• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mglisty drugi dzień Open'era

Jakub Knera, Borys Kossakowski
5 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
aktualizacja: godz. 01:08 (6 lipca 2012)
Najnowszy artykuł na ten temat Druga dekada Open'era otwiera się na nowe
11 lat Open'er czekał na mgłę, która zdominowała drugi dzień tegorocznej imprezy. 11 lat Open'er czekał na mgłę, która zdominowała drugi dzień tegorocznej imprezy.

Drugi dzień Open'era upłynął cały we mgle. Muzyka jakby cichsza, światła rozmyte, program niewyraźny. Skorzystała na tym orkiestra Aukso wykonująca utwory Pendereckiego i Greenwooda, które zabrzmiały jak soundtrack do horroru.Kończymy naszą relację z drugiego dnia Open'era i podsumowujemy ją w telegraficznym skrócie.

Trzy kluczowe punkty według Kuby:

Elektronika. Jak na razie trochę jej na festiwalu mało, zwłaszcza tej w odsłonie tanecznej. Na całe szczęście sytuację uratował zespół Justice, który o północy na scenie głównej rozkręcił imprezę z prawdziwego zdarzenia. Świetlny krzyż błyszczał ze sceny i był widoczny nawet z oddali we mgle, a pulsujące kawałki przeganiały mgłę z festiwalu. Może momentami było monotonnie, ale tańczyło się przy tym świetnie.

Czy pogoda wpływa na twój odbiór muzyki w plenerze?

Kapela ze Wsi Warszawa. Otwierali drugiego dnia scenę główną i pokazali, że są w świetnej formie. Mimo bardzo małej liczby ludzi, zagrali świetny koncert ze spokojniejszymi jak i bardziej żwawymi utworami ze starych albumów i najnowszej płyty "Nord". Ciekawe jest też obserwowanie ludzi, którzy doskonale znają teksty ich utworów, tym bardziej na imprezie, gdzie większość wykonawców śpiewa po angielsku.

Miasteczko festiwalowe. Przerwy między koncertami lub wypady w trakcie tych koncertów, które niezbyt przypadły mi do gustu, spędzam w miasteczku festiwalowym. W strefie gastronomicznej, sklepie z gadżetami festiwalowymi (z horrendalnie drogimi koszulkami polskich zespołów!) czy na spotkaniach ze znajomymi - atrakcji nie brakuje i wtedy można długim deptakiem pomaszerować od stolika do stolika.

I według Borysa:

Silent Disco. Uratowało mi życie, gdy wydawało mi się, że już nie wykrzeszę z siebie ani iskierki energii. Gdy tylko założyłem na głowę słuchawki, ba, gdy tylko zobaczyłem ludzi podskakujących w ciszy i śpiewających refreny różnych piosenek sam zapragnąłem tańczyć. I natychmiast za swym pragnieniem podążyłem. Silent Disco to żadna nowość, ale to wydarzenie na tyle absurdalne, że wyzwala w człowieku zupełnie nieznane pokłady dobrego humoru.

Penderecki/Greenwood. To się nie mogło udać, ale się udało. Paradoksalnie - pozbawiony wielkich gwiazd program sprawił, że publiczność przybyła pod główną scenę wiedziona ciekawością i z ciekawością wysłuchała tego arcytrudnego i nieprzystępnego koncertu. Takich eksperymentów Open'er potrzebuje, by zadziwiać coraz bardziej zblazowaną publiczność. Mikołaj Ziółkowski póki co emanuje niespożytą energią i zaraża nią swoich współpracowników.

Mgła. Po deszczu miało przyjść słońce i faktycznie przyszło. Mokra rozgrzana ziemia zaczęła parować i teren lotniska utonął we mgle. Przez to wszystko wydawało się nierealne, jak ze snu. Muzyka jakby cichsza, światła rozmazane, ludzie pogubieni w ciemnościach. Mgła, która fizycznie nikomu nie przeszkadza, wpłynęła dość mocno na odbiór drugiego dnia festiwalu. Na szczęście był The Maccabies, który zagrał chyba najbardziej energetyczny gitarowy koncert tego dnia. Scena namiotowa znów górą.

------------------

Aktualizacja, godz. 00:40 Na scenie głównej Justice, autorzy pierwszej elektronicznej imprezy tanecznej na tegorocznym Open'erze. Krzyż, który zespół wykorzystuje jako swój symbol, widać nawet z daleka. A my w tym czasie odwiedzamy Silent Disco, którym jesteśmy zachwyceni.

W Silent Disco Openerowicze bawią się do "Highway to Hell"Aktualizacja, godz. 23:21 Bon Iver miał momenty, ale to za mało, żeby - jak na gwiazdę przystało - powalić na kolana. Zdecydowanie częściej śpiewa swoim wysokim głosem i mimo orkiestralnego brzmienia zespołu, ciekawej scenografii, ciężko o nim powiedzieć jako o jednym z lepszych wykonawców festiwalu. Tak to jest, kiedy ma się zbyt wygórowane oczekiwania, prawda? Ale to dopiero półmetek festiwalu, jeszcze wiele może się wydarzyć.

Aktualizacja, godz. 22:33 Jamie Woon totalnie zawiódł. Zamiast eklektycznych, elektronicznych aranży i popisów wokalisty dostaliśmy nudne gitarowe, ogniskowe granie. Maurycy Gomulicki na spotkaniu prasowym opowiada, że jego zawodem jest... czerpać radość z życia. Chyba trudno o lepsze zajęcie, prawda?

Aktualizacja, godz. 22:13 Bon Iver, drugi tegoroczny headliner, na scenie razem z kilkunastoosobowym zespołem z dwiema perkusjami, instrumentami smyczkowymi i dętymi.Aktualizacja, godz. 21:05 Kto jest największym bohaterem drugiego dnia festiwalu? Wciąż mgła - osoby wchodzące ledwo dostrzegają scenę główną, ciężko jest umówić się pod diabelskim młynem... bo go nie widać. Jadąc na festiwal ma się wrażenie, że zmierza się donikąd. Ledwo z mgły wynurza się kolorowa instalacja Maurycego Gomulickiego.

Mgła na festiwalu. W tle totem - instalacja Maurycego Gomulickiego. Mgła na festiwalu. W tle totem - instalacja Maurycego Gomulickiego.

Aktualizacja, godz. 20:45 Koncert z największą liczbą wzruszeń za nami. Dry the River doprowadzili do łez niejedną osobę w Tent Stage i - wbrew pozorom - nie były to tylko kobiety. W międzyczasie na Young Talents zagrali Pipes & Pints z Czech, którzy całkiem nieźle łączą folk z punkiem, a w Alter Space rock'n'rollowcy z The Stubs. Tymczasem na scenie głównej publiczność konfrontuje się z muzyką współczesną Pendereckiego i Greenwooda. Czy pierwszy taki eksperyment w historii Open'era się uda?

Aktualizacja, godz. 19:53 Na Kapeli Ze Wsi Warszawa ledwie garstka osób. To najsłabszy programowo dzień tegorocznej edycji. Tłum na Tent Stage śpiewał: "I loved you in the best way possible" zespołu Dry The River, który swój debiutancki album wydali ledwie trzy miesiące temu. A dziewczyny spijają słowa z ich ust. Tymczasem na dużej scenie przygotowuje się orkiestra Aukso z programem Penderecki/Greenwood.Pierwszy dzień festiwalu przywitał nas deszczem, dlatego drugi zaskoczył nas o wiele bardziej pozytywnie, świecącym słońcem, ale tylko do czasu. Jeszcze przed pierwszym koncertem na dużej scenie teren festiwalu zalała gęsta mgła, a temperatura spadła. Błoto zdążyło na szczęście nieco wyschnąć, ale sporo widzów wciąż korzysta z dobrodziejstw kaloszy.

Czy drugiego dnia festiwalu, w czwartek, w Gdyni pojawi się więcej festiwalowiczów? Mamy taką nadzieję. Póki co, pod dużą sceną świecą pustki. Warto też pamiętać o tym, aby odwiedzić inne sceny - namiotową i world. Na Talents Stage można poznać młode polskie zespoły, warto też odwiedzić Alter Space, gdzie zagra m.in. Krojc, niegdyś muzyk Lao Che, zmysłowa i folkowa Kari Amiriam i poznański, hip hopowy duet Napszykłat.

Wydarzenia

Heineken Open'er Festival 2012 (46 opinii)

hip-hop, festiwal muzyczny, muzyka alternatywna, rock / punk, pop, muzyka elektroniczna, widowisko / show, projekcje filmowe, pokaz

Opinie (80) 2 zablokowane

 • ojej (3)

  za rok przez taką pogodę będą droższe bilety i juz małe hipstery będą miały problem zeby naciągnąć rodziców na kase :P i nie bęzie zadnego znanego zespolu (ciekawe czy może byc jeszcze bardziej kiepski lineup niz w tym roku)

  • 90 13

  • ojej x 2 (1)

   Mam wrażenie, że Open'er przekształcił się w festiwal dla młodzieży w wieku 18-23. Jest to dla nich "dżampreska" w strumieniach wodo-piwa, bo przecież inaczej nie można nazwać tego czegoś co leją. Mają pretekst,a by kilka nocy z rzędu pospotykać się ze znajomymi i podrzeć japę. Może organizatorzy przypomnieli by sobie o fanach muzyki w wieku +30 i zaprosili naprawdę ambitnych, rockowych, alternatywnych gości, bo jak na razie to w większości nas przepłoszyliście. Pozdrawiam fanów Open'er lat 2007-2011

   • 52 3

   • co do wodo-piwa, to pytałem gościa, który mi je sprzedawał ile to ma procent i powiedział, że do 3. przy następnym inny koleś powiedział, że 5..

    • 1 1

  • proponuje przyjazd maca paca

   • 1 2

 • Penderecki na tym festiwalu to (1)

  jak dotąd największa wtopa. Przy całym szacunku dla tej muzyki i jej zwolenników i uznanego w świecie kompozytora - to nie to miejsce. Porażka TOTALNA ! Od tej pory Penderecki bedzie się źle, mimochodem, kojarzył większości uczestników festiwalu.....

  • 38 19

  • nie lubisz rocka, ze na Pena narzekasz?

   to łon pisze muze dla Elwisa, Dody i Backstreet boys. Jego mniejsce jest na festiwalu!

   • 3 1

 • wypasiona impreza (2)

  ta impreza jest wyjątkowa. na Pomorzu żadna inna dżamprezka nie ściąga tyle fanów i to nie jednorazowo lecz aż na kilka dni. coś mi się wydaje że na XV-lecie Opener będzie trwał tydzień. dziś towarzyszyła mgła ale i tak super to wygląda. podaje linka do filmiku z czwartku: youtu.be/xa5LLIQak44

  • 13 41

  • Dziekujemu za wpis od organizatora :)

   • 20 1

  • co tydzien kazda impreza w kosciele zwoluje tysiace osob

   i to przez caly rok!

   • 0 0

 • Tent Stage (1)

  Iza Lach dała świetny koncert, nie wiem dlaczego nic o nim nie napisaliście :)

  • 8 4

  • bo polozyli na nia Lache

   • 4 0

 • (2)

  Po wpisach z relacji widać, że oprócz mgły to się nic tam nie dzieje. Brak energii w tej edycji festiwalu. Czy Penderecki/Greenwood to muzyka alternatywna? Raczej nie odbiegający daleko od muzyki poważnej projekt. Chyba niepotrzebnie go tu ściągnęli. Zwłaszcza, że o tej porze to trzeba było pomału rozkręcać festiwal a nie tworzyć klimat rodem ze szpitala psychiatrycznego.

  • 45 6

  • dzieje się wokół (1)

   wczoraj w SKMce relacji Słupsk - Gdańsk Gł. w Wejherowie około godz. 22 poznałem dziewczynę zmierzającą na opener z Berlina; okazało się że to Szwedka mieszkająca w Szwajcarii (sic!); wsiada z wielkim plecakiem, przebiera się bez większego skrępowania, wyjmuje piwo otwiera i ... przechodzący obok SOKista zaczyna do niej po polsku, że "tamto owamto" ona, że polski nie.. wtrąciłem się po angielsku wyjaśniając jej, że picie alkoholu jest zabronione; do pana służbisty żeby dał spokój... miło pogadaliśmy przez parę stacji; wysiadła w Gdyni Gł Os ... ot taka historia

   • 10 1

   • będzie chleb z tej mąki?:)

    • 17 1

 • Major Lazer rulez :)))))))))

  • 21 5

 • Do domu! (3)

  Jakub synu czy Ty coś dzisiaj jadłeś? Śmieciowe jedzenie na festiwalu pewnie, a w domu garnek zupy stygnie.

  • 59 0

  • mamo ale zupa znów pewnie będzie za słona... (2)

   • 1 1

   • (1)

    Tego już za wiele!! Kuba dziś na żadnego openra nie idziesz. Do nauki, masz szlaban!

    • 9 0

    • Mamo ale tam ida wszytkie kolezanki z klasy!

     poza tym biore gumy yyyyyyyyyyy do zucia !

     • 1 2

 • d*pstep (1)

  jamie woon zawalil na calej lini ale mysle ze jego kiepski koncert to sprawka organizacji i naszej polskiej zlosliwosci@pozdro

  • 8 3

  • stefan

   oglądałem w necie i koncert Jamiego Woona była świetny ... gusta są różna jak widać

   • 1 4

 • W przyszłym roku Capella Gedanensis i Blechacz ?

  A może dziewczynki od "Koko Euro Spoko" ?

  • 50 5

 • (1)

  za rok chcialbym zeby zargał pitbull

  • 27 29

  • mam nadzieje zen to szydera

   Dlatego masz +

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów obywające się w Gdyni to: