Mikołaj Trzaska - info, skład, zdjęcia, dyskografia

Mikołaj Trzaska

  • muzyka improwizowana, eksperymentalna, noise,
  • jazz
6 + / 1 -

O artyscie:


Mikołaj Trzaska Ur. 07.04.1966, Gdańsk (Polska)
Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa, w pracowni Włodzimierza Łajminga. W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiatych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, podejmuje samodzielną naukę na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego "Sni Sredstwom Za Uklanianie". Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. - Miłości.

W 1991 roku definitywnie porzuca uczelnię, całkowicie poświęcając się muzyce.

W latach 1990 - 2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Nagrali wspólnie pięć albumów.

W 1993 r. próbuje własnych sił jako kompozytor i lider, zakłada zespół Łoskot, który debiutował na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days.

W kwietniu 1994 r. wspólnie z Ryszardem Tymańskim tworzą duet Masło, znany z purenonsesowego poczucia humoru. Wykonywali swoje ulubione rockowe i jazzowe standardy w rozmaitych, często kontrowersyjnych wersjach.
W październiku 1994 r. pierwsza, wspólna trasa zespołu Miłość z Lesterem Bowie, zwieńczona nagraniem albumu 'Not Two'.

W 1996 r. Mikołaj rozpoczyna roczną współpracę z krakowskim zespołem Świetliki, nagrywając płytę "Cacy, cacy Fleischmaschine". Później decyduje się na współpracę z Marcinem Świetlickim w projekcie, w którym łączy poezję z improwizacją na saksofonie i klarnecie basowym. W 2000 r. nagrywają płytę "Cierpienie i Wypoczynek".

W lipcu 1997 r. odbyła się druga trasa Miłości z Lesterem Bowie, zakończona nagraniem płyty "Talkin' about life and death" w studiu Radia Gdańsk.

W roku 2000 razem ze swoja żoną Olą Trzaska założyli wydawnictwo płytowe Kilogram Records, wydające płyty Mikołaja oraz muzykę z kregu impro-free jazz.

W latach 2001- 2004 współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim - Marcinem i Bartłomiejem Oleś. Ich pierwszy album "Mikro Muzik" uważany jest za bardzo ważne wydarzenie we współczesnym polskim jazzie. Kolejne płyty to 'La sketch up' oraz autorska płyta Trzaski z udziałem braci Olesiów 'Danziger Strassenmusik' nagrana na ulicach Gdańska. Nagrali również album Suite For Trio + 4, wspólnie z francuskim trębaczem Jeanem Luc Cappozzo.

W 2003 roku przebywając na Ukrainie stworzył muzyczno-literacki projekt z wybitnym ukraińskim pisarzem i poetą Jurijem Andruchowychem. Owocem współpracy jest płyta 'Andruchoid'.

We wrześniu 2003 r. podczas pobytu w Skandynawii Trzaska nawiązuje stałą współpracę z muzykami na co dzień stanowiącymi sekcję rytmiczną Petera Brötzmanna - basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Nagrywają albumy (2004) 'Unforgiven north' i (2006) 'Orangeada'.

Wiosną 2004 r. przy okazji trwania Roku Polskiego w Niemczech, Trzaska nawiązuje współpracę z muzykami z Niemiec: perkusistą i elektronikiem Paulem Wirkusem oraz kontrabasistą Johannesem Firschem. Grają dwie trasy po Niemczech.

W kwietniu 2005 roku do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołącza Peter Brotzmann. W ten sposób powstaje North Quartet i płyta 'Malamuth'. Również w 2005 roku, w trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. W kwietniu 2007, w Kopenhadze, odbyła się premiera ich wspólnej płyty 'Volumen', wydanej przez duńskie wydawnictwo Ninth World Music. W tym samym roku współpracuje z Paulem Wirkusem przy realizacji płyty inspirowanej prozą Andrzeja Stasiuka 'Nacht'.

Maj 2006 roku to data powstania projektu Shofar, z udziałem gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz z perkusisty Macia Morettiego. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce żydowskiejj i współczesnym kreatywnym jazzie. W 2007 roku wychodzi płyta Shofar 'Shofar'.

Jesienią 2006 roku nawiązuje współprace z Joe McPhee oraz Jay Rosenem z którymi nagrywa album 'Intimate conversations' W 2007 roku gra wspólną trasę koncertową z Trio X, a zaraz potem nagrywaja materiał na wspólną płytę pod roboczym tytułem 'Magic'.

W październiku 2007 roku z okazji 80 urodzin Guntera Grassa, tworzy dwunasto osobowa orkiestrę pod nazwą Mikołaj Trzaska Mottlau River Band w składzie Johannes Bauer, Wacław Zimpel, Przemek Dyakowski, Tomasz Ziętek, Kristofer Winckel, Marcin Dymiter, Adam Witkowski, Olo Walicki, Kuba Staruszkiewicz, Michał Goss, Paweł Nowicki z którą wykonuje w kościele Św. Jana w Gdańsku suitę poświęconą pisarzowi.

W listopadzie 2007 roku zostaje zaproszony do międzynarodowego projektu Kena Vandermarka 'Resonanse', gdzie współpracuje z Timem Daisy, Stevem Swellem, Magnusem Broo, Yurijem Yaremchukiem, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Michaelem Zerangiem oraz Per-Ake Holmlanderem.

W grudniu 2007 roku tworzy kwartet z amerykańskim pianistą Noahem Rosenem, duńskim perkusistą Peterem Ole Jorgensenem i belgijskim kontrabasistą Peterem Jacquemynem ' nagrywają płytę jako Trzaska/Rosen Quartet a także odbywają trasę po Polsce i Ukrainie.
W styczniu 2008 roku nagrywa płytę we trio z Peterem Brotzmannem i Johannesem Bauerem.
Wiosną 2008 roku do duetu z Clementine Gasser dołącza perkusista z Chicago Tentet - Michael Zerang. Grają trasę po Polsce oraz rejestrują materiał na wspólną płytę pod magicznym tytulem Nadir & Mahora.

Wiosną 2008 roku realizuje dwa projekty muzyczne w Wiedniu wspólnie z Clemntine Gasser i Bernhardem Loibner dla Essl Museum oraz z Joachimem Roedeliusem i Clementine Gasser ' Secret Love. Przy okazji zostaje zaproszony do wzięcia udziału w Vienna Improvise Orchestra pod dyrekcją saksofonisty i skrzypka Michaela Fishera.

W czerwcu 2008 Mikołaj powołuje do życia kwartet złożony z klarnetów basowych o nazwie IRCHA, do grupy zaprasza Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Zespół debiutuje na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W październiku 2008 roku trio Trzaska/Gasser/Zerang odbywa międzynarodową trasę, koncertując w Austrii, Niemczech i Polsce. W tym samym czasie Trzaska poznaje australijskiego kontrabasistę Claytona Thomasa z ktorym również koncertuje w Niemczech i Polsce a w poznańskim klubie Dragon rejestrują materiał na płytę.

Pod koniec października 2008 roku odbyło się tourn'e artysty po USA: z Joe McPhee, Dominikiem Duvalem oraz Jayem Rosenem gra kilka koncertów w Nowym Jorku, m.in. w The Living Theater w ramach programu RUCMA series. Następne gra w New Haven, CT w Firehouse, koncert połączony z nagraniem materiału na płytę. W Filadelfii, w International House Philadelphia, w ramach cenionej przez krytyków serii Ars Nova Workshop. Była to trasa promująca płytę 'Intimate Conversation' wydanej przez wytwórnię Not Two.
Druga część trasy to występy Mikołaja Trzaski w Chicago, podczas Umbrella Music Festival 'European Jazz Meets Chicago' okrzykniętego przez krytyków najważniejszym chicagowskim spotkaniem jazzowym. Trzaska wystąpił 5 listopada w Chicago Cultural Center z chicagowskimi gwiazdami jazz-impro ' basistą Kentem Kesslerem i Michaelem Zerangiem. Trasę zakończył koncert w klubie The Hideout w Chicago 8 listopada z gitarzystą Evanem O'Reilly, basistą Christianem Weberem i perkusistą Tomasem Fujiwarą. Ponad to grał z Timem Daisym, Elizabeth Harnik, oraz Taylorem Ho Bynumem.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Trzaska realizuje dawno zaplanowany projekt o nazwie Warsong z Raphaelem Rogińskim na gitarze i Tomakiem Sowińskim na perkusji.

W połowie listopada 2008 roku odbyła się trasa założonego przez Kena Vandermarka - Reed Trio w towarzystwie klarnecisty Wacława Zimpla, zakończona rejestracją materiału na płytę CD i LP. Kilka dni później brytyjski perkusista Mark Sanders, zaprasza Trzaskę do swojego tria, w którym występuje także Peter Friis Nielsen.

Wybrana dyskografia:

Miłość (1992; z Miłością)
Taniec Smoka (1994; z Miłością)
Koncert w Mózgu (1994; z Łoskotem)
Not Two (1994; z Miłością i Lesterem Bowiem)
Cześć, Cześć, Cześć (1995)
Asthmatic (1995; z Miłością)
Sport i Religia (1998; z NRD)
Amariuch (1998; z Łoskotem)
Talkin? About Life And Death (2000; z Miłością i Bowiem)
Cierpienie i wypoczynek (2000; z Marcinem Świetlickim)
Śmierdzące Kwiatuszki (2000; z Łoskotem)
Ostrza (2001; z Cezarym Ostrowskim)
Pieszo (2001)
Mikro Musik (2002; z Marcinem i Bartłomiejem Bratem Olesiami)
La Sketch Up (2003; z Olesiami)
Dni Krytyczne (2003 ? międzynarodowy project )
Danziger Straßenmusik (2004; z Olesiami)
Unforgiven North (2004; z Peterem Friisem Nielsenem i Peeterem Uskylą)
Andruchoid (2005; z Jurijem Andruchowyczem)
Noc (2005; z Paulem Wirkusem)
Suite For Trio + 4 (2005; z Olesiami i z Jean Lukiem-Cappozzo)
Malamute (2005; z Peterem Brötzmannem, Friisem Nielsenem i Uuskylą)
Orangeada (2006; z Friisem Nielsenem i Uuskylą)
Kantry (2007)
Volume: Aeter (2007; z Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem)
Shofar (2007; z Shofar)
Intimate conversations (2007; z Joe McPhee i Jay Rosenem)
Resonance (2008 Ken Vandermark) z Davem, Rempisem, Timem Daisy, Michael Zerangiem, Steve Swelem, Magnusem Bro, Markiem Tokarem.


Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Najczęściej czytane