Wiadomości

Mieszkańcy Dolnego Miasta świętowali zmiany w dzielnicy

Najnowszy artukuł na ten temat

Metamorfoza kamienic na Dolnym Mieście

Zobacz, jak Dolne Miasto bawiło się w sobotę na festynie wokół dawnej zajezdni tramwajowej

"Dolne Miasta - zabawa w stylu retro!" to festyn, jaki ożywił wczoraj tereny wokół dawnej zajezdni tramwajowej na ul. Łąkowej. Wydarzenie było podsumowaniem pierwszego etapu rewitalizacji Dolnego Miasta. Pomimo kapryśnej pogody, w imprezie wzięło udział kilkuset mieszkańców dzielnicy oraz gości z innych zakątków Gdańska.Jak oceniasz efekty dotychczasowej rewitalizacji Dolnego Miasta?

bardzo pozytywnie. Wiele zmieniło się na lepsze, Widać to na pierwszy rzut oka 40%
dobrze, ale bardzo wiele jest jeszcze do zrobienia 45%
średnio. Niby coś się zmieniło, ale zmiany nie robią wrażenia 8%
krytycznie. Zmian jest niewiele i nie zmieniły one oblicza dzielnicy 7%
zakończona Łącznie głosów: 354
Dolne Miasto to jedyna w swoim rodzaju dzielnica Gdańska. Z jednej strony, ciekawa i stylowa zabudowa oraz bliska względem Głównego Miasta lokalizacja. Z drugiej strony, opinia jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic w Gdańsku połączona z zaniedbanymi i nieremontowanymi nierzadko od końca ostatniej wojny budynkami i ulicami. Dodatkowo, odkąd w 1999 roku zlikwidowano tutaj linię tramwajową prowadząca do nieczynnej obecnie zajezdni tramwajowej zobacz na mapie Gdańska, mieszkańcy narzekali, że ich dzielnica została odcięta "od świata".

W ostatnich latach sytuacja zaczęła zmieniać się na lepsze. Władze Gdańska podjęły decyzję o przeznaczeniu znacznych środków na rewitalizację dzielnicy. Jednym z jej kluczowych elementów był zakończony w czerwcu br. remont głównej ulicy Dolnego Miasta, czyli ul. Łąkowej zobacz na mapie Gdańska. Wymieniono dziurawą jak ser szwajcarki nawierzchnię, ułożono chodniki, pośrodku ulicy poprowadzono alejkę poprzeplataną ławkami i drzewami.

Choć to dopiero pierwszy etap rewitalizacji i nikt nie ukrywa, że wiele jest jeszcze do zrobienia (np. kwestia remontu mocno zniszczonych elewacji wielu tutejszych kamienic), mieszkańcy Dolnego Miasta uważają, że mają powód do świętowania. Właśnie z tej okazji odbył się w sobotę festyn pod hasłem "Dolne Miasto - zabawa w stylu retro!", czyli impreza podsumowująca pierwszy etap ożywienia dzielnicy.

- Coś się w końcu dzieje na tej dzielnicy. Ulice i budynki pięknieją, aż miło patrzeć. Dolne Miasto ożywiło się. Dużo widzimy tutaj przyjezdnych, duzo widzimy turystów, dużo widzimy rowerzystów. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Choć dotychczas mocno zaniedbana i zapomniania, to przecież jest to jedna z najpiększniejszcyh dzielnic naszego miasta - powiedziała jedna z mieszkanek Dolnego Miasta.
Na uczestników festynu czekało wiele przeróżnych atrakcji, m. in. koncerty, konkursy, pokaz starodawnych samochodów czy zlot foodtrucków. Pomimo kapryśnej pogody, we wspólnej zabawie wzięło udział kilkuset mieszkańców Dolnego Miasta i sąsiednich dzielnic Gdańska. Zabawę zakończył widowiskowy pokaz fajerwerków.

Jedną z atrakcji festynu, która cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, był tramwaj, który kilka dni temu stanął na szynach ul. Wróblej zobacz na mapie Gdańska. Podczas festynu zorganizowano w nim wystawę fotografii dokumentujących historię Dolnego Miasta. Konstal 105 Na nie będzie już woził pasażerów gdańskiej komunikacji, ale pozostanie w tym miejscu na stałe jako atrakcja dzielnicy.

Zobacz, jak wyglądała akcja ustawiania tramwaju Konstal 105 Na na ul. Wróblej

Opinie (45) 3 zablokowane

 • byłem, było ekstra, powinny być częsciej robione takie imprezy

  • 75 4

 • Fajna impreza, szkoda tylko, że Trójmiasto.pl jak zwykle pisze po fakcie.

  • 93 21

 • naprawde po tej rewitalizacji to lakowa ladnie wyglada i juz zaczyna byc widac potencjal tego miejsca. a wiekszosc meneli to chyba juz nie zyje albo wysiedlona

  • 50 5

 • pisali o festynie bodaj w srode

  Jak pisali o tramwaju, ktory tam stanie

  • 11 1

 • teraz najbardziej krytyczny okres rewitalizacji . sprzedaz pustych dzialek deweloperom i uzupenienie zabudowy bo cale kwartaly sa puste . potrzeba tam nowych mieszkancow

  • 22 0

 • o co tyle szumu ... ?

  Dolne Miasto? Nie, dziękuję, ... postoję ;-)

  • 11 101

 • A może by tak redaktor napisał, kto zorganizował imprezę?

  Rzetelność to się chyba nazywa. Bo z artykułu wynika, że "zorganizowano"...

  • 23 7

 • hmm ten stary tramwaj to jest jeszcze stosunkowo nowy i jako taki stanowi klasyczną Polską Atrakcję

  uważam że pomysł jest dobry ale powinien być to co najmniej tramwaj tak stary jak te z moich wspomnień z początku lat siedemdziesiątych czyli taki ze zgrzytającymi stalowymi drzwiami,korbą motorniczego,drewnianymi siedzeniami.
  Taki to gdyby go ładnie pomalować stanowiłby niewątpliwą ozdobę a ten to nic specjalnego...

  • 24 2

 • Tramwaj

  jezeli tramwaj ma stac w jednym miejscu to po co torowisko na calej dlugosci ulicy ?
  przeca wiadomo bylo ze tramwaj konny nie wypali...

  • 12 5

 • Ludzie - porażka

  Impreza fajna ale część ludzi, którzy przyszli na imprezę - porażka. Na początku imprezy organizatorzy rozdawali za darmo torby na rodzinny piknik (owoce,kanapki,woda,ciastka) hołota rzuciła się, ludzie brali po 5, 6 toreb - przepychali się, wydzierali, aż przykro było patrzeć.. Albo te wyrośnięte dzieciaki na karuzeli... za duże ale przepychają się, jeżdżą po kilka razy nie zważając na inne dzieci, które czekały w kolejce na przejażdżkę.. po twarzach widać, że ograniczone. Gdzie się takie rodzą? Gdzie ich rodzice? To te pijaki i menele, snujące się między tłumami? Momentami niedobrze sie robi, jak się na to wszystko patrzy. A impreza, super. Pokaz fajerwerków na 6

  • 48 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

września

27

września

Bakalie Jesienne Gdańsk, Plenum

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

Stąpając po gwiazdach - o muralach na chodniku przy Operze Leśnej
Stąpając po gwiazdach w Sopocie
Przeboje Dire Straits w Parku Kolibki
Wieczór przebojów Dire Straits

Kulinaria

Kocham polską wódkę. Degustacja owocowych specjałów
Kocham polską wódkę. Degustacja w Ducha 66
Smacznie i pięknie. Lokale z widokiem na wodę w Trójmieście
Lokale z widokiem na wodę

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Znaną, gdańską pisarką pisarka specjalizująca się w literaturze obyczajowej jest: