Wiadomości

stat

Moda na rośliny. O targu na ul. Elektryków

Mieszkanie bez roślin? Dla niektórych to nie do przyjęcia.
Mieszkanie bez roślin? Dla niektórych to nie do przyjęcia. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

To była czwarta edycja Gdańskiego Targu Roślinnego i ponownie przyciągnęła całkiem pokaźne grono miłośników roślin. Co ważne, impreza odbyła się we wnętrzu hali przy ul. Elektryków zobacz na mapie Gdańska, co ze względu na zmienną pogodę i zapowiadane opady, okazało się dobrym posunięciem. Wstęp był wolny.Czy masz w domu rośliny doniczkowe?

tak, całe mnóstwo 45%
kilka ulubinych okazów 42%
ograniczam się do niewymagających kaktusów 3%
nie, w ogóle mnie to nie interesuje 4%
nie, po prostu nie ma do nich "dobrej ręki" 6%
zakończona Łącznie głosów: 581
Kiedyś rośliny były po prostu częścią wyposażenia mieszkania, choć wiele osób z zamiłowaniem je pielęgnowało i czerpało z tego satysfakcję. Dziś to znacznie więcej, żeby nie powiedzieć: styl życia. Obecnie rośliny domowe i wszystko to, co się z nimi wiąże, to nie tylko pasja, ale też moda, która łączy się z designem oraz sposób na spędzanie wolnego czasu. Co więcej, wydarzenia dla miłośników roślin na dobre wpisały się w kalendarz lokalnych imprez, a jedna z nich odbyła się w niedzielę na Ulicy Elektryków.

- Jeszcze kilka lat temu było mi obojętne, czy mam w domu rośliny, ba, potrafiłam zasuszyć kaktusa (śmiech). Dziś mam w domu kilkadziesiąt doniczek, część roślin pochodzi z tzw. wymiennikowni, czyli spotkań pasjonatów, którzy wymieniają się sadzonkami. Zdarza się, że gdy widzę w dyskontach lub sklepach z wyposażeniem już mocno zabiedzone i przecenione rośliny, kupuję je i zabieram do mojego domowego "sanatorium". Musi minąć trochę czasu, zanim staną na "nogi", ale cierpliwość się opłaca, rośliny potrafią się pięknie odwdzięczyć za troskę - powiedziała mi przy jednym ze stoisk Weronika, studentka Uniwersytetu Gdańskiego, która wróciła do domu z kilkoma zielonymi zdobyczami.

Rok temu targ odbył się na zewnątrz, w tym przeniesiono go do postoczniowej przestronnej hali. To słuszne rozwiązanie, tym bardziej, że tegoroczny chłodny maj nas nie rozpieszcza - jadąc na ul. Elektryków kilka razy sprawdzałam pogodę i upewniałam się, czy nie pada.

A co zastałam na miejscu? Ze wszystkich stoisk najbardziej imponująco wypadła Flora Muzyka: wystawiła tak dużo roślin domowych, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Plusem były przystępne ceny: już za 20-30 zł można było kupić dorodny okaz. Oprócz tego w ofercie były modne doniczki, osłonki, ozdoby oraz las w słoiku. Uczestnikom targu to stoisko szczególnie przypadło do gustu, bo kolejka ciągnęła się na co najmniej 20 metrów, a chętnych wciąż przybywało. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również tzw. wymiennikowania, gdzie można było po prostu wymienić się roślinami bez dodatkowych opłat.

Ludzie Trójmiasta: Rośliny, muzyka, taniec, czyli Flora MuzykaPozostali wystawcy z roślinami przygotowali dość skromne zbiory, choć wciąż warte uwagi, w tym zioła oraz rośliny na balkon i do ogrodu. Idąc jednak na tego typu imprezę tematyczną liczę na co najmniej kilka hojnie wyposażonych stoisk, a tutaj czułam niedosyt.

Oprócz tego, sporo miejsca zajęli wystawcy oferujący naturalne i ekologiczne kosmetyki. Kupić można było kremy, peelingi, maseczki, balsamy oraz przepięknie pachnące olejki. Były także ręcznie robione świece, drewniane lampy i oryginalna biżuteria.

Targi okazały się fajnym pomysłem na spędzenie niedzielnego popołudnia poza domem, ale nie do końca jestem przekonana do wystawców, którzy z roślinami oraz ogólnie z naturą i przyrodą mają niewiele wspólnego. Rozumiem, że plecaki i torby z motywem roślinnym mieszczą się w tej kategorii, jednak skarpetki już mniej. Owszem, same w sobie są fajne i modne, ale bardziej pasują na imprezy typu Bakalie niż na targ, gdzie rośliny są najważniejsze i to one przyciągają uczestników, co potwierdza długa kolejka do wspomnianej Flory Muzyki.

Duże zainteresowanie targami ogrodniczymi w Osowej


Poza tym w programie znalazły się również warsztaty promujące ekologię i kuchnię roślinną. Wstęp na targ był darmowy.

Opinie (24) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

czerwca

Jan Garbarek Group feat. Tr... Sopot, Opera Leśna

29

czerwca

N-Day Gdańsk, Plener 33

30

czerwca

Ucho Prezesa czyli Scheda Sopot, Opera Leśna

Kultura

Rydwan za 150 tys. zł - nietypowy zakup miasta Gdańska
Miasto kupiło rydwan za 150 tys. zł
Gdański Rydwan częścią budowanej kolekcji nowego muzeum Nomus
Gdański Rydwan trafi do Nomusa

Kulinaria

Nowe lokale: pizza, risotto, tacos i pierogi
Nowe lokale: pizza, risotto, tacos i pierogi
Koktajle na lato: smakują i cieszą oko
Koktajle na lato: smakują i cieszą oko

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Znane gdańskie piwo, produkowane od 1449 to: