Wiadomości

stat

Mistrzowie Scrabble spotkają się w Gdańsku

Żeby odnieść sukces w Scrabble, najlepiej układać jak najdłuższe wyrazy.
Żeby odnieść sukces w Scrabble, najlepiej układać jak najdłuższe wyrazy. fot. www.pfs.org.pl

Wymyślił ją bezrobotny architekt, a zasady gry ustalił inspirując się okładką "New York Timesa". Obecnie jest jedną z najpopularniejszych gier planszowych. W Scrabble - bo o nim mowa - będzie można pograć w połowie kwietnia na I Otwartych Mistrzostwach Scrabble w Gdańsku. Impreza jest otwarta również dla debiutantów.Gry planszowe to...

świetna rozrywka, często w nie grywam 52%
fajna zabawa, chociaż dziś częściej bawię się używając komputera 46%
nic ciekawego, wolę inaczej spędzać wolny czas 2%
zakończona Łącznie głosów: 162
Gdy w latach 30. ubiegłego wieku architekt Alfred Mosher Butts próbował zainteresować amerykańskie firmy produkujące gry planszowe swoim wynalazkiem, wszyscy mu odmawiali, argumentując, że układanie słów z literek na planszy przypominającej krzyżówkę to nudy. Co prawda Butts wymyślił Scrabble właśnie z nudów - na pomysł wpadł, gdy nie miał pracy, a zasady punktowania ustalił, posiłkując się częstotliwością występowania liter na okładce "New York Timesa". Ale setki milionów osób, które amatorsko i zawodowo grają w Scrabble nie mogą się mylić - to jedna z najbardziej emocjonujących gier planszowych. I wcale nie trzeba znać na pamięć słownika, żeby być dobrym graczem.

- Niektórzy uczą się na pamięć setek słów, ale czasem okazuje się, że nawet nie znają ich znaczenia. A nie chodzi o to, żeby bezmyślnie układać kolejne wyrazy. Żeby dobrze grać w Scrabble, trzeba mieć przede wszystkim umiejętności strategiczne i matematyczne - tłumaczy Agnieszka Piotrowicz, organizatorka I Otwartych Mistrzostwach Scrabble w Gdańsku.

A te nabywa się z latami praktyki. Ważna jest znajomość punktacji i planszy oraz umiejętność gospodarowania literami. Dobry gracz za cel nie powinien stawiać sobie jak najszybszego pozbycia się liter i ułożenia wielu, ale krótkich wyrazów.

- Należy tak gospodarować literami, żeby układać jak najdłuższe wyrazy, najlepiej co najmniej 7-literowe - radzi Piotrowicz. - Gdy literki nie podchodzą, czyli jak to mówimy "nie ma żarcia", lepiej poczekać, niż wykładać się z krótkim słowami. Dobry wyraz punktowany jest na około 100 punktów, choć widziałam i perełki za 200.

Turniej odbędzie się w weekend, 14-15 kwietnia w auli Wydziału Chemii UG zobacz na mapie Gdańska. Start o godz. 11. Impreza jest otwarta i bezpłatna dla debiutantów, wpisowe dla członków Polskiej Federacji Scrabble kosztuje od 7,5 zł do 20 zł za dzień. Rozgrywki odbywają się w parach i trwają maksymalnie 40 minut. Zgłaszać można się na stronie turnieju.

Opinie (15) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20

października

Michał Szpak - The Moon Tour Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

25

października

Bracia Figo Fagot Gdynia, Klub Ucho

31

października

Mazolewski/Porter Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Będzie nowa wiceprezydent Sopotu. Joanna Cichocka-Gula odchodzi z Urzędu
Sopot będzie miał nową wiceprezydent
Odkryli Gdynię w grze miejskiej
Odkryli Gdynię w grze miejskiej

Kulinaria

Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    W 2004 roku do gdańskiego ZOO dołączyły: