Miłość - info, skład, zdjęcia, dyskografia

Miłość

  • jazz
1 + / 0 -

O zespole:

Skład zespołu:

Ryszard Tymon Tymański - b, g
Mikołaj Trzaska - as
Jacek Olter - dr
Maciej Sikała - ts
Leszek Możdżer - p

inni:
Jerzy Mazzoll, Jacek Stromski, Tomasz Gwinciński, Tomasz Hesse

Miłość powstała w kwietniu 1988 w Trójmieście na bazie nowofalowej formacji Sni Sredstvom Za Uklanianie. Od początku jej liderem był kontrabasista Tymon Tymański, jednak przez kilka następnych lat skład i muzyka grupy ewoluowały. Na początku Tymański współpracował w niej z Mikołajem Trzaską i Mazzollem, a muzyka proponowana przez zespół nawiązywała zarówno do free jazzu jak i muzyki awangardowej. Wraz z dołączeniem do grupy Leszka Możdżera i odejściem Mazzolla w 1991 muzyka Miłości zbliżyła się do bardziej tradycyjnego jazzu, aczkolwiek nadal pełna była eksperymentów i niebanalnych rozwiązań harmonicznych i aranżacyjnych.
Pierwszy sukces Miłość odniosła na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1992. W tym samym roku grupa nagrała (w składzie Tymon, Trzaska, Możdżer, Olter) pierwszy album, zatytułowany po prostu Miłość. Do Miłości dołączył Maciej Sikała, grupa zagrała koncert na Jazz Jamboree '93 i zajęła wysokie miejsca w plebiscytach Jazz Forum.
W 1994 muzycy Miłości podjęli współpracę z amerykańskim trębaczem awangardowym Lesterem Bowie. Jej owocem była seria wspólnych koncertów oraz dwie płyty - koncertowa Not Two oraz Talkin' About Life and Death. W 1995 grupa nagrała płytę Asthmatic, tytułem nawiązującą do legendy Krzysztofa Komedy, którego album Astigmatic uchodzi za jeden z najważniejszych w historii polskiego jazzu.
Równolegle z działalnością w macierzystej grupie członkowie Miłości współpracowali z innymi artystami. Wokół Tymańskiego i Trzaski rozwijała się trójmiejska scena yassowa, Możdżer nagrywał płyty z kompozycjami Chopina. Miłość w klasycznym składzie zakończyła działalność w końcu lat 90., jednak po dokooptowaniu nowych muzyków grupa nadal grała koncerty. Tymon Tymański zrezygnował z gry na kontrabasie i występował z Miłością grając na gitarze elektrycznej. Funkcję basisty przejął Tomasz Hesse, na perkusji grał Jacek Olter, na saksofonie Mikołaj Trzaska. W 2000 roku Trzaskę zastąpił Mazzoll na klarnecie. Czterech muzyków Miłości (Tymański, Trzaska, Mazzoll i Olter) koncertowało również jako NRD. Zespół ostatecznie rozwiązał się w 2002 roku po samobójczej śmierci Oltera. Swoistą kontynuacją grupy jest nowy projekt Tymona - Tymański Yass Ensemble.
9 sierpnia 2009 w ramach Off Festivalu w Mysłowicach odbył się koncert reaktywowanej specjalnie na ten występ grupy Miłość. Z pierwotnego składu zabrakło oprócz zmarłego tragicznie Jacka Oltera również saksofonistów: Macieja Sikały i Mikołaja Trzaski. Miejsca brakujących muzyków wypełnili członkowie Tymański Yass Ensemble i Miłość zagrała w składzie: Tymon Tymański - kontrabas, Leszek Możdżer - fortepian, Antoni "Ziut" Gralak - trąbka, Alek Korecki i Irek Wojtczak - saksofony, Kuba Staruszkiewicz - perkusja.
W 2011 roku Tymański wspomniał na swoim blogu o rozpoczęciu przez Filipa Dzierżawskiego prac nad filmem dokumentalnym o Miłości[1]. W kwietniu 2013 roku na YouTube pojawił się oficjalny zwiastun zapowiadający film[2]. Premiera kinowa filmu miała miejsce 9 sierpnia 2013[3].

Dyskografia:

Miłość (1992)
Taniec smoka (1994)
Not Two (wspólnie z Lesterem Bowie, 1995)
Asthmatic (1996)
Muzyka do filmu Sztos (wspólnie z Tymon i Trupy, 1997)
Talkin' About Life and Death (wspólnie z Lesterem Bowie, 1999)

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij