Wiadomości

stat

Moc atrakcji podczas trzydniowego Święta Gdańska

Nie pokaz fajerwerków, a pokaz laserowy zwieńczy sobotni koncert Wojtka Mazolewskiego na Targu Węglowym.
Nie pokaz fajerwerków, a pokaz laserowy zwieńczy sobotni koncert Wojtka Mazolewskiego na Targu Węglowym. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl

Koncert z przebojami wybranymi przez gdańszczan, bieg rodzinny, wielki festyn dla dzieci na stadionie czy pokaz laserowy - to tylko część atrakcji, które miasto przygotowało z okazji Święta Gdańska. Impreza potrwa od piątku do niedzieli, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.Od dwunastu lat pod koniec maja Gdańsk świętuje rocznicę nadania miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka tzw. Wielkiego Przywileju. Dzięki temu 558 lat temu gród nad Motławą stał się jednym z najbogatszych i najpotężniejszych ośrodków w nowożytnej Europie. W tym roku celebracja tego wydarzenia potrwa na ulicach miasta trzy dni.

Obchody Święta Gdańska rozpocznie w piątek, 27 maja o godz. 20:30 wyjątkowy koncert TOP20 na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska, podczas którego wystąpi Robert Janowski z zespołem. Znany z telewizyjnego show "Jaka to melodia" wokalista wykona dwadzieścia popowych utworów, które gdańszczanie mogli wybrać wcześniej podczas sms-owego plebiscytu na stronie top20gdansk.pl.

Sobota rozpocznie się aktywnie, bo od tradycyjnego już Rodzinnego Biegu Gdańszczan, który potrwa od godz. 9 do ok. godz. 11:15. Start i meta znajdować się będą na Targu Węglowym. Choć dla najlepszych przewidziano nagrody, bieg ten to przede wszystkim zabawa dla całej rodziny - każdy z uczestników, niezależnie od wyniku, otrzymuje medal.

Robert Janowski wystąpi na koncercie na Targu Węglowym w piątek.
Robert Janowski wystąpi na koncercie na Targu Węglowym w piątek. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl
Na pobliskim Placu Kobzdeja zobacz na mapie Gdańska od godz. 10 będzie można zajrzeć do XV-wiecznego obozowiska rycerskiego, a o godz. 12 pod Zieloną Bramą zobacz na mapie Gdańska ramię w ramię z grupami rekonstrukcyjnymi wziąć udział w historycznej paradzie "Wiwat Gdańsk. Wiwat Rzeczpospolita" upamiętniającej nadanie miastu przywilejów w 1457 r.

Odrobiny historii, ale tej bliższej i poświęconej motoryzacji, będzie można również liznąć na Targu Węglowym, gdzie od godz. 13 swoje cacka parkować będą uczestnicy XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów. Będzie można zobaczyć prawie dziewięćdziesiąt samochodów z różnych epok - od okresu przedwojennego aż po lata 90.

Sobotnie świętowanie zamknie w tym samym miejscu o godz. 20:30 koncert gdańskiego jazzmana Wojtka Mazolewskiego, który wraz z muzycznymi przyjaciółmi świętować będzie 30-lecie swojej pracy artystycznej. Po koncercie, o godz. 22:20 odbędzie się pokaz laserowy.

Bieg Gdańszczan odbędzie się w tym roku po raz 11. Start w sobotę o godz. 9 na Targu Węglowym.
Bieg Gdańszczan odbędzie się w tym roku po raz 11. Start w sobotę o godz. 9 na Targu Węglowym. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl
Na niedzielę zaplanowano dwa wydarzenia, które odbędą się w tym samym czasie, od godz. 11 do 18. Na stadionie w Letnicy zobacz na mapie Gdańska odbędzie się wielki festyn dla dzieci z ponad setką przeróżnych atrakcji. Będą gry miejskie, warsztaty artystyczne, zabawy sportowe i rekreacyjne oraz zajęcia naukowe czy ekologiczne. Będzie można oglądać współczesne i historyczne pojazdy ZKM, straży pożarnej, policji, komandosów i pomocy medycznej. Co więcej, podczas imprezy zainaugurowany zostanie XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom "Cały Gdańsk czyta dzieciom". Czytać będą między innymi: Maciej Orłoś, Edyta Jungowska, Katarzyna Żak i Cezary Żak.

Równocześnie w Europejskim Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska odbędzie się finał "Olimpiady Wiedzy o Gdańsku". Eliminacje już się odbyły, ale zawodnikom kibicować może każdy. W ramach Święta Gdańska przez cały weekend na wodach zatoki potrwa Żeglarski Puchar Trójmiasta.

Na koniec informacja dla kierowców. Od 24 maja od godz. 23 do 30 maja do godz. 6 Targ Węglowy będzie zamknięty dla ruchu samochodów.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (101)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane