka Anna Serafińska. - Nawet piosenka "Tico-Tico", którą zaśpiewam podczas sobotniego koncertu, choć może przysparzać trudności wykonawczych ze względu na szybkie tempo, jest napisana w tak przemyślany sposób, że tej trudności się nie czuje. Niesamowita zgodność tekstu z muzyką to niewątpliwy atut tych utworów.

Podczas sobotniej Wielkiej Majówki w Teatrze Leśnym zobacz na mapie Gdańska usłyszymy nie tylko utwory do tekstów Czubaszek, ale również piosenki, do których muzykę skomponował jej mąż, Wojciech Karolak.

- Wojtek jest nie tylko wspaniałym muzykiem, kompozytorem i aranżerem, ale dla nas, muzyków jazzowych, to prawdziwy maître - mówi Bogdan Hołownia, autor opracowania muzycznego piosenek, które wykonane zostaną podczas Wielkiej Majówki. - Jego utwory rodzą się powolutku późnym wieczorem, kaligrafuje je ołówkiem, co jest cechą wielkich ludzi. Karolak nie zabiega o to, żeby być na afiszu dlatego, żeby odnaleźć jego piosenki trzeba samemu dobrze poszukać.

Podczas koncertu "Czubaszki, czyli Maria Czubaszek i jej piosenki" Anna Serafińska, Magda Ptaszyńska oraz Janusz Szrom zaśpiewają m.in. "Wyszłam za mąż - zaraz wracam", "Miłość jest jak niedziela", czy wspomniane wcześniej "Tico- Tico". Wokalistom będą akompaniowali muzycy z Bogdan Hołownia Trio (Hołownia, Pańta, Konrad). Gośćmi specjalnymi koncertu będą gdańscy artyści: wokalistka Joanna Knitter oraz saksofonista Maciej Sikała.

Zaprezentują się również współtwórcy wykonywanych piosenek: Wojciech Karolak zagra na organach Hammonda, a Maria Czubaszek, w rozmowie z Kingą Janowską-Kuziak, opowie m.in. o pracy zawodowej, relacjach z Wojciechem Karolakiem, paleniu oraz podzieli się swoimi wspomnieniami i przeżyciami.

- Ta rozmowa nie będzie miała ścisłych ram tematycznych, choć wiadomo, że pewien zamysł jest - mówi Kinga Janowska-Kuziak. - Pani Maria jest osobą spontaniczną i nieprzewidywalną, więc po prostu będę musiała za nią nadążyć. Ma to i swoje plusy - gdyby ktoś jeździł z nami na wszystkie koncerty, za każdym razem miałby świeżość przekazu.

Jako support wystąpi gdański zespół Mapa Kota. Wstęp 5 zł.

Opinie (156) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

listopada

24

listopada

Mikromusic z Dolnej Półki Gdańsk, Stary Maneż

02

grudnia

Lords of the Sound - Music ... Gdańsk, Scena Teatralna NOT

Kultura

Muzyka Hansa Zimmera w Ergo Arenie
Muzyka Zimmera w Ergo Arenie
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Serce do garów. Szefowie kuchni gotowali w szczytnym celu
Kolacja charytatywna "Serce do garów"

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Debiutancka powieść Pawła Huelle to: