• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Młody Jeż odpiął wrotki. Czy dzisiejszy rap to jeszcze rap?

Mateusz Groen
16 czerwca 2022, godz. 11:00 
Opinie (113)

Wydaje się, że współczesna muzyka ma tylu zwolenników, co przeciwników. Piosenki w swobodnym, energetycznym klimacie szybko porywają do zabawy. Zwłaszcza młode pokolenie. Jak to bywa w świecie muzyki, trzeba sporo odsiać, aby znaleźć prawdziwą perełkę - coś ciekawego i wyróżniającego się w danym stylu muzycznym. Tak właśnie jest z Okim, który pojawił się w środę w B90 z nowym materiałem promującym najnowszy album w ramach trasy "Produkt47 tour". Na scenie gościnnie pojawił też raper z Gdyni, Young Igi.Najbliższe koncerty w Trójmieście


Czy lubisz piosenki współczesnych raperów?

W świecie młodzieżowego rapu w ubiegłym roku zawrzało, gdy na scenę wkroczył zespół OIO. Znani i lubiani raperzy młodego pokolenia: Oki, Young Igi i Otsochodzi połączyli siły i stworzyli coś, czego nie było od dawna w polskim hip-hopie.

Projekt przyjął się gorąco. Jednak raperzy tworzący skład OIO postanowili nie ograniczać się tylko do tej współpracy i dalej rozwijać swoje ścieżki solowe. I to bardzo dobre posunięcie, bo nowy album Okiego to ciekawy materiał muzyczny, który można nazwać lustrem współczesnej młodzieży opisanym z perspektywy reprezentanta rocznika '98.

Oskar Kamiński, znany jako Młody Jeżyk czy bardziej - Oki, od kilku lat przeciera szlaki młodej szkole rapu w Polsce. Według wielu krytyków to jeden z najszybciej rozwijających się raperów ostatnich lat. Mimo to, wciąż wielu słuchaczy nie wie, kim jest wspomniany raper ze specyficznym jeżem na głowie i czym się wyróżnił, że udało mu się zdobyć spore grono fanów. Przede wszystkim Oki to młodzieżowa werwa i imponująca technika tzw. szybkiej "nawijki" w stylu Eminema.

Raper odwiedził gdański klub B90 z nowym albumem, który ukazał się na początku czerwca. Wyruszył w trasę 12 czerwca, a Klub B90 znalazł się jako drugi w kolejności na liście siedmiu miast, w których raper wystąpi w niedługim czasie. Chociaż "Produkt47" (bo taką nazwę nosi płyta) nie jest typowo imprezowym materiałem, niemniej nie przeszkadza to w graniu dobrych, energetycznych koncertów. Album zawiera kilka mocnych numerów, które niosą tłum, jak choćby "Jeżyk!". Co ciekawe, nowy materiał osiągnął trzecie miejsce w zestawieniu "najchętniej słuchanych premier na całym świecie". Jest to niemałym osiągnięciem i pokazuje, jak wielką liczbą fanów cieszy się Oki.

Czytaj też: Muzyka młodego pokolenia na Open'er Park 2021

Koncert był wybuchową mieszanką dynamicznego rapu i chwytliwych melodii. Usłyszeliśmy najpopularniejszy utwór z ostatniej płyty - "Jeżyk!", który osiągnął już 13 mln odsłon i jest prawdziwym hitem na TikToku. Dobrze definiuje on też styl Młodego Jeża. Pojawił się również utwór stworzony w konwencji wywiadu "Jakie to uczucie?", w którym raper w standuperskim stylu zdradza nieco o sobie. Tego wieczoru na scenie gościnnie pojawił Young Igi. Przyjaciel Okiego i raper z Gdyni zaśpiewał z nim m.in. numer "Dzielny pacjent" i kilka numerów z ich wspólnego projektu OIO.

 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
 • Oki "PRODUKT47 TOUR" w B90
Nowa szkoła rapu bazuje na sporej dawce trapu i bangerów, które niosą tłum do zabawy i nie mogło tego zabraknąć również tutaj. Czym jest banger? Najprościej określić można go jako imprezowy, mocno skoczny i taneczny numer. Takimi u Okiego są m.in. "Siri", "Jakie to uczucie?", wspomniany "Jeżyk!" czy też numer z albumu nagranego z OIO - "Rzucam worki w tłum" czy nagrane z Kizo "Pogo". Wszystkie można było usłyszeć podczas koncertu.

Oki słucha swoich fanów i ma z nimi niesamowity kontakt. W postaci słów i piosenek przekazuje dużo dobra ze sceny. Stale było czuć energię wymienianą między raperem i uczestnikami koncertu, którzy do końca głośno reagowali na jego słowa. Były liczne moshpity w różnorodnej formie (tańczenie i obijanie się o siebie pod sceną) i długie słowa zapowiedzi utworów ze strony artysty. Oki zagrał koncert na dobrym poziomie, włożył w to wiele serca, czym odpłacił mu wyczuwalny zachwyt publiczności.

Nie Doja Cat, a A$AP Rocky. Open'er ogłosił ostatniego headlineraRaperzy często nie chcą, aby ich muzykę klasyfikować jako produkt. W opozycji do tego jest Oki, który nie boi się tej etykiety, dlatego przekornie nazwał swoje dzieło właśnie produktem. Co ciekawe, liczba "47" dodana w nazwie płyty przewija się często w jego twórczości i oznacza balans i równowagę. Pojawiła się ona we wszystkich tytułach płyt: "77747mixtape", "47playground" oraz "Produkt47". Jest to dość ciekawy i konsekwentny ruch ze strony rapera.

Sam Oki zapowiadał, że obecna trasa będzie najważniejszą w jego życiu i ma w planach "odpiąć wrotki". Zdecydowanie je odpiął i dał się ponieść na scenie. Ponieść dała się też publiczność. To nie był koncert dla fanów rapu zamkniętych w doktrynach starej szkoły tego gatunku. Nowe trendy, które od lat możemy obserwować: mocne pogłosy, momentami groteskowe wykorzystanie autotune'a czy półplaybacki i bardziej popowa ścieżka muzyczna to jedne z cech, które wyróżniają współczesny rap. Są też tym, co najczęściej krytykują słuchacze zakotwiczeni w starej szkole rapu.

Czy jest to muzyka dla każdego? Oczywiście, że nie. Jednak, jak można było zobaczyć gołym okiem w środowy wieczór, wiele osób - głównie młodych - docenia Młodego Jeża i jego pełną polotu twórczość. Oki rozwija coś nowego w polskiej muzyce rozrywkowej i oddaje ducha młodego pokolenia, które ma zupełnie inne podejście do rapu. Nie do końca też zapomina o klasyce rapu, czego jawnym przykładem jest taki tytuł, jak choćby "Pieniądze, dziewczyny, zwrotki". Piosenka jest odwołaniem do obecnego w hiphopowych evergreenach tryptyku, czyli: bogactwo, dziewczyny i ciuchy. Niemniej ujęcie i sposób analizy jest inny - nowy i odpowiadający młodzieży.

Kiedyś rap nie był muzyką do tańca. Kluczowe były słowa, którymi posługiwali się raperzy, by przekazać słuchaczom historie i motta życiowe. Obecnie rytmy, do których współcześni twórcy "nawijają zwrotki" mają nie tylko bujać, ale być muzyką otwartą - na tyle przystępną i lekką, żeby nawet ludzie, którzy wcześniej nie mieli z nimi do czynienia, mogli się bawić. To kolejny fenomen nowej szkoły rapu.

Czytaj także: Planty mają ogromny potencjał. Nowa imprezowa przestrzeń w Trójmieście

Nie wszystko jednak poszło świetnie. Co było nie tak? Wysoka temperatura i olbrzymia duchota mocno rzutowały na odbiór koncertu. Ludzie byli mokrzy, a mężczyźni ściągali koszulki. Raper ze swojej strony robił naprawdę dużo, by chociaż trochę pomóc przeżyć koncert. W efekcie zamiast wywoływać go na bis, publiczność w ekspresowym tempie wyszła na zewnątrz. Mimo to, większość i tak była zadowolona z koncertu.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze sukcesy zarówno z OIO, jak i solowe oraz ogromną popularność w mediach społecznościowych, nie zdziwiło mnie, że cała trasa rapera wyprzedała się bardzo szybko. Mam jednak dobrą wiadomość dla tych, którzy nie mogli być na wczorajszym koncercie. Rapera będzie można zobaczyć podczas Openera. Oki wystąpi z materiałem solowym, ale też z formacją OIO. Dla wielu będzie to dobra okazja, aby osłuchać się ze współczesnym rapem. Kto wie, może też na Okiego uda się spojrzeć z innej perspektywy.

Wydarzenia

Open'er Festival 2022

festiwal muzyczny

Oki - Produkt47 tour

hip-hop

Miejsca

 • B90 Gdańsk, Elektryków Mapa

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

FETA 2022

festiwal teatralny

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym miejscu najczęściej pojawiała się scena, na której odbywały się CudoWiankowe koncerty?