Wiadomości

Metropolia jest okey: Kompendium muzyki w 15 minut

Jednym z ciekawszych występów podczas ostatniego dnia koncertów, był koncert reaktywowanej niedawno grupy Homosapiens.
Jednym z ciekawszych występów podczas ostatniego dnia koncertów, był koncert reaktywowanej niedawno grupy Homosapiens. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl

Gdyby pokusić się o stworzenie reklamowego hasła dla imprezy Metropolia jest Okey, powinno ono brzmieć: jeśli nie znasz lokalnych artystów, przyjdź na nasz festiwal.Podczas tegorocznej, trzeciej już edycji, slogan ten sprawdził się w stu procentach. Festiwal zaprezentował niespotykaną wręcz dawkę trójmiejskiej muzyki i trudno było nie być pod jej wrażeniem podczas koncertów. Na scenach Sfinksa, Ucha i Parlamentu usłyszeliśmy niezwykle eklektyczny przekrój gatunkowy tego, co dzieje się w naszej metropolii - od muzyki pop, przez rock, jazz, elektronikę, metal, hip hop, folk po awangardowe, noise'owe eksperymenty.

Pod względem różnorodności, ta edycja była najciekawsza z dotychczasowych. Podczas festiwalu Metropolia jest Okey można było usłyszeć zarówno grupy, których nazwy znane są każdemu (to przede wszystkim one przyciągały słuchaczy), ale też formacje bardziej alternatywne, znane tylko w pewnych kręgach muzycznych. Trzecią grupą były zespoły nikomu nie znane, które podczas festiwalu mogły zaprezentować się szerszej publiczności. Festiwal połączył je wszystkie, dzięki czemu można było zobaczyć muzycznych wyjadaczy, ale też młode i ciekawe kapele.

Minusem imprezy może być fakt, że wykonawców było zbyt wielu i grali zbyt krótko - czasem samo ustawianie sprzętu trwało tyle, co koncert. Rozwiązaniem mogłoby być zaangażowanie innych, mniejszych klubów, w których występowałyby zespoły, prezentujące muzykę bardziej kameralną, wymagającą większego skupienia. Doskonale nadaje się do tego chociażby Cafe Cyganeria, La Dolce Vita, Papryka czy Cafe Szafa. Dzięki temu koncertów byłoby dużo, trwałyby dłużej, a festiwal za sprawą zwiększenia liczby miejsc zyskałby na atrakcyjności.

Z drugiej strony wielu z zaproszonych wykonawców krótki czas na występ (10-20 minut) potrafiło fenomenalnie zagospodarować - fantastyczny koncert dał chociażby kwintet Wojtka Mazolewskiego, Karol Schwarz All Stars, który w tym czasie zagrał jeden długi utwór, Michał Jacaszek ze swoją muzyczną impresją na temat filmu, Proghma-C czy Homosapiens - ci ostatni udowodnili, że po reaktywacji na scenie spisują się doskonale.

W przyswajaniu muzyki pomógł fakt, że w klubach wprowadzono zakaz palenia papierosów, wydzielając określoną przestrzeń dla palaczy. Kilkudziesięciogodzinny maraton ciężko byłoby przetrwać w zadymionych pomieszczeniach - po ośmiu godzinach koncertów dziennie zmęczonym można było być jedynie z powodu intensywności występów, a nie z powodu wszystkich szkód, wyrządzanych przez dym tytoniowy, ze śmierdzącymi ubraniami i głosem w fatalnym stanie na czele.

Festiwal Metropolia jest Okey działa jak muzyczna składanka - słuchamy poszczególnych utworów, aby potem sięgnąć po długogrające płyty poszczególnych wykonawców. Po pobieżnym przeglądzie na festiwalu każdy może wybrać się na pełnoprawny, rozbudowany koncert konkretnego artysty, kupić jego płytę lub posłuchać utworów na stronie Myspace.

Ale najważniejszy - oprócz dobrej zabawy - jest fakt, że po festiwalu Metropolia jest Okey nikomu nie wypada twierdzić, że w polskiej czy trójmiejskiej muzyce nic się nie dzieje.

Opinie (15) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

10

lipca

Samochodowe Kino Ferment: G... Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

22

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Kultura

To zdjęcie czy obraz? Malarstwo Janusza Kulikowskiego
To zdjęcie czy obraz?
Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem
Podróże po Gdańsku z przewodnikiem

Kulinaria

Ile zapłacimy za rybę w smażalni? Ceny w Trójmieście
Ile zapłacimy za rybę w smażalni?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    W serii albumów "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia" znajdziemy zdjęcia: