Wiadomości

stat

Milion złotych na animowany serial o Kajku i Kokoszu

Serial o walecznych słowiańskich wojach jest coraz bliżej realizacji. Twórcom udało się właśnie uzyskać niezbędne dofinansowanie z PISF i niemal skompletować już listę nazwisk odpowiedzialnych za przeniesienie na mały ekran opowieści i kreski Janusza Christy.
Serial o walecznych słowiańskich wojach jest coraz bliżej realizacji. Twórcom udało się właśnie uzyskać niezbędne dofinansowanie z PISF i niemal skompletować już listę nazwisk odpowiedzialnych za przeniesienie na mały ekran opowieści i kreski Janusza Christy. mat. prasowe

Animowany serial o słynnych wojach z komiksów Janusza Christy coraz bliżej realizacji. Pomoże w tym na pewno dotacja, którą twórcy otrzymali od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Łączny budżet na wyprodukowanie serialu o Kajku i Kokoszu sięga w tej chwili 1 mln zł. Wiadomo już także, że reżyserią zajmie się Leszek Nowicki, który na mały ekran przeniósł postać Wilqa Super Bohatera.O ambitnych planach zekranizowania komiksu sopocianina, Janusza Christy, pisaliśmy już przed rokiem. Projekt nabiera w tej chwili coraz wyraźniejszego kształtu, a co najważniejsze udało się znaleźć twórcom niezbędne do wyprodukowania animowanego serialu finanse.

- Właśnie otrzymaliśmy dotację w wysokości 390 tys. na realizację developmentu serialu "Kajko i Kokosz", przy założonym łącznie budżecie 1 mln zł. Teraz zaczyna się dla nas prawdziwe wyzwanie. Rozpoczynamy pracę nad pierwszym pilotażowym odcinkiem serii, skupiamy siły na przygotowaniu scenariusza, ostatecznym doborem zespołu oraz poszukujemy kolejnych inwestorów i koproducentów - mówi Ewelina Gordziejuk, właściciel i producent w EgoFilm.

Archeologiczne skarby i komiksy Kajka i Kokosza?


Serial docelowo ma liczyć ponad 50 epizodów, którymi twórcy chcą zainteresować nie tylko widownię w Polsce. Poklatkowa animacja oparta będzie dokładnie na rysunkach Janusza Christy, a nad projektem plastycznym czuwa już Sławomir Kiełbus przy wsparciu Piotra Bednarczyka. Oprawę muzyczną zapewni Mikołaj Stroiński, który w dorobku ma m.in. ścieżkę dźwiękową do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Za scenariusz odpowiadać będą natomiast Maciej KurRafał Skarżycki. Do ekipy dołącza właśnie reżyser Leszek Nowicki.

- To była bardzo trudna decyzja. Wiedziałam, że po pierwsze musi to być ktoś, kto zna świetnie komiksy Christy, czuje klimaty przygód leśnych wojów i przede wszystkim wie, czym jest praca nad adaptacją filmową. Mój wybór padł na reżysera, który ma w dorobku właśnie pracę nad adaptacją komiksu i który z ogromnym szacunkiem do oryginału stworzył po prostu dobry film animowany - podkreśla Ewelina Gordziejuk. - Okazało się, że wizja Leszka, jeśli chodzi o adaptację Kajka i Kokosza, pokrywa się w zupełności z moją, co jest pewnego rodzaju poduszką bezpieczeństwa projektu.
Łączny budżet na realizację serialu zamyka się już w kwocie miliona złotych. Twórcy planują wstępnie nakręcenie ponad 50 odcinków. Na razie chcą jednak skupić się na pilotażowym epizodzie.
Łączny budżet na realizację serialu zamyka się już w kwocie miliona złotych. Twórcy planują wstępnie nakręcenie ponad 50 odcinków. Na razie chcą jednak skupić się na pilotażowym epizodzie. mat. prasowe
Wspomnianą animacją, za której reżyserię odpowiadał Nowicki, są przygody Wilqa Super Bohatera. W "Kajku i Kokoszu" filmowiec również chce postawić na wierne odzwierciedlenie komiksu na małym ekranie.

- Postacie w rysunkach Christy żyją, są złapane w ruchu, jest w nich witalność i energia, i nie wolno tego w animacji stracić. To te rysunki powinny być wyjściem do animacji. Nie powinno być popisów animacyjnych tam, gdzie rysunek ich nie wymaga i ma być animacja na wysokim poziomie tam, gdzie rysunek i akcja się o to proszą. Wiadomo, że trzeba będzie rysować storyboard do scenariusza - i jestem o niego spokojny, mając w zespole Sławomira Kiełbusa - ale zawsze ściągą będzie komiks i będziemy stale kontrolować "czy to jest Christowe?" - komentuje Leszek Nowicki, reżyser.
Postępy w projekcie dotyczącym animowanego serialu o Kajku i Kokoszu cieszą również Paulinę Christę, wnuczkę słynnego rysownika i założycielkę Fundacji "Kreska" im. Janusza Christy w Gdańsku. To właśnie z fundacją w ubiegłym roku Studiu EgoFilm z Warszawy udało się podpisać umowę na realizację serialu.

- Marzenia dziadka zaczynają się spełniać. Komiks "Kajko i Kokosz" oraz inne jego dzieła powracają i zyskują coraz większą popularność wśród nowych czytelników. Sprzedaż komiksu rośnie, pojawiła się kontynuacja, jest w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych, a teraz realizacja serialu nabiera realnych kształtów. Wierzę, że to dopiero początek i wkrótce zaskoczymy naszych fanów kolejnymi projektami, które finalizujemy - zaznacza Paulina Christa.
Według zapewnień twórców i producentów, serial ma bardzo mocno nawiązywać do charakterystycznej kreski Janusza Christy. Pojawią się także wszystkie znane z kart zeszytów postaci.
Według zapewnień twórców i producentów, serial ma bardzo mocno nawiązywać do charakterystycznej kreski Janusza Christy. Pojawią się także wszystkie znane z kart zeszytów postaci. mat. prasowe
W tej chwili trwają przede wszystkim prace związane z ustaleniem harmonogramu działań i kompletowaniem całej ekipy. Producenci wciąż szukają również dodatkowych środków na realizację wszystkich pomysłów. Jak podkreślają - nikomu z zaangażowanych w projekt osób nie trzeba przypominać o dużej odpowiedzialności przed fanami komiksu, choć to niejedyna presja, z którą trzeba sobie poradzić.

- Będziemy szukali "Janusza Christy" w głosach, w animacji, w tłach, w muzyce i w dźwięku. Aż znajdziemy. Aż będziemy spokojni, że pan Janusz patrzy na nas z góry, jeśli nie z zadowoleniem, to przynajmniej z życzliwym pobłażaniem - kończy Leszek Nowicki.

Opinie (58) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

stycznia

Alicja Majewska - Żyć się chce Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

02

lutego

Koncert karnawałowy Swing &... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

02

lutego

Kasia Kowalska - zmiana ter... Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Słynny Cirque du Soleil ponownie w Ergo Arenie
Cirque du Soleil wkrótce w Ergo Arenie

Kulinaria

Dokąd na gorącą czekoladę w Trójmieście?
Dokąd na gorącą czekoladę?
Kulinarne postanowienia na 2020 rok
Kulinarne postanowienia na 2020 rok

Planuj z nami tydzień

Urodziny Heweliusza, Pink Floyd i Metallica. Planuj tydzień
Planuj tydzień: Pink Floyd, Hevelianum

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Festiwal jazzowy, który odbywa się co roku w Sopocie, nosi nazwę: