Wydarzenie

Mobilny Dom Kultury - Jasień

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
29 - 30 lipca 2017
godzina:
12:00 - 20:00
miejsce:

Dom Sztuki  mapa

adres:
Gdańsk, Wilhelma Stryjewskiego 25
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt GAK, za sprawą którego odwidzimy ze swoim programem dzielnice, w których na co dzień nie działamy. Zaprosimy Was na warsztaty, koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, animacje dla najmłodszych, wystawę, happeningi oraz spotkania. 

Na Jasieniu m.in. będzie można zobaczyć prawdziwą jurtę, usłyszeć Kapelę Hałasów, Kapelę Ztrój, recital fortepianowy, muzykę irlandzką oraz zobaczyć spektakl Teatru Qfer. Ponadto bański mydlane, warsztaty dla małych i dużych, spotkanie z podróżnikiem, baśnie i opowieści. 


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program:

Sobota - 29 lipca 
start godzina: 11:00

10:00 Wspólne budowanie JURTY


Wydarzenia:

11:00 Otwarcie wystawy "Tożsamość dzielnicowa Jasień 2017" (lokalizacja: "Dolinka")
12:00 Otwarcie wystawy "Co z Was wyrośnie?" 

12:15 Recital fortepianowy Barbary Flisak: muzyka hiszpańska, filmowa i klasyczna - KONCERT

13:30 Teatr Qfer: "Baśnie 1001 nocy" - SPEKTAKL

14:00 Pokazy podwórkowych baniek mydlanych

16:00 Maroko i Tajlandia: Lokalne życie na dwóch krańcach świata.
Beata Jakuszewska - SPOTKANIE z podróżniczką.

18:00 MUZYCZNY WIECZÓR W JURCIE - KONCERT
Wystąpią: 
Piotrowska i Lubieniecki: MUZYKA IRLANDZKA - Magdalena Piotrowska (harfa, śpiew) i Maciej Lubieniecki (bodhran, gitara)
Ztrój (Kapela Przewłockiego) - koncert i warsztaty tańca


Warsztaty:


12:00 - 16:00 Ceramika- otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
12:00 - 16:00 Cyjanotypia - otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
15:00 - 18:00 Kreatywny warsztat plastyczny
15:00 - 16:00 "Mój Morski Atlas - zostań kartografem" - warsztaty edukacyjne
16:00 - 18:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:
Działania Stowarzyszenia Jasień
Mobilna Biblioteka: Bookcrossing 
Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!


Niedziela - 30 lipca 
strat godzina 12:00

Wydarzenia:

14:00 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki - OPOWIEŚCI

17:00 MUZYCZNY WIECZÓR W JURCIE - KONCERT
Wystąpią:
KAPELA HAŁASÓW: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla), Alicja Choromańska - Hałas (bęben, tapan, gordon)
Trio wokalne TRZYCÓRKI
Łowcy Słów (opowieści)


Warsztaty:
12:00 - 14:00 Warsztaty Haiku dla dzieci**
12:00 - 14:00 Warsztaty bębniarskie - nauka gry na bębnach **
12:00 - 14:00 Kształty muzyki - interdyscyplinarny warsztat dla dzieci**
14:15 - 17:00 Malowanie na wodzie
14:30 - 17:30 Warsztaty gier podwórkowych
16:00 - 17:30 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:
Działania Stowarzyszenia Jasień
Mobilna Biblioteka: Bookcrossing 
Strefa relaksu - Po prostu odpocznij!


WSTĘP WOLNY
*Na warsztatach ograniczona ilość miejsc.
**Rezerwacja miejsc do 28 lipca pod nr telefonu 58 307 31 44 oraz pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl - po tym terminie po prostu zapraszamy do Parku Dworskiego :)

***

Kapela Hałasów
Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec)
Alicja Choromańska - Hałas (bęben, tapan, gordon)
Rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła - u wiejskich mistrzów - poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
Członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych (Tikkun, Schola Węgajty, Dom Tańca-Poznań) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Węgajty).
W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Yurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata (projekt Nomadzi Kultury).

***

Ztrój (dawniej Kapela Przewłockiego)
Istnieje od 2011 roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.
to duet skrzypka - Marka Przewłockiego i bębniącej wokalistki - Justyny Mazurkiewicz, od kilku lat zafascynowanych polską trójmiarową taneczną muzyką tradycyjną. Podczas potańcówek grają bardziej korzennie, prowadzą tańce i zabawy taneczne. W wydaniu koncertowym tworzą aranżacje w bardziej współczesnym stroju muzyki rockowej, na której się wychowali. Czerpią z nagrań archiwalnych, badań terenowych oraz własnych pomysłów, tworząc kompozycje i teksty.

*** 

Teatr Qfer
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści z Tysiąca i jednej nocy.
Bohaterem pierwszej jest Alladyn, sympatyczny, biedny młodzian, któremu Czarnoksiężnik nakazał odnalezienie i oddanie mu cudownej lampy, którą zamieszkuje duch spełniający życzenia. Alladyn nie spełnia żądania i za karę zostaje uwięziony.
Druga opowiada o Alibabie, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów. Poznaje zaklęcie magicznego Sezamu i zdobywa kosztowności. Dalszy ciąg tych historii wszyscy znają. Alladynowi i Alibabie pomagają spryt i pomyślny los, ponieważ w gruncie rzeczy są dobrymi i szlachetnymi ludźmi.
Bogata scenografia z błyszczących, oddających przepych Bliskiego Wschodu tiulów, liczne rekwizyty i orientalna muzyka decydują o klimacie bajki. Niewątpliwym atutem przedstawienia są rzadko wykorzystywane w teatrach lalki - marionetki.
Od magii baśni ważniejsze jest przesłanie, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są najważniejsze, a pazerność nie popłaca.

***

Łowcy Słów
Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii. Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach - wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem. "... Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności... Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd..."

***

MUZYKA IRLANDZKA: Piotrowskia i Lubieniecki
Grupa grająca tradycyjną muzykę irlandzką. 
W skład zespołu wchodzi Magdalena Piotrowska (harfa, śpiew) i Maciej Lubieniecki (bodhran, gitara). 
Magdalena Piotrowska (śpiew, harfa). Koncertuje w kraju i za granicą. Można ją było usłyszeć m.in.: w Radomljach na Słowenii gdzie wystąpiła w ramach AMART, w Lublanie w Pri Skofu czy podczas gościnnych występów z Zespołem Tryzna na festiwalu Libori w Paderborn, w Toruniu na Zamku Dybowskim, w Gdańsku na Nocy Muzeów czy na festynie średniowiecznym w Olsztynie i in. Laureatka GAPA / Grudziądz 2013, gdzie wystąpiła z Patrycją Frank.

***

Trzycórki
Trio wokalne z Gdańska. Sięgają do - zapisanych w pieśniach - doświadczeń kobiet. Znajdują w nich punkt styczny z ich własnymi przeżyciami, myślami. Spotykają się w pieśniach z kobietami - matkami historii, sobą nawzajem. Poprzez śpiew i bliskość stwarzają dla siebie silnie oddziałującą przestrzeń, którą chcą dzielić się z innymi. Czerpią z Kolberga XXI wieku, jakim jest youtube. Śpiewają głównie pieśni ukraińskie i rosyjskie, gdyż te są im najbliższe ze względu na treść i wielogłosowość.

***

"Pokaz podwórkowych baniek" - Kamil Leński, "Wyspa Skarbów" Gdański Archipelag Kultury
Spotkanie z podwórkowymi bańkami to gwarancja familijnej zabawy! Przeniesiemy widzów w świat teatru i magii. Kosmos bańkowy, w którym grawitacja nie istnieje, a ulotne struktury naprzemiennie pękają i przenikają się ze sobą, tworząc sekwencję niezapomnianych wrażeń... działań, z których każde mogłoby pretendować do osobnego talent show! Zapraszamy do świata żywiołów, magicznych sztuczek i scenicznej zabawy.

***

"Mój Morski Atlas - zostań kartografem" - warsztaty edukacyjne
Część pierwsza warsztatów zostanie poświęcona historii mapy. Jak zmieniała się na przestrzeni dziejów? Jakie elementy zawierały stare atlasy? Jak przedstawiano dzisiejsze kontynenty i mieszkańców? Wspólnie zastanowimy się jaką rolę pełniły w ówczesnym czasie.
Część druga zostanie poświęcona zajęciom praktycznym. Za pomocą wcześniej przygotowanych materiałów, uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych kartografów. Z pomocą instruktorów stworzą własne, unikalne atlasy, które nawiązywać będą do okolicy, w której mieszkają, bliskości morza. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe kartograficzne "białe kruki" nawiązujące zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości.
Paweł Jarczewski - Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno-edukacyjną sferę działań "Wyspy Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury. Opiekun Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy. W "Wyspie Skarbów" GAK organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce marynistycznej. Dla dorosłych proponuje cykle prezentacji multimedialnych poświęconych historii Wyspy Sobieszewskiej, Żuław Wiślanych, historii budowy Przekopu Wisły. Realizator "Spotkań z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej", Europejskiej Nocy Muzeów, Europejskich dni Dziedzictwa w "Wyspie Skarbów" GAK.Organizator: 
Gdański Archipelag Kultury: Dom Sztuki GAK, Wyspa Skarbów GAK, Scena Muzyczna GAK 

Konsultacje merytoryczne:
Gama GAK

Partnerzy:
Stowarzyszenie Jasień, Rada Dzielnicy Jasień, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Patronat: 
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Patronat medialny: 
trojmiasto.pl, gdansk.pl, Radio Gdańsk

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Kalendarz imprez

kalendarz

Najczęściej czytane

Zdjęcia z imprez