• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy da się wymyślić świat na nowo? Nadchodzi Millennium Docs Against Gravity

Magda Mielke
2 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

80 wyjątkowych filmów z całego świata, spotkania z twórcami, wydarzenia specjalne z udziałem gości, debaty i warsztaty. Trójmiejska, siódma już odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity startuje 13 maja i potrwa 10 dni. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 12 tytułów. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Sprzedaż biletów już trwa.



Festiwale, maratony, pokazy specjalne i inne wydarzenia filmowe w Trójmieście


Czy oglądasz filmy dokumentalne?

Odbywający się w ośmiu miastach Polski (m.in. Warszawa, Wrocław, Poznań) festiwal Millennium Docs Against Gravity liczy sobie już 19 lat. Od 2016 r. impreza odbywa się także w Gdyni. Po pandemicznych zawirowaniach festiwal wraca do swojego tradycyjnego, majowego terminu. Ponad 80 najlepszych dokumentalnych filmów z Polski i ze świata będzie można zobaczyć w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 13-22 maja.

"Rethink Everything"



Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu skłania do spojrzenia na świat zupełnie inaczej niż dotąd.

- Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas. "Rethink Everything" - hasło naszego festiwalu, zaczerpnięte z filmu "Wymyślić świat na nowo", w reżyserii Richarda Dale'a i Nigeli Walk - nie wydaje się być przesadzone w konfrontacji z wyzwaniami, które dopiero przed nami. Twórcy filmowi od lat ostrzegali przed mordorem moskiewskim, czego wydaje się nie dostrzegali możni tego świata. Czy to znaczy, że kino straciło siłę przekonywania i nie jest traktowane tak poważnie jak kiedyś? Czy stało się już wyłącznie rozrywką? To nie jest prawdą. Wybitne dzieła filmowe są magnesem, przyciągają uwagę wszystkich i wpływają na opinię publiczną - podkreśla dyrektor festiwalu Artur Liebhart.
Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, nie dłuższych niż 45 minut, o różnorodnej tematyce. Kadr z filmu "Prozopagnozja". Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, nie dłuższych niż 45 minut, o różnorodnej tematyce. Kadr z filmu "Prozopagnozja".

Festiwalowe nowości



W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To  wybór filmów dokumentalnych z całego świata, nie dłuższych niż 45 minut, o różnorodnej tematyce. Są idealnym punktem wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych.

W programie 19. edycji MDAG znalazło się też kilka nowych sekcji filmowych. Nieoczywiste historie miłosne, dzięki którym można zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu, obejrzymy w ramach sekcji "Love Stories". W sekcji "Zanim dorośniesz" zaprezentowane zostaną historie młodych bohaterów poszukujących swojej ścieżki. Z kolei "Oblicza Dalekiego Wschodu" zaprezentują realia Bangladeszu, Chin, Mjanmy czy Wietnamu. Zastrzykiem wiedzy, która podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji "Nauka nas uratuje". Tegoroczną sekcją awangardową są zaś "Archiwa przyszłości". 

Czytaj także: Nowy szef Gdyńskiego Centrum Filmowego. Jerzy Rados za Leszka Kopcia

Będzie także okazja, aby bliżej przyjrzeć się twórczości Susan Sontag - wybitnej eseistki, krytyczki kultury i ikony popkultury. Jej bogata i różnorodna filmografia pozostaje w Polsce nadal prawie nieznana. W ramach festiwalu zorganizowano pierwszą w Polsce retrospektywę jej filmów.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją, aby bliżej zapoznać się z twórczością Susan Sontag. Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją, aby bliżej zapoznać się z twórczością Susan Sontag.

Problemy przyszłości, Ukraina, równość, dorastanie i miłość



W ramach 19. edycji Festiwalu po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną wyjątkowe, najnowsze filmy dokumentalne z całego świata. W myśl tegorocznego hasła festiwalu: "Rethink everything" pokazane zostaną filmu poruszające temat problemów przyszłości. Hodowli zwierząt poświęcone są takie tytuły, jak "Mięso przyszłości" o byłym kardiologu z Indii, który zakłada w Dolinie Krzemowej start-up eksperymentujący z produkcją mięsa z komórek w laboratorium oraz "Krowa", w którym obserwujemy cykl życia i zanurzamy się w emocjach krowy Lumy. Do innego palącego problemu, dostępu do wody, nawiąże spektakularny wizualnie film "Rzeka" z narracją czytaną przez Willema Dafoe'a i muzyką m.in. Radiohead. Z kolei w dokumentalnym thrillerze "Terytorium" przeniesiemy się do serca brazylijskiej części dżungli, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszył plemieniu Uru-eu- wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie w obliczu bezwzględnego karczowania lasu.

Repertuar kin w Trójmieście


Jak co roku nie zabraknie też filmów poruszających zagadnienia równości - bez względu na wiek, tożsamość płciową czy orientację seksualną. W sekcji "Wszyscy jesteśmy równi" warto zwrócić uwagę na "Jasona", opowiadającego o transpłciowym chłopaku, który z myślami samobójczymi trafił do zakładu opieki, oraz na "Dziewczyny z kalendarza", które mierzą się ze stereotypowym postrzeganiem wieku.

O najdalszych zakątkach świata oraz o świecie, który był zaraz obok nas, ale przestał istnieć, opowiadają "Położne" (historia prowizorycznej kliniki medycznej prowadzonej przez dwie kobiety: buddystkę Hla i muzułmankę Nyo Nyo) oraz "Pamiętniki z Mjanmy" (historia zmian w kraju po puczu wojskowym). Do Tybetu przeniesie nas "Las szkarłatnych szat". "Na ratunek" pokazuje ekspedycję ratującą 12 chłopców-piłkarzy i ich trenera, którzy utknęli w zalanej jaskini w północnej Tajlandii. Z kolei o miejscu na chwilę przed zagładą opowiadają "Trzy minuty zawieszone w czasie" - niezwykłe trzy minuty amatorskiego filmu z 1938 r. stają się medytacją nad społecznością Żydów z Nasielska na kilka chwil przed Holokaustem.

"Dziewczyny z kalendarza" to film o "dojrzewaniu do złotego wieku". Oglądamy zespół taneczny seniorek z Florydy, które pragną udowodnić, że wiek to tylko liczba. Tańczące jednorożce mają zjawiskowy makijaż i kostiumy, świetną choreografię i zachwycają osobowością, entuzjazmem i miłością do życia. Za sprawą szczerych rozmów film ukazuje wyznania kobiet po sześćdziesiątce. "Dziewczyny z kalendarza" to film o "dojrzewaniu do złotego wieku". Oglądamy zespół taneczny seniorek z Florydy, które pragną udowodnić, że wiek to tylko liczba. Tańczące jednorożce mają zjawiskowy makijaż i kostiumy, świetną choreografię i zachwycają osobowością, entuzjazmem i miłością do życia. Za sprawą szczerych rozmów film ukazuje wyznania kobiet po sześćdziesiątce.
W obliczu aktualnych wydarzeń obecność filmów ukraińskich lub opowiadających o Ukrainie nabiera nowego znaczenia - pozwala na lepsze poznawanie kultury i historii naszych sąsiadów i jest wyrazem solidarności z nimi. W gdyńskim programie znalazły się aż cztery takie filmy: "Dom z drzazg", ukazujący los dzieci żyjących w świecie opętanym przez wojnę, "Skarby Krymu" - opowiadający o tym, jak w 2014 r. muzeum w Amsterdamie urządzało wystawę pereł krymskiej archeologii, kiedy Rosja dokonała aneksji tego regionu, "Nieskończoność według Floriana" o wybitnej postaci ukraińskiej kultury - Florianie Jurjewie oraz powracający do traumatycznych doświadczeń II wojny światowej "Babi Jar. Konteksty". Zaplanowano też specjalny, pomocowy pokaz filmu "Mariupol" (21 maja, godz. 10:35).

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami wybrane filmy i seanse zostaną wyświetlone z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją. W takiej wersji w GCF zostaną zaprezentowane największe tegoroczne hity: "Lombard" oraz "McCurry. W pogoni za kolorem".

Spotkania, debaty, warsztaty



- Jak co roku festiwalowym projekcjom towarzyszy bogaty program wydarzeń dodatkowych - mówi Przemek Rydzewski, koordynator Millennium Docs Against Gravity w Gdyni. - Dzięki współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego i z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni zapraszamy na dwie debaty dotykające palących dziś problemów: "Kiedy docenimy rzeki?" po widowiskowym filmie "Rzeka" oraz "Tajemnice państwowe - jawność i ich granice", inspirowaną filmem "USA kontra Reality Winner". Niemal każdego dnia będziemy mówić o sprawach najważniejszych: o pomaganiu i niepomaganiu osobom uchodźczym w Polsce, cyrkularności w myśleniu o zasobach naturalnych planety czy aktywizmie na rzecz zwierząt.
  • Festiwal otworzy film "Simona". Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz. Film ten opowiada o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt.
  • Festiwal otworzy film "Simona". Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz. Film ten opowiada o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt.
  • Festiwal otworzy film "Simona". Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz. Film ten opowiada o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt.
Już po filmie otwarcia, którym jest "Simona", z gdyńską publicznością spotka się jego reżyserka Natalia Koryncka-Gruz. W kolejnych dniach GCF odwiedzą polscy twórcy i bohaterowie filmów m.in. "Bestii ze Złego", "Silent love", "Pisklaków", "Lombardu", a także będzie okazja, aby porozmawiać z reżyserem filmu "Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywiści" Joe Huntingiem i jego bohaterką, Tią Johnson.

Zobacz także: Patrycja i Grzegorz Markowscy gwiazdami trzeciej edycji Olivia Stars

To nie koniec atrakcji. O Sinéad O'Connor (film "Nothing Compares") opowie dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński, na filmowe pytanie "Po co nam architekci?" odpowie praktyk i badacz tego tematu Kuba Snopek. Po "Terytorium" (film konkursu głównego i przebój tegorocznego Festiwalu Filmowego w Sundance) odbędzie się spotkanie z reporterem od spraw klimatu i migracji Patrykiem Strzałkowskim, a o renesansie psychodelików będzie mówił Maciej Lorenc, autor głośnej książki "Czy psychodeliki uratują świat?", a na zakończenie, po filmie "Sztuka milczenia", który opowiada historię Marcela Marceau'a, z trójmiejską publicznością spotka się jego polski przyjaciel, aktor-mim Bartłomiej Ostapczuk.

Nie zapomniano też o edukacji. Dzięki współpracy z kolejnymi uczelniami: Uniwersytetem SWPSWydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego publiczność spotka się z Przemkiem Staroniem, psychologiem i Nauczycielem Roku 2018, a o "Instagramowej rodzinie" opowie psycholożka dzieci i młodzieży Paulina Pawlicka. Nie zabraknie Gdyńskiej Szkoły Filmowej - o etyce pracy z dziećmi na planie filmowym opowie reżyser i członek jury Maciej Cuske. Przed południem będzie też działać Rodzinna Akademia Dokumentalna. Do tego warsztaty jogi śmiechu, potańcówka dla seniorów z wicemistrzynią świata w salsie Moniką Grzelak, a plac Grunwaldzki na jeden dzień zamieniony zostanie w kwitnący Hyde Park.

"Terytorium" - film Konkursu Głównego i przebój tegorocznego Festiwalu Filmowego w Sundance - przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie.
"Terytorium" - film Konkursu Głównego i przebój tegorocznego Festiwalu Filmowego w Sundance - przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie.

Konkurs o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i konkurs o Nagrodę "Etnomatograf"



Jak co roku przyznana zostanie Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym. Zwycięzcę wyłonią gdyńscy jurorzy: twórca filmów dokumentalnych i wykładowca Maciej Cuske, malarka, performerka, działaczka społeczna Honorata Martin oraz artysta wizualny, muzyk i wykładowca Maciej Salamon.

Nagrodę "Etnomatograf" dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku . Nagrodę otrzyma reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka.

Czytaj również: W Gdańsku powstanie więcej filmów? Rusza Regionalny Fundusz Filmowy

Również publiczność ma głos. Widzowie będą mogli wskazać swój ulubiony film spośród 12 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe w ramach Konkursu o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Trwa sprzedaż biletów



Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 15 do 21 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów odbywa się online na stronie festiwalu oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego, a także stacjonarnie - w kasie GCF.

Przy zakupie minimum pięciu biletów cena jednego wynosi 18 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego spada do 15 zł. Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego GCF. Nie ma możliwości rezerwacji biletów na seanse festiwalowe. Z kolei wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny. 

Wydarzenia

19. Millennium Docs Against Gravity

15 - 21 zł
festiwal filmowy

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z wymienionych artystów wystąpił na CudaWiankach w 2010 roku?