• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marihuana na własny użytek? Belmondo tłumaczy, co robić przy zatrzymaniu

Masz przy sobie marihuanę na własny użytek i zatrzymuje cię policja? Nie wiesz, co robić w takiej sytuacji? Mimo że popełniasz przestępstwo, możesz się bronić. Jak to robić w sposób zgodny z prawem i zdrowym rozsądkiem, pokazuje w najnowszym minisinglu trójmiejski raper Belmondawg. Piosenka powstała we współpracy z aktywistą legalizacyjnym i adwokatem specjalizującym się w sprawach narkotykowych.Efekt Maty. Posłanka Lewicy chce legalizacji marihuany"Efekt Maty"Czy zdarzyło ci się palić marihuanę?

Zobacz wyniki (676)
Po głośnym zatrzymaniu młodego rapera Maty za posiadanie nieznacznej ilości marihuany przez media przetoczyła się dyskusja, w której padały argumenty zarówno za zaostrzeniem prawa narkotykowego, jak i za jego złagodzeniem. Ze świata show-biznesu do Maty napływały głównie słowa wsparcia, gdyż niewielka ilość marihuany, którą posiadał, świadczyła o przeznaczeniu na własny użytek.

Czytaj też: "Kokainowe banany"

Nie obyło się też bez odzewu ze strony innych twórców, którzy swoje wsparcie wyrazili w piosenkach. Jedną z nich jest przeróbka piosenki "Droga Pani" oryginalnie wyprodukowanej przez SB Maffiję, a przerobioną przez AxelCube. Oryginalny tekst "Free Nypel, uwolnijcie brata. Jak do odpowiedzi biorą, nie mów nic bez adwokata [...]" podmieniono na "Free Mata, uwolnijcie brata. [...]". Piosenka szybko stała się nowym trendem na TikToku, gdzie coraz to więcej osób zaczęło nagrywać swoje filmy do tej melodii, dając tym samym wsparcie zatrzymanemu raperowi.

Belmondo na ostatnim koncercie.
Belmondo na ostatnim koncercie. fot. Jacek Klejment/Trojmiasto.pl

"Wyjaśnienia 30 gramów"Nie jest to jedyna piosenka, która powstała jako tzw. efekt Maty. Belmondawg, młody raper z Trójmiasta, również nagrał swoją odpowiedź do zaistniałej sytuacji. Piosenka "Wyjaśnienia 30g" jest piosenką, która powstała we współpracy ze Steliosem Alewrasem, adwokatem specjalizującym się w sprawach narkotykowych i aktywistą prolegalizacyjnym, który od lat stara się przenieść konopie z prawa karnego do sfery administracyjno-prawnej.

Nowa piosenka Belmonda ma formę spowiedzi rapera, który zostaje zatrzymany przez policję za posiadanie przy sobie narkotyków. Belomndawg w treści singla przekazuje wyjaśnienia, które można wykorzystać podczas zatrzymania. W dużej mierze są to prawnicze argumenty Steliosa Alewrasa przefiltrowanie przez rapera i wypowiedziane w postaci przystępnej do słuchacza.

Piosenka pojawiła się na platformie YouTube i ma już ponad 300 tys. wyświetleń. Dodatkowo na blogu pojawił się obszerny artykuł głębiej analizujący problem okiem adwokata.

- W przypadku zatrzymania dwóch osób z suszem należy wykluczyć podejrzenie, że zażywali marihuanę poprzez dzielenie się jednym skrętem. W takim przypadku najrozsądniej jest wyjaśnić, że każdy posiada na swój własny użytek i zażywa wyłącznie swój susz. W przypadku udzielenia przez zatrzymanego kodów dostępu do telefonu komórkowego (nie jest to obowiązkiem zatrzymanego) może dojść do jego oględzin, w szczególności w celu ustalenia "treści mogących mieć związek ze sprawą". Z tych powodów po przyznaniu się do posiadania warto dodać "odmawiam odpowiedzi na pytania". W zakresie użytku własnego znaczenie ma także miejsce zatrzymania i sposób przechowywania suszu. Inaczej jest traktowane ujawnienie 5 gramów w jednym opakowaniu w miejscu zamieszkania, a inaczej taka sama ilość podzielona w pięciu woreczkach na festiwalu muzycznym - przekonuje aktywista i adwokat.
Czytaj też: Powrót na scenę po skandalu. Godzinny koncert Belmondawg w B90

Za każdym razem trzeba jednak pamiętać, że w Polsce posiadanie narkotyków, w tym również marihuany, na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii traktowane jest jako przestępstwo i zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku uznania w postępowaniu przygotowawczym, że posiadana ilość marihuany jest znaczna, podejrzany musi liczyć się z zarzutem wynikającym z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - wówczas grozi od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca posiadał stosunkowo niewielką ilość marihuany, mamy do czynienia z wypadkiem mniejszej wagi. W tym przypadku sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Sukces BelmondoU Belmonda sporo się dzieje w ostatnim czasie. Prócz nowego singla niedawno wydany minialbum gdyńskiego rapera, Hustle As Usual EP, znalazł się na pierwszym miejscu winylowego zestawienia sprzedaży OLIS, czyli oficjalnej listy sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video. Najnowszy materiał młodego rapera został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i słuchaczy i znalazł miejsce na liście najlepszych albumów w wielu podsumowaniach roku.

Belmondo - Te Tereny:

Opinie wybrane


wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2022
hip-hop, rock / punk, pop
maj 21
sobota, g. 16:00
Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych
80 - 90 zł
ulgowy 15 - 20 zł
przedsprzedaż 10 - 70 zł
Kup bilet
Pat Metheny - Side Eye
jazz
cze 3
piątek, g. 20:00
Sopot, Opera Leśna
180 - 240 zł
Kup bilet
Sopot: Paweł Domagała - Wracaj Tour
pop
lip 24
niedziela, g. 19:00
Sopot, Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku
Kup bilet

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Mistrz operowego tenoru Jose Carreras wystąpił w Ergo Arenie w 2012 roku. Która z polskich gwiazd towarzyszyła mu na scenie?